Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конгресът на САЩ одобри затягане на санкциите срещу "Северен поток – 2" и "Турски поток"

11 коментара
Конгресът на САЩ одобри затягане на санкциите срещу "Северен поток – 2" и "Турски поток"

Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри единодушно внасянето на поправка за затягане на санкциите срещу газопроводите "Северен поток - 2" и "Турски поток" в проекта за отбранителния бюджет за следващата финансова година (в САЩ тя започва на 1 октомври). Гласуването беше излъчено на живо на сайта на долната камара на законодателния орган на Съединените щати.

Инициативата има за цел да затегне съществуващите санкции по отношение на руските газопроводи "Северен поток - 2" и "Турски поток", отбелязва руската агенция ТАСС. И припомня, че в края на декември миналата година президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа военния бюджет за текущата финансова година, който задължава американското правителство да наложи санкции на двата проекта.

В поправката става дума за въвеждане на рестрикции срещу чуждестранни лица, които в значителна степен способстват за продажбата, арендата или предоставянето на плавателни съдове за полагането на тръби, предназначени за изграждането на "Северен поток - 2" и "Турски поток".

Миналата седмица върховният представител на ЕС за общата външна политика и сигурността Жозеп Борел заяви, че Евросъюзът твърдо се обявява против едностранни санкции и заплахи за прилагането им от страна на САЩ, които вредят на интересите на европейски компании, включително по отношение на газопроводите "Северен поток - 2" и "Турски поток", защото подобни мерки са в разрез с международното право.

Проектът "Северен поток - 2" предвижда да бъдат изградени две тръби от газопровод с обща мощност 55 милиарда куб. м. на година от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. 93% от него вече са завършени. Спирането на осъществяването на проекта беше свързано с това, че през декември 2019 г. заради санкциите на САЩ швейцарската компания "Олсийз" спря работата по тръбопровода и изтегли плавателните си съдове.

Самият проект за военния бюджет на САЩ все още предстои да мине през сложен процес по утвърждаване и в Камарата на представителите, и в Сената на Конгреса. След като двете камари на законодателния орган одобрят своите версии на проектобюджета, ще бъде свикана комисия за съгласуване на детайлите на двата проекта.
Двете камари след това ще трябва да приемат съгласувания документ, след което той отива за подпис при държавния глава. Целият този процес обикновено трае до есента, началото на зимата.

Разширяването на санкциите на САЩ срещу строителството на газопровода "Северен поток-2" пряко ще засегне бизнеса на над 120 европейски компании и застрашава работни места в Европа. Това заяви днес операторът на проекта, компанията Норд стрийм 2 (Nord Stream 2), цитиран от ТАСС.

Единствен акционер в проектната компания Норд стрийм 2 е руският Газпром. Партньори на Газпром са френската Анжи (Engie), австрийската О Ем Ви, англо-холандската Шел (Shell), германските Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), които осигуряват 50 процента от финансирането.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #11

    ТАСС: ПОСОЛСТВОТО НА САЩ във ФРГ ВЕЧЕ ЗАПОЧНА да изпраща ПОКАНИ на НЕМСКИ ФИРМИ ,зА РАЗГОВОРИ ЗА "СЕВЕРЕН паток - 2".

  2. Vova162cm
    #10

    Тая допотопна трУба щеше да си отмре и по естествени причини, защото само за 18 месеца технологииге за транспорт на втечнен газ така дръпнаха, че сринаха пазара и на нефта, и на газа. И тъй като Русия няма технологии от това хилядолетие, актуалният въпрос вече е: може ли по тия турски-мурски тръби да циркулира втечнен газ? Ако е 'да' - Русия ще се самолиши от достъп до собствените си тръби.

  3. Илиев Пешо
    #9
    Отговор на коментар #7

    Явява се "политически" за някои, защото "така им се иска". Пътят до крайния потребител - по-кратък. И политически го наричат, тези, които с политически цели се пробват да го няма, както и тези, за които той е конкуренция. Алекс Фаек надали е уволнен за това - преди това е написал няколко статии, заради които по логиката на писал това писание (а не си ти), трябвало да е уволнен. Политически решения - а това, че с военни средства се пробват да наложат американски шийстов газ? (все пак санкциите срещу Русия и ЕС са през Пентагона). Но това, че САЩ през Пентагона се пробват да наложат своя газ за "някои" е "само иконимика".

  4. Лизи Гугуткова
    #8

    21.07.2020 16:18:55 „ Турция решила остановить «Турецкий поток»

  5. Практик от София
    #7

    Банкянският стратег положи особени усилия за енергийната независимост на България. Особено чрез обгрижването и захранването на турския юрдек.

    Който се явява чисто политически проект - като "Северен поток 2". Целта беше Украйна да се постави на колене, да бъде лишена от приходи от транзита на руски газ в Европа. Ставаше дума за няколко милиарда долара годишно.
    И в името на това руснаците започнаха да изграждат напълно нерентабилни газопроводи, заобикалящи Украйна. Но тя не можа да бъде лишена от

  6. Илиев Пешо
    #6
    Отговор на коментар #3

    A САЩ доволни ли са от идеята за този данък?

  7. bez_ime
    #5

    Много добре, че САЩ наложиха санкции на СП-2, но още по-добре, че удариха Слънчо и родните рубладжии... Няма край мъката гербаджийска!

  8. асен
    #4

    на цялата тази левичарска паплач начело с герхард газпромов трябва да се бие шута!

  9. Прогнозни щети за Русия от въвеждането на въглероден данък в ЕС Русия може да загуби повече от 50 милиарда евро в случай на въвеждане на данък върху въглеродните емисии в Европа. Това съобщи РБК, във връзка с представянето на одиторската компания KPMG ... Руският износ на нефт за Европа се срива до минимум за 18 години

  10. balrogbg
    #2
    Отговор на коментар #1

    То втечненият газ е с малко над 20% по евтин от московският, но все още е в малки количества, това е проблема.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.