Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликт с "Газпром" може да коства поста на шефа на EНИ

0 коментара
Конфликт с "Газпром" може да коства поста на шефа на EНИ
Проблеми в отношенията с руския газов монополист "Газпром" може да струват поста на шефа на италианския енергиен концерн EНИ Паоло Скарони, пишат в понеделник италиански и руски медии. През петте си години на начело на компанията Скарони постоянно бил в една или друга степен в конфликт с "Газпром", но през последните две години това се отразило в рязко намаляване на закупуваните от Италия количества руски газ и постоянното протакане в осъществяването на един от ключовите руски енергийни и политически проекти – строителството на газопровода "Южен поток".

Според италианския вестник "Република" той вероятно скоро ще бъде освободен. Вестникът не посочва конкретни срокове, но пише, че през април изтича петгодишният му договор и правителството като основен акционер вероятно няма да го продължи. Според източник на вестника премиерът Силвио Берлускони бил недоволен от случващото се между EНИ и "Газпром".

Конфликтът възникна веднага след встъпването на Паоло Скарони в директорския пост, припомня руският вестник "Комерсант". През ноември 2006 година италианската компания подписа с руския монополист Споразумение за стратегическо партньорство, съгласно което "Газпром" получи възможността от 2007 г. да извършва преки доставки на руски газ на италианския пазар. Техният обем от 2010 г. трябваше да достигне 3 млрд. куб. м годишно.

От друга страна със същия документ дългосрочните договори за доставка на руски газ в Италия се удължаваха до 2035 г. През май 2007-ма обаче ръководството на EНИ се сменя и се налага всички договорености да се преразглеждат отново. И досега обемът на преките доставки си остава по-нисък от заявения. 

В разгара на икономическата криза EНИ рязко намали покупките на руски газ, продължава "Комерсант". Те падат от традиционните 28-29 млрд. куб. м годишно до 19 млрд. куб. м до 2009-та. Нещо повече – когато търсенето на газ започна да се възстановява, Италия не се връща към предишните обеми, като през 2010 г. купува едва около половината от договорените количества. Такова радикално понижение не си е позволявал нито един от западните потребители на руски газ, коментира "Комерсант".

При това, както отбелязва вестникът, "Газпром" е предоставил на EНИ най-изгодните условия, като е намалил нивото на клаузата take or pay (минималното задължително количество по договор) до 65 %, като неизкупеният газ може да бъде взет със забавяне до 2014 г. Другите западноевропейски компании получавали, съответно, 75% и 2013 г..

През миналата година италианската преса писа, позовавайки се на източници от самата EНИ, че компанията се стреми към преразглеждане на дългосрочните договори с "Газпром", тъй като руският монополист извършвал дъмпинг на италианския пазар за сметка на директните продажби на борсата на по-ниски цени, а запазването на високите цени в дългосрочните договори води да загуби за италианската компания.

Шефът на "Газпром експорт" Александър Медведев заяви, че неговата компания повече няма да прави никакви промени в газовите договори без доказателства за "форсмажорни" обстоятелства.

В неделя обаче италианският "Република" отново съобщи, че EНИ иска да преразгледа договорите за природния газ. В "Газпром" продължават да повтарят, че "няма основания за преразглеждане на договора".

По-нататък "Комерсант" се спира на проблемите между двете страни в рамките на техния основен съвместен проект – строителството на газопровода "Южен поток" от Русия до Италия по дъното на Черно море и през територията на други страни, включително България. На конференция във Вашингтон през март 2010 година Паоло Скарони изказа идеята за обединяване на "Южен поток" с конкуриращия го европейски проект "Набуко". Тази идея бе активно подкрепена от САЩ и предизвика острата критика на руската страна, пише "Комерсант".

Източници на вестника освен това разказали, че вече няколко години Паоло Скарони фактически блокирал преговорния процес в рамките на проекта "Южен поток", като настоявал компанията му да получава дял от транзитните такси за сухопътния участък на газопровода, за чието строителство "Газпром" създава съвместни предприятия с компаниите от отделните транзитни страни.

Когато пък "Газпром" се опитал да вкара в проекта други европейски партньори, EНИ блокирала всички решения, които биха могли да доведат до непропорционално намаляване на нейния дял в "Южен поток". В проекта, пише "Комерсант", трябва да влязат французите и германците, но никой от тях все още не знае какъв точно дял и от чий пакет ще получи.

Пред вестника експертът Валерий Нестеров от "Тройка Диалог" казва, че политиката на Италия за диверсифициране на газовите доставки поставя под въпрос бъдещата възвръщаемост на "Южен поток".

Шефът на консултантската компания East European Gas Analysis Михаил Корчемкин пък предполага, че ако за 5 години президентът на "Газпром" Милер не се договорил с Паоло Скарони, то "едва ли ще успее да го направи в бъдеще".

Прессекретарят на руския премиер Дмитрий Песков казал пред "Комерсант", че в преговорите между Владимир Путин и Силвио Берлускони постоянно се повдига въпросът за реализацията на "Южен поток", но отказал да направи други коментари. Източник на вестника" в "Газпром" обаче казва, че смяната на ръководителя на EНИ трябва да доведе до ускоряване на осъществяването на проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.