Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтът с Анкара оставя "Газпром" с тонове ненужни тръби и излишен газ

9 коментара
Конфликтът с Анкара оставя "Газпром" с тонове ненужни тръби и излишен газ

Газопроводни тръби за 1.8 млрд. евро остават по бреговете на Черно море, след като Русия реши да спре изграждането на газопровода "Турски поток" като част от наказателните мерки срещу Турция заради сваления руски бомбардировач. Точно преди година (на 1 декември 2014 г.) руският президент Владимир Путин обяви края на проекта "Южен поток" заради противоречията с ЕС за изграждането му и каза, че всички обеми газ, планирани за Европа по този газопровод, ще се насочат към новия "Турски поток".

Руският енергиен министър Александър Новак заяви пред репортери в четвъртък, че "Турски поток", който също трябваше да транзитира газ за ЕС, заобикаляйки Украйна, е прекратен.

Решението оставя руския монополист "Газпром" с тонове неизползваеми тръби, част от които бяха докарани в България още за "Южен поток" и впоследствие чакаха реда си да влязат в употреба за "Турски поток".

Източни от бранша заявяват, че тръбите могат да се ползват само по проект, минаващ по дъното на Черно море, заради специфичната им конструкция.

"Тези тръби бяха направени в съответствие със специфичната среда, налягане и капацитет, заявява източник от фирма за производство на газопроводни тръби пред Ройтрес. И допълва, че тези тръби могат да се ползват само за подводен газопровод в Черно море.

Обявеното прекратяване на "Турски поток" има преди всичко символичен характер, тъй като след няколко отлагания проектът бе замразен тази есен заради споровете между Русия и Турция, които така и не подписаха междуправителствено споразумение.

Финансовите загуби за "Газпром" обаче съвсем няма да са символични.

Анализаторът от "Сбурбанк" Валери Нестеров коментира, че "Газпром" е похарчила 12-14 млрд. долара за "Турски поток" и неговия абортиран предшественик "Южен поток", от който Путин се отказа преди година заради разногласията с ЕС, задълбочили се след руската намеса в Украйна.

Въпросителни има около планирания от "Газпром" проект "Северен поток -2" за Германия. Седем страни членки на ЕС (без България) излязоха с писмо, в което се обявяват против проекта, тъй като според тях той противоречи на интересите на ЕС и рискува да дестабилизира Украйна.

"Отново, компанията бърза да строи газопровод, който може би няма да е нужен", отбеляза Нестеров.

Русия е сред най-големите световни производители на стоманени тръби (втора след Китай) и има капацитет всяка година да произвежда над 3 милиона тона тръби с голям диаметър, които обикновено се ползват за големи енергийни проекти.

Компанията ТМК, която е най-големият производител на тръби в Русия, казва, че "Турски поток" може да бъде съживен в бъдеще. Може би след година или две, когато напрежението спадне, той може да се реализира, казва вицепрезидентът на ТМК Владимир Шматкович.

Изправен пред безпрецедентна конкуренция на най-големия си пазар и бавен и несигурен напредък за завоюване на нови пазари в Китай, "Газпром" изоставя заплахите и твърдия тон, с който говореше на клиентите си в Европа след избухването на кризата в Украйна, отбелязва Блумбърг.

Вместо това руският газов гигант демонстрира гъвкавост и нетърпеливо съживява газопроводни проекти, за да доставя директно газ на страните от ЕС. "Газпром" освен това настойчиво се опитва да постигне сделка с ЕК по обвиненията за злоупотреба с монопол и започналата процедура, която може да му коства милиарди долари.

ЕС се зае да диверсифицира енергийните си източници и тази цел се превърна в основен приоритет след конфликта с Русия заради анексирането на Крим и военната намеса в Украйна.

За разлика от миналата година, през следващата Русия ще има сериозна конкуренция на европейския пазар, на който ще се предлагат още газ от САЩ, Алжир и Близкия Изток.

