Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтът в Залива крие опасен риск за петролните пазари

Най-гъстата мрежа от петролопроводи е в шиитската провинция на Саудитска Арабия, която днес е епицентър на сблъсъка с Иран

1 коментар
Конфликтът в Залива крие опасен риск за петролните пазари

Задълбочаващият се конфликт между Саудитска Арабия и Иран, в който вече се въвлечени и техните съюзници, ще има ограничен ефект върху цените на петрола. Такова е мнението на редица анализатори, които изтъкват, че пазарът е презадоволен с петрол и напрежението в страните от Залива не заплашва директно производството му.

Светът е залят с петрол, след като страните от ОПЕК начело със Саудитска Арабия възприеха стратегия на разширяване на пазарния дял чрез натиск спрямо доставчиците с по-високи производствени разходи, вместо да съкратят добива и да вдигнат цените, отбелязва агенция Блумбърг. Тази политика доведе до рекордни нива на запасите, които вероятно ще продължат да растат през тази година, обяви миналия месец Международната енергийна агенция. Това осигурява защита срещу всякакви неочаквани сътресения.

Рискът за Саудитска Арабия е, че екзекуцията на видния шиитски духовник Нимр ал Нимр – наказан всъщност за своя мирен политически протест – разпалва дълго тлеещия бунт сред потърпевшото шиитско малцинство, което съставлява 15 процента от населението. То обаче населява района, в който са разположени гигантските петролни полета в източната провинция на страната. В Катиф, където живееше шейх Нимр, в понеделник избухнаха ожесточени протести, като поне един от протестиращите е убит от полицията.

Али ал-Ахмед, директор на Institute for Gulf Affairs във Вашингтон, коментира пред британския в. "Терлеграф", че Катиф е невралгичен център на саудитската петролна индустрия -т.нар. централна разпределителна станция. Там се събират 12 тръбопровода, снабдяващи огромните петролни терминали в Рас Танура и Дхаран. Тези петролопроводи са в близост до големи градове и пътища, което ги прави трудни за овладяване в случай на бунтове и размирици.

Саудитска Арабия произвежда 10.3 млн. барела на ден, като по-голямата част от тези обеми преминават през шиитската провинция, която в момента е възпламенена от гняв. Световните запаси на петрол се рекордно високи, но извън Саудитска Арабия няма излишен капацитет. Нарушаване на доставките, продължаващо повече от няколко дни, може да предизвика рязък скок на петролните цени – до 200 долара и повече, което пък да причини световна икономическа криза.

Али ал-Ахмед смята, че масовите екзекуции са задвижили съдбовна верига от събития, която вече никой не може да контролира. Той прогнозира, че ще се стигне до кървава гражданска война, която няма да приключи, докато саудитската монархия не престане да съществува. Този цикъл на насилие няма да пощади никого и нищо, включително петролните инсталации, твърди Али ал-Ахмед.

След Саудитска Арабия дипломатическите отношения с Иран прекъснаха още Бахрейн и Судан. Така се отваря още едно огнище на напрежение в Близкия изток, където вече се водят четири кървави войни.

Предишното изостряне на отношенията между Саудитска Арабия и Иран беше между 1989 и 1992, но тогава балансът на силите бе съвсем различен - без войни в Сирия и Йемен, а САЩ бяха склонни да използват военна сила в помощ на своите съюзници в Рияд - ако се наложи.

Днес Салафитското кралство е много по-уязвимо, тъй като след драстичния срив на цените на петрола правителството регистрира бюджетен дефицит от 98 млрд. долара, много социални придобивки се наложи да бъдат орязани, застрашен е “социалният договор”, на който десетилетия наред се крепи крехкото равновесие в кралството.

Обезглавяването на шейх Нимр ал-Нимр разбуни региона, тъй като той бе един от духовните водачи на протестите от Арабската пролет през 2011. Сега Wikileaks – САЩ разпространи секретни грами на американското посолство в Рияд, от които става ясно, че Ал-Нимр не е бил считан за терорист. Въпреки острите закани и заплахи съм кралската династия, той проповядваше съпротива без насилие. Освен това американските дипломати са предупреждавали Рияд, че екзекуцията му ще отприщи протести и ще бъде сериозна политическа грешка. Шиитският свят от своя страна предупреди, че екзекуцията на шейх Нимр ще означава “акт на война”.

Решението за изпълнението на смъртната присъда носи почерка на Мохамад бин Салман - 30-годишният втори престолонаследник, който концентрира в ръцете си цялата власт в кралството и не се съобразява с никого и с нищо.

Саудитците имат страховити сили за сигурност, като 30 000 души охраняват петролната инфраструктура. Но съществува риск от проникване на терористични групи, които да се опитат да саботират петролното производство. През 2006 г. бе заловен терорист — шахид, който подготвял нападение на един от петролопроводите. Впоследствие се оказа, че той е бил роднина на директора на уахабитската религиозна полиция.

Освен шиитския въпрос, много сериозна заплаха за кралството представляват и близо 6000 саудитци, които са част от Ал Каида. Поне 3000 от тях се сражават на страната на "Ислямска държава", според която саудитското кралско семейство са “узурпатори вероотстъпници” и която води своя терористична война срещу династията. През 2007 г. саудитските тайни служби успяха до осуетят терористичен заговор на Ал Каида, замислен като римейк на атентатите от 11 септември 2011: отвличане на самолети, които да катастрофират в петролните съоръжения в Рас Танура.

Иран предпочита да действа чрез свои протежета, като саудитската шиитска групировка Хизбола.

Според експерти по разузнаване, сега Иран има намерение да използва стратегията на “война на изтощение” в Йемен, където всеки ден бойни действия на Саудитска Арабия струва 200 млн. долара. Иран помага на йеменските шиити - бунтовниците хути- и ги снабдява с ракети Скъд, като целта е конфликтът да се проточи и да се превърне в “Саудитския Виетнам”. От своя страна хутите атакуват саудитски позиции по границата, населени с шиите, които заплашват да се отцепят от кралството.

Иранците разполагат с технически средства, чрез които да нанесат поражения върху саудитската инфрастуктура.

Бившият шеф на ЦРУ Джеймс Уулси коментира, че иранската армия разполага с електромагнитни бомби, които не могат да бъдат уловени от радарите и са в състояние да нанесат унищожителен удар върху саудитската инфраструктура.

Иран може също така да изстреля военни спътници или да използва техни по-нискотехнологични варианти, разположени на балони. “Ако Иран детонира една от своите електромагнитни бомби на 30 км в атмосферата над електропреносната мрежа на Саудитска Арабия, тя ще бъде унищожена”, коментира Джеймс Уулси пред британския в. "Телеграф".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Както писах под друга статия Саудитска Арабия няма да допусне Иран да се върне на европейските пазари.Саудитска Арабия обяви увеличение на отстъпките за европейските потребители. Разходите за Arab Light за доставка през февруари е била намалена с 60 цента за Западна Европа и 20 цента за средиземноморските страни. В резултат на това на леката марка ще се продава в ЕС с максимално намаление от 6 години - 4,85 долара. Цените на нефта ускориха падението си в сряда след като, министерство на енергетиката

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.