Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционните промени тръгват с над 180 гласа благодарение на "Атака"

Условие на ДПС за прекрояване на прокурорската квота може да торпилира реформата

13 коментара
Сн.: БГНЕС

Изненадващата подкрепа на "Атака" осигури квалифицирано мнозинство от 184 гласа за първото четене на конституционните промени и ги придвижи към бързата писта за второ и трето четене, където се очаква консолидирана съпротива на ДПС и АБВ срещу ключов текст на съдебната реформа. Предстои да се види дали проектът ще може да бъде приет преди местните избори, като се има предвид, че Народното събрание (НС) вече реши да работи до 9 октомври и да излезе в отпуск за кампанията.

Стартирането на конституционните промени по бързата процедура ги върна в изходна позиция с искането на ДПС или квотите във Висшия съдебен съвет да се прекроят в интерес на прокуратурата, или да се свика Велико народно събрание (ВНС).

Развръзката настъпи след няколкочасов дебат в сряда и кризисни преговори с "Атака" в последния момент, когато се разбра, че АБВ ще дадат само един символичен глас "за" и така промените ще съберат минимума от 160 гласа, но следващите две четения трябваше да бъдат отложени с три месеца – тоест, след местните избори.

Вотът оправда очакванията на премиера Бойко Борисов, който участва в председателския съвет преди началото на заседанието, след което заяви, че е "оптимист, че всички политически партии разбраха колко е важно и ще подкрепят закона на първо четене". Той допълни, че това би било и добър знак за партньорите ни в Брюксел.

Не стана ясно откъде произтича оптимизмът му, при положение, че АБВ оттеглиха в началото на септември подкрепата за проекта, очаквайки следващите четения, когато разчитат реформата да бъде ревизирана в интерес на прокуратурата. Досега групата на Волен Сидеров е демонстрирала пълно дистанциране от темата за конституцинните промени, а когато е имало някакви позиции, са били предимно отрицателни.

"Атака": Няма сделка, а възможност за редакция между двете четения

Явор Нотев от "Атака" каза пред репортери, че промените са неработещи и всъщност в негово лице имали "убеден противник", но депутатите от групата ги подкрепили, за да прекратят "агонията" на мнозинството и да дадат възможност за редакция между двете четения.

"Сделка няма. Категоричен съм, че гласуването е израз на добре обмислено наше решение. Обяснявам защо. Агонията и безспорните разправии по този въпрос, губенето на парламентарно време, без да има някаква видима последица и резултат, щяха да продължат през следващите два до пет месеца, така гласи конституционният текст. Предпочетохме да влезем в тази битка, в този дебат и да говорим по съдържанието и по съществото на тези предложени промени. Аз пак повтарям, нашата оценка и те в този вид не са работещи и очакваме вносителите да направят корекциите", заяви Нотев, който е член на временната комисия за конституционните промени.

От 226 народни представители, присъстващи в залата, "за" гласуваха 83 от ГЕРБ, 36 от ДПС, 23 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 9 от Българския демократичен център. Както председателят на ПГ на АБВ проф. Борислав Борисов обяви, един от тяхната група гласува "за”, а останалите 8 – "въздържал се". Четирима от независимите народни представители бяха "за”, а двама - "против”. 32 депутати от БСП бяха "против".

Какво предвижда проектът за квотите

Целта на предлаганата конституционна промяна е да се направят структурна и организационна реформа на съдебната власт в съответствие с международните стандарти, като предпоставка за преодоляване на системните дефицити в българската конституционна демокрация, са посочили вносителите. Същността на промяната е разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегия, които да не се намесват взаимно в кадровите си решения съответно за съда и прокуратурата.

Съдийската колегия ще се състои от 13 членове и включва председателите на двете върховни съдилища; шестима членове избрани от Общото събрание на съдиите и петима - от Народното събрание. Според внесения проект прокурорската колегия ще има 12 членове и ще включва главния прокурор, четирима членове, избрани от Общото събрание на прокурорите, един - от следователите и шестима членове, избрани от парламента.

