Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Компютърни знания ще трябват за 90% от професиите само след пет години

2 коментара
Компютърни знания ще трябват за 90% от професиите само след пет години

До 2020 г. близо 90% от професиите ще изискват някаква степен на компютърна грамотност, каза Дон Грантъм, президент на "Майкрософт" за Централна и Източна Европа по време на първия ден на технологичната конференция Indeed we can (Наистина можем), започнала във вторник в София.

Грантъм и изпълнителният директор на "Майкрософт България" Петър Иванов акцентираха в лекциите си върху важността за достъп до технологии от възможно повече хора по света. За улесняването на този достъп компанията ще инвестира в близките години над 75 млн. долара.

Държавата трябва да се управлява като компания и да третира гражданите си като свои клиенти, каза Майкъл Кьоглер, генерален мениджър на регион Multi-country, Централна и Източна Европа. Подкрепата за бизнеса в някои случаи означава и просто да не му се пречи, допълни той, припомняйки случая с "Юбер“, най-голямата такси компания в света, която не притежава дори един автомобил.

Той разкри още, че до 2019 г. всички доставчици на „Уол-Март“ (най-голямата верига хипер-маркети в САЩ) ще са задължени да доставят продуктите си с чип, който ще може да бъде "прочетен“ от например интелигентно огледало, предлагайки на потребителя да сложи и вратовръзка към костюма си. На летището в Дубай това е вече факт и витрините предлагат на пътниците да закупят подходящи за тях стоки с намаление, разказа Кьоглер.

Джейсън Берес, вицепрезидент продуктов мениджмънт от Инфраджистикс, представи пред българската публика значението на термина Internet of Things (Интернет на Нещата). Така например, в асансьорния бизнес, ако дадено съоръжение забележи проблем, изпраща съобщение до техническата поддръжка или само поръчва необходимата резервната част.

Представени бяха още и очилата ХолоЛенс (HoloLens), отговорът на "Майкрософт" към Гугъл Глас (Google Glass). С тяхна помощ потребителите стават с лекота и създатели на света около тях, посредством холограми.

Като пример за стартиращи (Starup) приложения, успешно интегрирани в ежедневието, бе посочено словенското ADORA, подпомагащо работата на хирурзите, давайки им възможност да прегледат досието на пациента с движение на ръцете си, без да се налага да докосват замърсени повърхности.

Относно безплатната надстройка до Уиндоус 10, от "Майкрософт" казаха, че няма "уловка“ и наистина е безплатна. Целта на компанията е да набере критична маса потребители, ползващи новите мулти-платформени приложения, работещи на всички устройства с Уиндоус без значение смартфон или настолен компютър.

Лекциите в двата дни на технологичната конференция са разделени на четири панела – бизнес, технологичен, образователен и публичен. Всяка лекция е с продължителност от около 50 минути и в края ѝ има възможност за въпроси към гост-лектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Високите технологии никога не се използват масово. Те са скъпи и обслужват бизнескласата и богатата прослойка от средната класа. Това, което е нужно на обществото, е компютърна грамотност: програми за стоково-паричните отношения, работа с разплащателни, комуникативни и информационни програми. Това трябва да се заложи в университетските програми. В училищата децата не са мотивирани да работят сериозно. Те играят компютърни игри с удоволствие, но не учат задълбочено.

  2. И какво от това
    #1

    До колко съобразени са учебните програми в демократична, либерална, пазарна и не знам още каква България с утрешните реалности? Ама все пак тези ведомства се оглавяват от политици, за който ВСЕ НЯКОЙ гласува!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.