Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтът в Афганистан е напът да се превърне в най-кървавия в света

3 коментара

Конфликтът в Афганистан, който през последните седмици отново се ожесточи, е напът да се превърне в най-кървавия в света през 2018 г., оставяйки на второ място войната в Сирия и въпреки надеждите за диалог с талибаните.

"С голямото увеличаване на броя на жертвите в Афганистан и възможния край на сирийския конфликт има вероятност афганистанският да стане най-кървавия в света", заяви пред Франс прес Джон Уолш, анализатор от Американския институт за мир.

"Броят на жертвите на войната в Афганистан е на път да надхвърли тази година 20 000 души, сред които и цивилни", коментира Грейми Смит, консултантка от "Интернешънъл Крайсис Груп".

Тази година ще бъде най-кървавата за Афганистан след рекордните 19 694 убити, отчетени през миналата от изследователите от университета в Упсала, Швеция, които от 40 години следят човешките жертви във въоръжени конфликти.

За сравнение - учените от Упсала са преброили 9055 убити през 1994 г. в най-тежкия период на афганистанската гражданска война, когато бе опустошена столицата Кабул.

"ООН вече отчете най-големия брой цивилни жертви за първото шестмесечие на 2018 г." - 1692 души, а неоповестените загуби в афганистанската армия са "огромни", казва Грейми Смит и изразява опасение, че общият брой на жертвите на войната в Афганистан може да надхвърли жертвите на всеки друг конфликт в света".

Още едно сравнение. Загиналите във войната в Сирия от началото на годината са 15 000, сред които 5300 цивилни, сочат данните на Сирийския център за наблюдение на правата на човека.

Натиск

Ако тази година се очаква рекорден брой човешки жертви, това е отчасти "заради безмилостната и непримирима "Ислямска държава", която въпреки намалелия брой на бойците си на около 2000 души "зачести с атаките и допринася сериозно за дестабилизацията на Афганистан", твърди пред Франс прес Майкъл Кугелман, изследовател от американския мозъчен тръст "Уилсън център".

Подложени на натиск, САЩ, които са в Афганистан от 2001 г., в началото на тази година решиха да увеличат военното си присъствие там, като в същото време поощряват "мирното уреждане" на конфликта, както каза държавният им секретар Майк Помпейо.

Около 14 000 американски войници помагат на афганистанските сили, като ги обучават и придружават най-вече във военновъздушни операции. Шестима от тях загинаха тази година.

Вашингтон официално твърди, че усилията му са позволили да се "постигне прогрес" към политическото уреждане на кризата. Това заяви генерал Джон Никълсън, който до този месец бе командващ на силите на НАТО в Афганистан.

В средата на август Никълсън каза даже, че страната разполага с "безпрецедентни" възможности за мир.

Талибаните и Вашингтон следват една и съща стратегия. "САЩ удвоиха въздушните си удари в сравнение с миналата година", но "и двете страни смятат, че натискът на бойното поле прави противниците им по-склонни към преговори", пише Международната кризисна група в доклад, публикуван в началото на месеца.

Талибаните вече са "по-организирани" - в техните редици се вляха и "бойци, дошли в Афганистан, за да ги подкрепят", твърди афганистанският политически анализатор Ата Нури.

"Пакистан обедини блок от държави и местни бойци срещу американския план", заяви пред Франс прес бившият афганистански генерал Атикула Амархил, въпреки че Исламабад отрича да се меси във вътрешните дела на съседа си.

"Пакистан предложи на Русия и Иран да финансират бойците. Талибаните разполагат сега с по-добре въоръжени хора, обучени и способни да увеличават нападенията и да завладяват повече територии", каза Амархил.

"Далечна перспектива"

Въпреки усилията си нито един от двата лагера не може да постигне надмощие. Според Специалния генерален инспекторат за възстановяване на Афганистан към американския Конгрес 56 процента от афганистанската територия са под контрола на правителството, а 14 процента - на бунтовниците и тези данни остават непроменени. Останалата част от територията е "спорна".

В търсенето на мир чрез война "въпросът е да се разбере докъде са готови да стигнат Кабул и Вашингтон. Колко са готови да дадат на талибаните, за да сложат край на конфликта", коментира Майкъл Кугелман.

"Официалните" преговори остават "далечна перспектива", според Международната кризисна група, при положение, че дори "страните в конфликта рядко отделят внимание на възстановяването на мира".

През юли пратеничката на САЩ за Южна Азия Алис Уелс се срещна с представители на талибаните в Катар, за да обсъди мирния процес. Пълен обрат, имайки предвид предшестващата позиция на Вашингтон да отказва двустранни преговори с бунтовниците.

Базиран в съседен Пакистан представител на талибаните заяви неотдавна, че се надява "скоро" да има нови преговори. Появиха се слухове, че диалогът може да продължи този месец.

На фона на подобни очаквания нарастващото насилие създава опасения, че наближаващите парламентарни избори в средата на октомври, първите от 2010 г., могат да бъдат отложени, твърдят няколко източници.

Вчера афганистанското министерство на отбраната призна, че е "засилило" операциите си с цел "удар срещу врага, за бъде гарантирана сигурността на избирателите".

Около 294 талибани бяха убити за три дни, посочи министерството, без да уточнява броя на загиналите афганистански войници. 

По БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #3
  2. balrogbg
    #2
  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    да-а-а! Само правителствените сили дават над 4000 убити на месец. ТОва си е цяла война. Всичко почнА след "атентатите на 11.9." За които "атентати" научих прекалено много и прекалено интересни подробности. САЩ си тренират армията, изнясят деморкация и осигуряват поръчки за своя ВПК! А талибаните официално са поискали МИР!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.