Догодина се очакват първите доставки на американски шистов газ, докато новите проекти в Азия ще повишат глобалното предлагане на газ, отбелязва Блумбърг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #9

    Руските политръководители отново си вкараха автогол. Сега турците ще дадат на Вестингхауз или Япония да им строи ядрената централа а газа ще го имат и така много по-рано през Грузия от Азербайджан и Казахстан. А ние от Европа нямаме нищо против турски плодове и зеленчуци вместо да внасяме от Нова Зеландия, Австралия, Африка и Латинска Америка.Нека Медведев от там внася на по-високи цени та да му дойде акъла в главата. А тръбите можеме да им ги изкупиме на половин цена за наши нужди :)

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #8

    Технологични гиганти, треперете: Жп завод направи първите руски компютри Машината си има и собствена операционна система, московска http://clubz.bg/31458-tehnologichni_giganti_treperete_jp_zavod_napravi_pyrvite_ruski_kompiutri

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Новините от днес:
    Федерална митническа служба, в продължение на 11 месеца, на 2015 есъбра в бюджета на Руската федерация 4433.26 милиарда рубли срещу 6259, 98 рубли за същия период за в 2014 /FCS.
    По този начин, приходът за отчетния период е намалял с 29,2% .
    За ноември 2015 в размер на федералните приходи, събирани от митническите органи, е 397.31 милиарда рубли, което е с 31.4% по-малко от предходната година / ТАСС
    ЦБ русия: резервен фонд ще се изчерпи до средата на 2017
    Министерство на икономиката

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Досега турците много не се юркаха за ТАП и Танап . И колко по-благоприятни предпоставки се получиха, сега да пришпорят проектите.Какво по-добро за нас! 2000 км не са много при добра организация. Руснаците имат договор с Китай-6000 км. и правят по 50 км на година! ""Газпром" в 2015 году рассчитывает построить 43-50 километров линейной части газопровода "Сила Сибири", сообщил журналистам заместитель председателя правления компании Виталий Маркелов. РИА Новости http://ria.ru/economy/20150519/1065296954.html#ixzz3cRwOHvib

  5. анита хегерланд
    #5

    За да изостави този проект, Газпром има предвид друг. Фирмата се преструктурира и не е пред фалит. След 2009 г. руснаците са "форсирали" Балканите и в момента увеличават обема на доставките за Сърбия. Все още смятат, че са първи в региона. Тяхната цел е да бъдат "вертикално интегрирана енергетическа компания на Балканите", като ще развиват и производството на електроенергия. За тях са важни не само Сърбия, но и България, Румъния, Унгария, Босна и Херцеговина и т.н. /от сайта на Газпром/

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Около 180 000 тона на тръби. Въз основа на търга, обявен на 21 октомври 1 тон тръба струва на "Газпром» 101 000 рубли.
    Сметката ,обаче е по- сложна и по-голяма.За да се стигне до морския бряг от години се работи по т.н "Южен коридор"/да не се бърка с европейския проект "Южен газов коридор"/, който се прави от приятелите на путин - Стройтрансгаз Геннадий Тимченко и Стройгазмонтаж "Аркадий Ротенберг. Те "...поглощают миллиарды долларов, чтобы построить так называемый" Южный коридор "- газопровод,

  7. strobo
    #3

    Глупости на търкалета! Тръбите от Южен поток могат да се използват навсякъде където налягането на газта е под 160 бара, практически навсякъде по Света....

  8. ivancho ivanov
    #2

    Можеха г-н Kovatchev (#1), но те са по дефиниция арогантни и искат да диктуват! Полека сърмите на Путин се свиват, взима време, но има светлина в тунела! Санкции, изолация и евтин газ/петрол е лекарството!

  9. Kiril Kovatchev
    #1

    Ами сега ако мужиците искат могат да си построят потока до българската граница при условия удобрени от ЕС и България. Нещо което можеха да направят в самото начало. Е да де, ама руския начин на правене на бизнес е да се започне със заплахи и изнудване. Дивашка им работа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.