Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Консервната промишленост се е свила с 30 % за година

5 коментара

Доматеното пюре в българските консерви е от Китай. 80 на сто от консервирания пипер е вносен. Изнасяният от България за Япония сушен лук всъщност преди това е внесен от Македония. Тези показателни за състоянието на българската консервна промишленост факти огласиха в четвъртък представители на Института по консервна промишленост в Пловдив.

В сравнение с миналата година през 2009-та производството на консерви в България се свило с 30 % и в момента е 150 хил. тона годишно. За сравнение до 1994 година у нас са произвеждани по над 1 млн. тона консерви годишно, съобщи директорът на института Павлина Параскова, цитирана от БТА.

Според експертите основните проблеми на консервната ни промишленост са свързани с липсата на гарантирана селскостопанска продукция. Само 30 на сто от влаганата в консервите суровина е българско производство, останалото е внос. Единствено консервираният патладжан е 100 % български.

От Института по консервна промишленост смятат, че е крайно време държавата да се намеси и преработвателната промишленост да намери мястото и принципала си, като най-логично е това да е земеделското министерство.Нужно е освен това синхронизиране на българското законодателство с директивите на ЕС, което да позволи усвояване на еврофондовете за преработена селскостопанска продукция.

Заместник-директорът на института Илия Кафеджиев съобщи, че малките и средните предприятията в бранша са 150. Около 60 на сто от произведената продукция се изнася в страните от ЕС, а около 40 на сто - за Русия. От септември миналата година обаче руският пазар е сринат и продукцията на много от предприятията залежава по складовете.

За да бъде конкурентна на европейския пазар, българската консервна промишленост трябва да обнови асортимента си, смята Илия Кафеджиев. Той предлага конкретни мерки, които да направят консервната промишленост по-ефективна, като оползотворяването на отпадъците, намаляване на енергоемкостта. От Института по консервна промишленост обвързват кризата в консервната индустрия и с липсата на квалифицирани кадри поради ниското заплащане.

60 - 70 на сто от българските преработвателни предприятия са с обновено технологично оборудване, на много високо ниво са 4-5 от тях, но заради липса на суровини и пазари предприятията не могат да работят на пълна мощност, заяви Кафеджиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #6

    от тази промишленост за месец..месечно 50 000 лв ( с думи петдесет хиляди лев)Англичаните казват - Ноу комент..

  2. ANALIZATOR
    #4

    ПОХАПВАЙТЕ ГЛУХАРЧЕ. ТУЙ Е РОДНО И Е СУХУЗЕМНО "СУШИ "

  3. Boomadafaka
    #3

    spasiba (merci na Bg)

  4. един
    #2

    срива се, защото минахме на пресни продукти - люцерна, троскот и мушкато. Само свежо ядем

  5. znam
    #1

    Чудесно би било, ако от всяка тяхна дума се раждаше домат или яйце!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.