Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конференцията за климата в Дърбан постигна споразумение

Вече не само индустриалните държави ще са задължени да ограничават емисиите си

7 коментара

Провелата се в южноафриканския град Дърбан световна конференция на ООН за климата стигна до споразумение след продължителни и тежки преговори. Участващите 194 страни са се съгласили да започнат преговори по нов договор, който ще постави пред всички държави еднакви задължения да контролират емисиите на газове, предизвикващи парников ефект. Договорът трябва да влезе в сила най-късно до 2020 година.

Понастоящем, съгласно Протокола от Киото от 1997 г., само индустриалните страни са задължени да ограничават емисиите си. Валидността на този протокол изтича в края на следващата година, но тези страни са се съгласили да изпълняват задълженията си по протокола още пет години, както гласи постигнатото тази нощ споразумение в Дърбан.

Председателката на конференцията на ООН по климата, южноафриканският външен министър Майте Нкоана-Машабане обяви, че то предвижда изготвяне на програма, който да очертае нов път, по който всички страни по света ще се борят с климатичните промени.

Пробивът дойде след 13 дни усилени преговори, които продължиха ден и половина повече от планираното. Имаше и две денонощни заседания, в края на които преговарящите едва държаха очите си отворени и говореха неуверено, посочва АП.

Най-тежкият проблем бе задължителният характер на споразумението за управляване на въглеродните емисии до края на следващото десетилетие. Планът на Европейския съюз бе в текста на споразумението да има твърди формулировки, които да задължават всички страни в еднаква степен да спазват ангажиментите си по емисиите.

Индия оглави възраженията, като заяви, че иска не толкова строг вариант. Индийският министър на околната среда Джаянти Натарджаян твърдеше, че предложението на ЕС е в разрез с приетия отпреди 20 години принцип, че развиващите се страни носят по-малко отговорност от индустриалните държави, които са допринесли за глобалното затопляне с емисии в продължение на 200 години.

Председателстващата конференцията Майте Нкоана-Машабане даде на Натарджаян и еврокомисаря по въпросите на климата Кони Хедегард 10 минути да намерят двустранен компромис, през което време стотиците делегати се тълпяха около тях, посочва АП.

В ранните часове на днешния ден на конференцията в Дърбан за пръв път бе постигнато споразумение, което ще принуждава всички големи замърсители да предприемат действия за забавяне на процеса на глобалното затопляне. Това споразумение бе предшествано от многогодишни неуспешни опити да бъдат накарани развиващи се гиганти като Китай и Индия да ограничат въглеродните си емисии, припомня Ройтерс.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова страните по света незабавно да започнат да изпълняват решенията на конференцията за климата в Дърбан. В своя декларация Бан оценява като "важно и работещо за бъдещето" споразумението, наричано Дърбанска платформа. Той призова също страните членки на ООН да продължат да работя в конструктивен дух, който е бил характерен за 17-ата конференция от Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени в Дърбан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. Анонимен
    #6

    Поредната измама за рекетиране на бедните и пълнене на джобовете на алчните и самозабравилите се.

  3. Анонимен
    #5

    Що за реакции на българи, очевидно разни псевдоучени от паразитиращата днес върху гърба на българите БАН!? Каква е тази дилема - има или не глабално затоплане и каква е причината? Според нашите "велики" учени, такова нещо няма, напоследк има даже интервюта в тази посока. Едрите монополи на Запад били виновни едниствено и преди всичко тези от САЩ... И някои учени "услужливо" заблуждявали човечеството... А, какво да кажем за тези "учени", които продължавата с неуките си твърдения да лобират за въглищно-нефтената

  4. Анонимен
    #4

    Kotaraka: Карат го на инерция . Голямата лъжа от 2009 с изпуснатите пощи на измамниците не може да бъде скрита с приказките как искат да спасят света, а в същото време е очевидно за всички че целта е да си пълнят джобовете с нашият труд и идеи. Няма да ви минат измамите шматки . Ние ви виждаме много добре какви ги вършите. Истината ще победи ВИНАГИ. Истината куршум не я лови и не може да бъде сломена. Ето един качествен анализ на това което се е случило в действителност в Дърбин: http://www.prisonplanet.com/durban-what-the-media-are-not-telling-you.html

  5. В и К
    #3

    Доколкото причината за глобалното затопляне не е ясна, това са мъртвородени споразумения.

  6. Анонимен
    #2

    Каквото и да ви говорят, знайте, че става дума за пари. Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун оценява като "важно и работещо за бъдещето" споразумението, наричано Дърбанска платформа, не защото то е важно за бъдещето на човечеството, а защото то "ще повиши сигурността на пазарите на въглеродни емисии". Справка: UN News Centre http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=40695

  7. Анонимен
    #1

    ООН става все по-беззъба и измислена организация. Да не говорим, каква корупция процавтява на всичките й нива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.