По въпроси, общи за цялата съдебна власт, като бюджета на съдебната система, решенията се взимат съвместно от двете колегии на ВСС.

До момента няма спор, че сегашната практика на намеса на прокуратурата в решенията за повишения, наказания и кадруване на съдии, трябва да се прекрати. Конфликтът е по въпроса за прокуратурата. Като баланс на настоящия ѝ по военному централизиран модел и при липса на каквато и да отчетност пред обществото, се предлага квотата, излъчена от парламента в прокурорската колегия, да има лек превес над тази, излъчена от прокурорите и следователите.

Именно на това се съпротивляват ДПС и АБВ. По време на дебата стана ясно, че те ще настояват между първо и второ четене, когато проектът се гласува текст по текст, да се промени предлаганият вариант за прокурорската квота във Висшия съдебен съвет (ВСС), което би обезсмислило до голяма степен усилието за съдебна реформа.

Лидерът на ДПС Лютви Местан настоя на следващите четения текстовете да се прецизират, така че в най-спорния параграф – прокурорската квота във ВСС - да бъде прокламирана независимостта на съдебната власт и на прокуратурата.

За пръв път се създава инструментариум за отчетност на прокуратурата

Коментирайки спорния въпрос за квотите във ВСС, министър Христо Иванов заяви: "Международният стандарт, в каквато посока са и многократните препоръки на Венецианската комисия към нашата страна, е да бъде осигурено в съдийската колегия мнозинство от съдии, избирани от съдии".

"При положение, че сме обвързани с числото 11 на парламентарното представителство във ВСС, за да са по-малко те от 6-те представители на съдиите, трябва да са 5, остава 6 за другата колегия, на които някъде трябва да им намерим място", обясни числата правосъдният министър като заключи, че аритметиката е доста проста, а ситуацията е доста сложна.

"Наличието на една силна парламентарна квота в колегията на държавното обвинение, всъщност за първи път ще даде отговор на стоящия десетилетия въпрос в България за създаването на инструментариум за демократична отчетност в работата на прокуратурата и следствието. Да, всеки инструмент за демократична отчетност може да бъде изкористен и по някакъв начин извратен, но това не означава, че трябва да се откажем от търсенето на верния баланс. Има различни решения как да предпазим от подобно развитие, трябва да ги обсъдим между двете четения", аргументира се министърът пред депутатите.

Условието на Местан и "реформаторската мощ" на ДПС

Говорейки за "реформаторската мощ" на ДПС, Лютви Местан заяви, че няма да подкрепят промените на второ четене, ако не отпадне сегашният вариант на квотно разпределение в прокурорската колегия във ВСС. "В сегашната ситуация разпределението във ВСС е 11 членове от политическата квота и 14 от магистратската, т.е. има превес на магистратската квота, защото това повелява - съдебната власт да бъде независима. В проекта, по отношение на квотата на съдиите, принципът с спазен (8:5), но при прокурорската квота - не (6:6). Дали това не е нарушение на принципа на независимостта на съдебната власт? Според нас -да", обяви Лютви Местан.

ДПС няма да подкрепи това квотно разпределение при прокурорската колегия, защото и двете страни не помръдват от позицията си, но има и още един вариант, зад който ДПС застава, обяви Местан: "Прокуратурата и следствието да бъдат ситуирани в изпълнителната власт. Ако идеите за реформа в съдебната власт са отвъд ограниченията в конституцията, бъдете доблестни и свикайте ВНС. Тогава ще видите цялата реформаторска мощ на ДПС."

Освен това Лютви Местан лансира от парламентарната трибуна една стара идея на бившия лидер на ДСБ Иван Костов – Великото народно събрание да се свика и после да се саморазпусне, заличавайки завинаги този формат и прехвърляйки правомощията му към обикновеното Народно събрание.

