Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Консерватор бе избран за президент на Португалия още на първия тур

0 коментара
Марселу Ребелу де Соуза. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Консерваторът Марселу Ребелу де Соуза е избран за президент на Португалия още на първия тур на състоялите се в неделя избори с 52 на сто от гласовете.

Според предварителните резултати при преброени почти всички бюлетини, основният му конкурент - бившият ректор на Лисабонския университет Антониу Сампаю да Новоа, участващ във вота като независим ляв кандидат, събира около 23 на сто. Трета е неговата съперница в левоцентристкия лагер, евродепутатката Мариза Матиаш, кандидатка на Левия блок - лява радикална партия, близка до гръцката Сириза и испанската Подемос. Тя получава 10 процента от гласовете.

Едва половината избиратели излязоха да гласуват на вчерашните президентски избори, което все пак е малко повече от предишните през 2011 г. В надпреварата за висшия държавен пост участваха 10 кандидати.

Соуза ще стане седмият държавен глава на Португалия след "революцията на карамфилите" през април 1974 г., която доведе до приемането на нова конституция през 1976 г. и до формирането на първото конституционно правителство на страната след диктатурата на Салазар.

Сегашният държавен глава, 76-годишният консерватор Анибал Каваку Силва, е на висшия държавен пост от 2006 г. и не може да се кандидатира повече, защото изкара вече два мандата. Новоизбраният държавен глава ще встъпи в длъжност през март т.г.

Победата на 57-годишния Ребелу де Соуза е силен стимул за Социалдемократическата партия, която на парламентарните избори през октомври миналата година бе най-голямата политическа сила. Избирането му ще помогне за поддържане на политическия баланс в страната след парламентарните избори през октомври м.г., посочва Ройтерс. Той обеща в предизборната си кампания да гради консенсус като президент, от което страната сигурно ще се нуждае, тъй като на власт след парламентарните избори дойде нестабилно левоцентристко правителство начело с лидера на социалистите Антониу Коща, което зависи от подкрепата в парламента на крайнолеви партии. Този кабинет обеща да сложи край на програмата за строги икономии и съкращения на бюджетния дефицит, за която страната е поела ангажимент пред ЕС.

Победата на кандидата на Социалдемократическата партия, консерватора Марселу Ребелу де Соуза, няма да бъде приятна новина за социалистическия премиер Антониу Коща. В предизборните си изявления Соуза твърде уклончиво коментираше възможните си бъдещи отношения с левия премиер.

Много политически анализатори не очакват лявото правителство да изкара пълния 4-годишен мандат, което засилва ролята на новия президент като посредник между политическите сили. Противоречията в крехкия ляв алианс вече започнаха да личат. Ако той се разпадне новият президент ще трябва да реши дали да свика предсрочни избори или да предложи нов премиер.

Макар и до голяма степен само с церемониална роля, президентът има пълномощия да разпусне парламента след шест месеца от встъпването в длъжност на депутатите и да насрочи нови избори. Соуза обаче вече се изказа срещу провеждането на парламентарни избори на всеки шест месеца.

В обръщение към възторженото множество, стекло се пред правния факултет, където е преподавал години наред, Де Соуза каза, че ще бъде политически безпристрастен президент, който "гради мостове и лекува рани" и че негов приоритет ще са компромиса и търсенето на единомислие.

Независимо от десноцентристката си принадлежност 67-годишният Ребелу де Соуза, енергичен човек, който твърди, че чете по две книги на ден и спи не повече от пет часа, обеща да използва президентските си правомощия, за да предотвратява политически кризи и да благоприятства работата на новата управляваща коалиция. Искам да възстановя националното единство, докато страната ни излиза от дълбока икономически и социална криза, заяви вчера Де Соуза.

Телевизионна звезда влиза в президентския дворец в Лисабон

Колоритен преподавател по право, предопределен за водач на португалската десница, Марселу Ребелу де Соуза се наложи като основен фаворит за вчерашните президентски избори в Португалия благодарение на популярността, която си спечели като телевизионен политически коментатор, пише агенция Франс прес.

На 67 години, този мъж с искрящ поглед - една от най-влиятелните личности през четирите десетилетия на демокрация в Португалия - се издигна до висшия пост в държавата, след като в края на 90-те години на миналия век пропусна шанса да оглави правителство.

Определян като "двойнствена и противоречива" личност, живял " в центъра на португалския политически живот, откак се помни", Ребелу де Соуза е "един от най-ярките примери за силата на медиите в Португалия", обобщава неговият биограф Витор Матуш.

Роден на 12 декември 1948 г., той носи името на Марселу Каетану, който бил свидетел на сватбата на родителите му и станал приемник на министър-председателя Антониу Салазар преди падането на диктатурата през 1974 г. Баща му, лекар по професия, бил министър и колониален губернатор в правителството на Каетану.

Блестящ ученик, който от най-ранна възраст мечтаел да управлява страната, Марселу Ребелу де Соуза се самоопределя като "човек, изградил се да бъде надежда на /диктаторския режим/, но решил друго".

Докато следва право в Лисабон, той се сближава с най-умерените среди на режима, настояващи за по-голяма либерализация, и се отдалечава от наставника си Марселу Каетану, който е виден професор по право.

Дипломирал се със среден успех 19 от общо 20 точки, през 1973 г. свръхактивният младеж участва в учредяването на седмичника "Ешпресу", превръщайки се в един от най-респектиращите хроникьори, поддържащ обтегнати отношения с цензурата.

С идването на демокрацията той участва в основаването на десноцентристката Социалдемократическа партия (СДП) и става депутат в Учредителното събрание, без да изоставя академичната си кариера.

В началото на 80-те години Ребелу де Соуза влиза в правителството като държавен секретар, а после министър по парламентарните въпроси. Десет години по-късно участва в първата си голяма изборна надпревара - за кмет на Лисабон, която губи.

Този "свободен електрон" в португалския политически живот, критикуван за склонността си към интриги и за липсата на лоялност, се връща на авансцената през 1996 г., когато поема управлението на СДП, тогава в опозиция. Под негово ръководство партията на няколко пъти се въздържа при гласуването на държавния бюджет, давайки възможност на тогавашното социалистическото правителство на малцинството да довърши мандата си.

Ревностен католик, разведен, баща на две деца, той постига важна победа, когато на първият референдум за узаконяване на абортите печелят противниците на предложението. При все това, няколко месеца преди парламентарните избори през 1999 г. той се оттегля след провала на проекта му за дясна коалиция.

Още на следващата година "професор Марселу", дебютира като телевизионен политически коментатор, чието красноречие и "крилати фрази" събират всяка неделна вечер пред екраните нарастваща аудитория от предани зрители.

"Хората го обичат, защото Марселу е забавен", но критиците му осъждат "безотговорната лековатост", с която преминава от политически коментар към икономически или спортни новини, обяснява неговият биограф.

Единствен кандидат на десните сили на вчерашните президентски избори, той ухажваше избирателите от центъра, обявявайки се за представител на "лявото крило в десницата" и повтаряше до безкрай, че няма да е "контравласт" на новото социалистическо правителство.

Обвиняван от противниците си, че е подкрепял политиката на строги икономии, водена от десницата след 2011 г., Ребелу де Соуза се разграничи от бившия премиер Педру Пасуш Коелю, който в крайна сметка го подкрепи с половин уста, след като веднъж го нарече "политически ветропоказател", отбелязва Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.