Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтът в Украйна води до криза в доставките на боеприпаси в Европа

7 коментара
Конфликтът в Украйна води до криза в доставките на боеприпаси в Европа

Конфликтът в Украйна предизвиква криза във веригата за доставки в Европа, като отбранителните компании се опитват да увеличат производството си, за да попълнят националните запаси и да поддържат доставките за Киев. Това съобщава "Financial Times", като се позовава на представители на индустрията. На много европейски компании се налага да увеличат работните смени и да наемат повече персонал, отбелязва изданието.

Близо година след навлизането на Русия в Украйна темповете на нарастване на търсенето на боеприпаси и взривни вещества се превърнаха в изпитание за европейските отбранителни комплекси, се посочва в публикацията.

Според Мортен Брандтцег, главен изпълнителен директор на норвежкия производител на боеприпаси и оръжия "Nammo", Украйна произвежда повече от 5000-6000 артилерийски снаряда на ден. Това е сравнимо с годишните поръчки на малка европейска държава в мирно време. Той отбелязва, че търсенето на някои отбранителни компоненти е толкова голямо, че срокът им за доставка се е увеличил от месеци на години.

Миналия месец "Rheinmetall", най-големият германски доставчик на отбранителни продукти, обяви, че ще построи нов завод за взривни вещества в Унгария. Произведените там експлозиви ще се използват за артилерийски, танкови и минохвъргачни боеприпаси и др.

Друга британска компания, "BAE Systems", от месеци води преговори с Министерството на отбраната за увеличаване на производството на редица боеприпаси. Компанията вече е увеличила броя на смените и работниците в заводите си, за да изпълни новия договор с въоръжените сили на Обединеното кралство и да покрие допълнителните обеми, от които се нуждае Украйна. Трите основни фабрики на компанията работят на две до три смени 24 часа в денонощието, пет дни в седмицата.

Мик Орд, главен изпълнителен директор на базираната в Обединеното кралство компания "Chemring", която доставя експлозиви и горива на изпълнители в областта на отбраната, заяви, че някои клиенти са попитали "дали производството на определени материали може да се увеличи със 100-200%". Значителното увеличаване на производството изисква време и инвестиции в нови заводи, казва той.

Кевин Макнами, директор на британския производител на гилзи "Denroy", отбелязва, че времето за доставка на някои материали е много дълго - понякога може да отнеме шест месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #7
    Отговор на коментар #5

    "Тежките регулации на този бизнес" спряха ли Ибушев да назначи в Арсенал свой личен руски приятел и агент на ГРУ на заплата от 50 хиляди евро на месец при средна заплата от 1000лв на месец в завода? Руският агент бе хванат случайно с технологична документация на завода докато се опитва да я изнесе от страната. Взривовете в Арсенал от край време са гарантирани като сезоните и винаги затормозяват точно тези доставки които не се харесват на Русия, и винаги са по вина на някой местен работник. Саботажът

  2. perdah
    #6

    Така Путлер постига основната си цел - демилитаризация на Европа и в частност на Украйна.

  3. xa_poznai
    #5

    Бизнеса няма "зависимости", още по-малко пък оръжейния... То е ясно, че да се занимаваш с това не е за всеки и едва ли точно моралните стожери се припокриват с оръжейните, но основните зависимости са финансови... А пък точно нарочването на някой за зависим изглежда като активно мероприятие... Същевременно поради тежките регулации на този бизнес пък подривната дейност изглежда абсурдна поради факта, че евентуалните ползи са капка спрямо настоящите ползи, а евентуалните вреди водят до заличаване на бизнеса...

  4. John Doe
    #4
    Отговор на коментар #1

    За съжаление, покрай войната на Путлер срещу Украйна, джобовете си натъпкаха русофилски 6okлyци като Ибушев, които си присвоиха военните заводи по време на криминалната приватизация и сега си пълнят алчните гуши докато в същото време снасят информация на ГРУ за естеството на военното производство и дори съдействат за извършването на взривове и саботажи от агенти на ГРУ след като предварително си застраховат продукцията която предстои да бъде взривена или саботирана по други начини. Само че Ибушевци не знаят, че след войната САЩ ще притиснат държавите в НАТО да изчистят своите оръжейни индустрии от всичко и всички, за които службите имат данни за руски зависимости.

  5. ABV
    #3

    Какво ли ще се изчерпи първо - боеприпасите в натовските складове или затворниците в тюрмите на северномонголската п(ф)едерация?

  6. Keyser Söze
    #2

    Миналия месец "Rheinmetall", най-големият германски доставчик на отбранителни продукти, обяви, че ще построи нов завод за взривни вещества в Унгария.- Oрбанчо ще произвежда снаряда с които ще убиват рушлята.

  7. Bлaдo
    #1

    няма страшно! - ще се справим (както и с газта и мазута...) - дори и "малка" България доста допринеся всичко в Европа да си е наред с боеприпасите... ;-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.