Радан Кънев: Няма съмнение, че тази норма ще бъде атакувана пред КС

В отговор на исканата от Местан ревизия на квотите, Петър Славов от Реформаторския блок обясни: "Съдът, прокуратурата и следствието не са равнопоставени, съдът трябва да е независим да отсъжда, а прокуратурата и следствието са страни от процеса. Това е причината от РБ толкова много да държим прокурорската квота да бъде на паритет - шест на шест, а в съдебната да няма доминиране от политическите лица".

Според съпредседателя на РБ Радан Кънев няма съмнение, че тази норма ще бъде атакувана пред Конституционния съд. Той посочи, че, ако КС се произнесе, че този баланс не е в правомощията на Обикновено народно събрание, РБ ще поиска свикване на ВНС.

Очакванията са, ако текстът за квотите все пак бъде приет от НС, той да бъде атакуван пред КС от главния прокурор.

Председателят на НС Цецка Цачева напомни, че законопроектът е в съответствие с установените вече от Конституционния съд (КС) решения, визиращи формата на устройство на държавата в частта за съдебната власт.

Както е известно, по настояване на ДПС депутатите вече сезираха КС, който да каже дали промените са допустими или за тяхното приемане е нужно свикването на Велико народно събрание (ВНС). КС обаче отказа да се произнесе по законодателни промени, които все още не са гласувани и върна топката на депутатите. Тогава ГЕРБ дадоха знак, че са готови на поредни отстъпки пред прокурорското лоби, представлявано от ДПС и АБВ (и БСП, които обаче са извън сметката заради твърдия им отказ дори да обсъждат промените). В отговор на заканите от съпредседателя на РБ Радан Кънев, че при това положение ще напусне мнозинството, зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов увери, че депутатите от партията ще се съобразят изцяло с препоръките на Венецианската комисия.

Делегация на комисията вече проведе срещи в София и приветства разделянето на ВСС, но засега не е ясно дали официалното ѝ становище ще съдържа детайлни позиции по всеки един текст. Освен това становището на Венецианската комисия няма задължителен характер за НС и ДПС спокойно могат да го прескочат.

Настоящият проект е рожба на "историческия компромис" от края на юли, когато първоначалният вариант на правосъдния министър Христо Иванов бе окастрен, за да получи подкрепата на ДПС, която пък бе необходима заради категоричното несъгласие на БСП с промените.

Тогава проектът бе внесен с подписите на всички депутати от ГЕРБ (заедно с изключения Здравко Димитров), ДПС и РБ, плюс 18 от ПФ, 13 от Българския демократичен център (единственият депутат от партията на Николай Бареков Мартин Иванов - Данона, отсъства), трима независими - Ана Баракова, Гюнай Хюсмен и Муса Палев и трима от АБВ - Борислав Борисов, Кирил Цочев и Лъчезар Никифоров.

След председателския съвет в сряда премиерът Борисов каза, че 180 гласа не са сакрално число, но дават възможност това, за което има съгласие, да тръгне по бързата писта. ”Дойдохме с министър Иванов да помолим всички политически партии и депутати да го подкрепят, защото тази промяна е важна”, каза Борисов.

Независимостта на съда не е просто някаква абстракция, поредната европейска ценност, в която всички се кълнем, без тя да има кой знае какво значение в живота. Независимостта на съда е абсолютно насъщен въпрос за всеки гражданин, който "престъпя дверите на съдебната зала", обърна се по-късно министър Иванов към депутатите в пленарната зала.

Той подчерта, че предлаганите промени поставят основата на структурна реформа на съдебната власт, но не я изчерпват. Това, което евентуално ще бъде прието с промените в конституцията, след това трябва да се доразвие с промени в Закона за съдебната власт и в останалата част от законодателството. Целта е да се постигне отговорно и добро управление на съдебната власт, каза министърът.

