Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтът около прокурорската квота ще забави конституционните промени

1 коментар
Конфликтът около прокурорската квота ще забави конституционните промени

Макар и тръгнали по т.нар. бърза писта заради събраните 184 гласа в парламента, конституционните промени вероятно ще останат за второ и трето четене след местните избори в края на октомври. Това показва проверка на Mediapool сред парламентарните групи от мнозинството в четвъртък.

Без да вдигат много шум, народните представители обсъждат дали да не удължат срока за внасяне на предложения за промени от една на две седмици. Ако това се случи, второто гласуване на петата поправка би трябвало да бъде насрочено за седмицата след 9 октомври, когато пък парламентът реши да не работи заради предизборната кампания.

Идеята е лансирана от ГЕРБ, но не среща съпротива от Реформаторския блок (РБ). Замисълът е по време на кампанията да се съхрани позитивното послание от успешното приемане на проекта на първо четене и да не бъде пометено от евентуална криза и скандали, свързани със заявката на ДПС за ревизия на проекта преди второто четене.

Преди ден ДПС заявиха ясно, че няма да подкрепят промените на второ четене, ако не се коригира съотношението между парламентарната и професионалната квота в бъдещата прокурорско-следователска камара на Висшия съдебен съвет (ВСС) така, че прокурорите да имат превес.

Зад поисканата от ДПС ревизия на проекта стоят също АБВ, БДЦ и "Атака". Без техните гласове конституционните промени не могат да съберат минималното мнозинство от 160 депутати на второ четене. ГЕРБ вече дадоха заявка, че са готови да отстъпят, за да може окастрената реформа да се рапортува като успех пред Брюксел. В отговор на заканата на съпредседателя на РБ Радан Кънев, че в такъв случай ще напусне мнозинството, парламентарният шеф на ГЕРБ Цветан Цветанов каза, че ще се съобразят изцяло със становището на Венецианската комисия към Съвета на Европа.

Междувременно главният прокурор Сотир Цацаров, който в четвъртък поздрави депутатите за приетия на първо четене конституционен проект, също призова да се изчака Венецианската комисия, която до края на месеца ще даде становище за мнозинството, с което да се избират членовете на ВСС от парламентарната квота.

Предстои да се види дали комисията ще излезе с ясно предписание и дали ДПС, АБВ и "Атака" ще се съобразят с него, ако е в полза на заложения паритет в прокурорската колегия.

Най- черният за Реформаторите сценарий би бил, ако ГЕРБ решат да прокарат ревизирания вариант без тях, като се обединят с ДПС, АБВ, БДЦ и "Атака".

КС отново влиза в играта

Преди ден Лютви Местан заяви, че може да се наложи въпросът да се реши от Велико народно събрание (ВНС). Според Радан Кънев няма съмнение, че текстът за квотите ще бъде атакуван пред Конституционния съд (КС) и ако КС се произнесе, че този баланс не е в правомощията на Обикновено народно събрание, РБ ще поиска свикване на ВНС.

Според информация на Mediapool ДПС се отиват да насочат нещата именно към такъв вариант. Неофициално те сондират възможността да подкрепят сегашния текст на второ и трито четене, но в преходните и заключително разпоредби на закона да бъде записано отложено влизане в сила, например - няколко месеца след обнародването. Целта е през това време Конституционният съд да бъде сезиран вече по надлежен ред и да отмени квотното разпределение в прокурорската квота.

Депутати, с които Mediapool разговаря, не изключват възможността АБВ да предложи и кариерните решения във ВСС да се вземат от пленума на двете колегии, а не отделно, каквато е основната цел на реформата. "Тогава няма да има никакъв смисъл от упражненията, които правихме до момента", коментираха по този повод от РБ.

Отново внасят предложението за явно гласуване във ВСС

На този фон реформаторите възнамеряват да внесат отново две от конституционните промени, отпаднали по искане на ДПС от сегашния проект на "историческия компромис".

Единият е за явно гласуване във Висшия съдебен съвет, като превантивна мярка срещу зависимости. А другият е възможността главният прокурор да бъде викан в Народното събрание, за да дава отчет на работата си.

Депутати от РБ, с които Mediapool разговаря, са убедени, че предложенията им няма да съберат необходимите 160 гласа, когато текстовете се гласуват един по един, но твърдят, че щели да направят опит за преговори.

Опасенията им обаче може да се окажат напразни, тъй като в същото време главният прокурор Сотир Цацаров, който бе основният опонент на тези промени, сега неочаквано ги обяви за "конструктивни".

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Quo
    #1

    Подкрепата от ДПС е предизборна. След тях тя ще секне. Това е ясно и за А,така и ти просто забързаха колелото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.