Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конференция ще формира иракското преходно правителство

0 коментара

На вчерашната среща на около 300 видни иракчани с американския следвоенен администратор на Ирак се стигна до решението в четириседмичен срок да се организира национална конференция, на която да бъде избрано преходно правителство, съобщи Ройтерс.

"Трябва да се положат всички усилия да се организира национална конференция до четири седмици, за да бъде избрано на нея преходно иракско правителство", заяви пред журналисти запасният генерал Джей Гарнър, който пое функциите на временен администратор на Ирак след края на войната.

По време на срещата, която протече в неформална обстановка, о.з. генерал Гарнър обеща в Ирак да се изгради демократично управление.

Наблюдателите отбелязват, че на среща не участва лидерът на Иракския национален конгрес Ахмед Челеби, за когото се смята, че ползва с подкрепата на Вашингтон. ИНК обаче присъстваше със свой представител.

Представители на двете основни кюрдски политически партии, който са най-проамерикански настроени сред всички политически формации и фигури в следсаддамов Ирак, също не участваха в разговорите. Според американски служители те не могли да пристигнат по технически причини.

Всички участници в срещата се съгласиха, че приоритетът в момента е да се подобри сигурността в страната. Преди да започнем успешното възстановяване, трябва да имаме сигурност, каза Гарнър.

Повечето делегати на срещата, посветена на политическото бъдеще на Ирак след режима на Саддам Хюсеин, благодариха на водените от САЩ сили за отстраняването на Саддам, но настояха, че иракчаните трябва сами да управляват страната си. Други се обявиха за по-голям американски контрол, тъй като нямали доверие в иракските изгнаници, върнали се след падането на режима. Един от присъстващите предупреди, че враждите между различни фракции може да доведат до гражданска война.

Британският държавен министър от външното министерство Майк О`Брайън, който участва на разговорите, заяви, че иракчаните трябва да свикат референдум за нова конституция, преди да изберат правителство, което да поеме управлението от преходната следвоенна власт.

След вчерашната среща стана ясно, че иракски лидери планират да се съмберат в сряда в отсъствието на Джей Гарнър и други американски служители, за да обсъдят временното управление на Ирак.

Според говорителя на Иракския национален конгрес Гарнър е дал подкрепа за разговорите, но казал, че те могат да се осъществят, само ако САЩ се съгласят да им осигурят охрана. На срещата се очаква да присъстват основните фигури на опозицията - лидерът на ИНК Челеби, на Патриотичния съюз на Кюрдистан - Джалал Талабани, на Кюрдистанската демократическа партия - Масуд Барзани и Абдел Азиз ал-Хаким от Върховния съвет за ислямска ревоюлиция в Ирак.

Ню Йорк Таймс отбелязва, че на нея не е присъствала никоя от водещите иракски фигури. Според Вашингтон пост на срещата са били избегнати взаимните нападки и е била демонстрирана обща подкрепа за създаването на демократично правителство, което да зачита човешките права и религиозните свободи.

В редакционна статия британският Дейли Телеграф изразява опасения, че с падането на режима на Саддам Хюсеин след 35 години диктатура на преден план в Ирак излизат сили, които могат да доведат страната до хаос, а не до стабилност и демокрация, както биха желали САЩ.

Седмица след падането на Багдад вече е ясно, че в страната има две групи, които приветстват новите политически условия и възможности. От една страна това са шиитите, които следват указанията на своите имами. И от друга - кюрдите, които се обявяват за федерално устройство на страната. Освен тях в Ирак има светски настроени шиити, сунити, тюркмени, асирийци. Според Дейли Телеграф това разнообразие изисква създаването на федерална система на управление.

Индипендънт също коментира вчерашната среща, като отбелязва, че тя е донесла както положителни, така и отрицателни резултати. Доброто е, че в нея участваха безпрецедентно голям брой представители на опозицията, включително и на шиитите, които бойкотираха подобни предишни срещи. От друга страна обаче, някои шиитски групировки продължават да оспорват ролята на САЩ в Ирак. На срещата се проявили също разногласията между задграничната иракска диаспора и местните лидери, отбелязва Индипендънт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.