Президентът приветства постигнатото мнозинство

В своя позиция президентът Росен Плевнелиев поздрави депутатите за постигнатото мнозинство в подкрепа на конституционните промени. Държавният глава смята, че с този акт политическите партии са дали силен сигнал, че партийните различия и противоречия могат да останат на заден план в името на очакванията на българските граждани. С днешното гласуване народните представители демонстрираха реална политическа воля за реформа, посочва Плевнелиев.

В кулоарите на парламента Радан Кънев коментира, че при внасянето още на първоначалния конституционен проект е допускал мнозинството да получи подкрепа от "Атака".

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #13

    Какво толкова - Борисов пусна рускте военни самолети за Сирия - и съответно на Сидеров са наредили да пусне законопроекта - Танто за кукуриго!

  2. анита хегерланд
    #12

    Обяснението е просто: предстоят избори, електоратът на Атака се топи и това налага "търсенето на нова кауза", която да привлече вниманието към Волен Сидеров. Според техния устав никой няма право да критикува политиката на партията, която се задава от нейния лидер. Ако той рязко сменя курса, то не е за да постигне определени резултати, а да има "новини около партията". Това няма да му попречи да гласува против при второто или третото четене, ако прецени, че журналистите го пренебрегват.

  3. Kiril Kovatchev
    #11

    Измъчената и дългоочаквана съдебната реформа се придвижва към финала с помощта на една или друга патерица, но дали ще успее да пресече финалната линия въобще не е сигурно. БСП е отявлено антибългарска и антиевропейска партия. Няколко други партийки (ДПС, ПФ, АБВ, Атака) играят криминални игрички от рода на една напред две назад. Единствено РБ и Герб се опитват да вървят напред със жизненоважните реформи, а останлите се забавляват да ги саботират и така хвърлят срамно пено петно върху Българския парламент.

  4. Васил Антонов
    #10

    Притеснително мнозинство. На този троянски/р у б л а д ж и й с к и кон - Атака не бива да се вярва. Както и на останалите - ДПС и АБВ.

  5. П. Стоянов
    #9

    Не Гоце, а КГБ докара Симеон: "Човек на Чорни (изгонен от България като деец на КГБ) съдружник с приятеля на Стоян Ганев Владимир Квинт", заглавие на Медиапул. Квинт, написал част от речта на Симеон, с която омая лумпените и полуинтелигентите на България. Буш, при приемането на България в НАТО, каза: Не приемаме правителството на България (тогавашното бе част от правителството на Русия), а БЪЛГАРСКИЯ НАРОД в НАТО.

  6. Boriana Boneva
    #8

    11 гласа от Атака, 173 от другите. До сега две партии извиваха ръцете и редуцираха замисълът на реформата, сега вече са три. По мое мнение докато прокуратурата не мине към изпълнителната власт и отпадне политическата квота във ВСС резултатите от реформата няма да се усетят. Но за това трябва ВНС.

  7. ivancho ivanov
    #7

    Праволинеен си е Гоце г-н Стоянов(2), не може да се спори. Повика лакеят от Мадрид със задачата да влезем в НАТО и ЕС като Троянския кон на Путин.Сам руският представител в ЕС си го призна, може би след повече водки, Чижов май се казваше! Задачата пропадна като чудо на чудесата, България е достойно в ЕС и НАТО, Конят остана кух, но Гоце си работи - да забравяме!

  8. Роси
    #6

    Дотук добре! А ти, Гармиш, чедо дребно, не знаеш ли коя партия колко народни представители има и не знаеш ли, че да се направи конституционна промяна ти трябват повече от ГЕРБ и РБ?!? Или просто да си лайнеш, та да ти дойде сърце на място?!? Само бесепарите останаха извън борда, да кажа аз, ретроградни нещастници...

  9. Umoren
    #5

    Медияпул, пак сте пристрастни - не давате яснзта позиция на Явор Нотев (http://news.ibox.bg/news/id_1860797945) за решението на Атака,а ни занимавате до втръсване с Христо Иванов.

  10. Novak
    #4

    Ха-ха-ха Атака оправи депесарите....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.