Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конгресът на САЩ дебатира спасителния банков план преди вота

21 коментара
Конгресът на САЩ дебатира спасителния банков план преди вота

Долната камара на американския Конгрес дебатира в понеделник спасителния план за банките в размер на 700 млрд долара.

Президентът Джордж Буш настоя Камарата на представителите да приеме закона, който да разреши кредитната криза и който да изпрати мощен позитивен сигнал към пазарите, предаде ББС.

В същото време "Уачовия",четвъртата по големина американска банка, стана поредната, която обяви съществуващи проблеми и обяви за придобиването ѝ от "Ситигруп". В Европа финансовият гигант "Фортис" се наложи да получи финансови инжекции от трите правителства на групата Бенелюкс.

Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка и осем други централни банки се опитаха да отговорят на кредитната криза, като доставиха още 330 милиарда долара за ликвидността на световните финансови пазари.

В изказването си пред Конгреса Буш определи спасителния план като "смел" и изрази увереност, че той ще възстанови силата и самочувствието на американската икономика.

В същото време Буш предупреди, че планът няма да отговори на всички очаквания и че част от трудностите ще продължат.

Споразумението за подкрепа на плана бе обявено в неделя от лидерите на Конгреса след маратонски преговори между демократите и републиканците, като и двете партии имаха множество резерви към предложения от администрацията на Буш документ.

Обявеното споразумение обаче не успокои фондовите пазари, които в понеделник отбелязаха нов спад.

Очакванията са гласуването на плана в Камарата на представителите да стане в понеделник вечерта, а гласуването в Сената е насрочено за сряда.

Реализацията на плана, който претърпя промени при обсъждането от законодателите, ще е най-голямата интервенция на пазарите от Голямата депресия през 1930-те години досега.

Времето е от съществено значение за приемането на мерките, не само заради кризата на финансовите пазари, но и заради президентските избори в САЩ на 4 ноември.

Кандидатите за президент Барак Обама и Джон Маккейн дадоха предпазлива подкрепа на предложения законопроект.

В първоначалния си вид той срещна широко неодобрение сред американците. По време на преговорите този уикенд към предложения Извънреден закон за стабилизиране на икономиката 2008 бяха добавени редица нови клаузи, целящи да защитят данъкоплатците.

Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви, че е договорено не "спасение на Уол Стрийт", а гарантиране на пенсиите и сигурност на спестяванията и на работните места.

Лидерът на демократите в Сената Хари Райд каза, че планът е значително подобрен в сравнение с първоначалния проект.

Постигнатите договорености адресират няколко ключови проблема, за които настояваха и демократите, и републиканците.

Правителството ще отпуска парите на траншове, като първите 250 млрд. долара ще бъдат изхарчени веднага, следващите 100 млрд. могат да бъдат пуснати по искане на Белия дом, а Конгресът може да наложи вето върху изразходването на останалите 350 млрд. долара.

Банките, които ще получат пари от правителствения фонд, в замяна ще предоставят акции, които да позволят на данъкоплатците да спечелят от възстановяването на закъсалите институции.

В същото време се ограничават парите за висшия мениджмънт, като ще бъде прекъсната практиката на "златния парашут", която представлява изплащане на огромно обезщетение при предварително прекратяване на трудовия договор на високопоставен банков служител.

Държавата ще придобие акции на банките, които ще получат финансова помощ. По този начин правителството гарантира възвращаемост на инвестицията при евентуално възстановяване на банките. Ако обаче след 5 години се окаже, че финансовото министерство е на загуба от инвестициите си в проблемните банки, останалите банки ще трябва да помогнат за финансирането на спасителната програма.

Четири агенции ще наблюдават изпълнението на плана, включително независим главен инспектор и двупартиен надзорен борд.

Банките ще бъдат задължени да се присъединят към застрахователна програма, която да ги защити от загуби, свързани с ипотечни акции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. VK
    #22

    до часове ;)

  2. Aмериканец
    #21

    демократи са против пакета. Кусинич щял да гласува не само "Не", но "По дяволите - Не!".

  3. От Драгалевци
    #20

    чорбаджия, надничари. Станете прави и повторете наизуст написаното в този материали -иначе уволнение, глад, няма чорба и ще спите под мостовете в кашони. В краен случай ще се върнете на село да пасете говедата

  4. От Драгалевци
    #19

    Юлска концепция е тука

  5. От Драгалевци
    #18

    грешка

  6. 800
    #17

    BNB vsichkite gi udri v zemiata.Blagodarim ti Dr. Saxkoburgotski

  7. От Драгалевци
    #16

    страни с големи резерви. Четете, надничари:Спасението на САЩ е в ръцете на КитайDnevnik.bg - 29 Септември 2008, 11:14Съдбата на реализацията на финансовата стабилизация на САЩ на стойност $700 млрд., която бе договорена от администрацията на президента Буш и законодателите сега зависи от Китай и други чужди инвеститори, писа "Уолстрийт джърнъл".Американското правителство планира да емитира държавни облигации на тази стойност и да ги предложи на външните пазари. Китай е ключов държател на американски

  8. Magnus
    #15

    Да се обяви Америка на търг.

  9. Imigrant
    #14

    ...nadhvarli 20,000 evro za kilo.Krizata niama da bade ovladiana.Ili samo vremenno...

  10. $$$,$$$.00
    #13

    Milko balevci, dimitar stoianovci, peko takovci, dimitar stanishevci, mako dakovci i prochie shopi ot mnogo godini kopaiat groba na kapitalizma, osobeno po vreme na finansovi krizi, recesii i depresii, no v kraia na kraishtata te vliazoha v groba , a kapitalizma vse oshte si raboti. Tak che mnogo e po-veroiatno drugarite s chernite lenti (i chervenata po sredata) da ti zabiat petolachkata nad kupchinata prast na Sofiiskite centralni ,otkolkoto ti da vidish groba na kapitalizma. Darjavata US ne nacionalizira

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.