Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционните промени вървят към провал

ДПС, АБВ и Патриотичният фронт ще настояват за "прокурорската" поправка

7 коментара
Конституционните промени вървят към провал

Второто четене на конституционните промени за съдебната власт, което по план трябва да започне в третата седмица на ноември, засега изглежда обречено на провал. Проектът, окастрен след "историческия компромис" през юли, бе приет на първо четене с триумфално мнозинство от 184 гласа. Часът на истината обаче настъпва във второто четене, когато се гласува текст по текст.

 

Предложената от АБВ т.нар. прокурорска поправка, която има опасност да подчини бъдещата съдебна колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС) на политическата квота в нея и да освободи от контрол прокурорската колегия, разделя партиите по такъв начин, че никой от предложените текстове засега не събира необходимите гласове.

 

В изявлението си, публикувано в личния му блог в четвъртък, премиерът Бойко Борисов подава маслинова клонка и към участващите в управлението партии, и към опозицията, изразявайки надежда за важни законопроекти като този за съдебната реформата, да бъдат привлечени БСП и ДПС.

 

Проверка на Mediapool показва, че към момента разделянето на ВСС се подкрепя от всички парламентарни групи. АБВ, ДПС и Патриотичният фронт обаче по-скоро желаят то да бъде само козметично.

 

Преди второто четене партията на Георги Първанов предложи текстове, които не само ще обезсмислят съдебната реформа, но и ще влошат настоящето положение. Едната поправка предвижда бъдещите две колегии на Висшия съдебен съвет – съдийска и прокурорска, да не могат да вземат самостоятелно кадрови решения, а това да върши общият състав на ВСС, както е в момента. Друг текст предвижда ревизия на квотите за избор на членове в двете колегии, така че прокурорите да могат да доминират в прокурорската колегия (чрез намаляване с един човек на членовете, излъчени от политическата квота), като в същото време се ограничи независимостта на съдийската колегия (чрез увеличаване с един на членовете, излъчени от парламента)

 

Тези идеи засега срещат подкрепата както на ДПС, така и на Патриотите, обясниха пред Mediapool източници от ГЕРБ и ПФ. Другите текстове пък, внесени от РБ, които регламентират малки правомощия на Пленума на ВСС и независимост на съдебната колегия, за сметка на по-силен контрол върху прокурорската, засега са подкрепяни само от РБ и ГЕРБ. "Дори в нашата група те не срещат толкова широко одобрение", уточни пред Mediapool висш представител на ГЕРБ

 

От ДПС неофициално обясниха, че ще подкрепят "само текстовете, в които има разум". Досегашната официална позиция на ДПС е против превеса на политическата квота в прокурорската колегия на ВСС.

 

Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви в четвъртък, че при обсъждането на промените в конституцията "ще даде урок по политическа култура на Реформаторския блок". "Промяната в основния закон е преди всичко въпрос на широко политическо съгласие около ценностно поле и ние няма да обслужваме нечии самоцелни рекетьорски амбиции, а ще останем докрай отговорни и заради националния интерес", каза той. След което изрази изненадата си, че "някои колеги" заявяват като основен свой приоритет конституционни промени при положение, че имат едва 23 депутати и едновременно с това се заканват да измитат други партии.

 

В ГЕРБ очакват големи затруднения при второто четене на конституцията именно заради "прокурорската поправка". "Ако гласуваме с Реформаторския блок и БДЦ, пак не събираме необходимите гласове", казват от партията. ГЕРБ, РБ и БДЦ имат общо 119 гласа, а за се приеме поправка в основния закон на второ четене, са нужни минимум 160 гласа.

 

В ГЕРБ са скептични, че могат да привлекат и "Атака" (както стана на първото четене), след като бяха отнети имунитетите на лидера им Волен Сидеров и депутата Десислав Чуколов. Дори и гласовете на "Атака" обаче не стигат за мнозинство от 2/3.

 

Това означава, че трябва да бъдат привлечени ДПС или поне част от БСП и АБВ.

 

Затова на този етап, без да са проведени нов кръг официални преговори, приемането на конституцията започва да изглежда като изгубена кауза, заключи представител на ГЕРБ пред Mediapool.

 

Самата процедура на гласуване текст по текст крие опасност да се приемат отделни текстове - например безспорното за всички разделяне на ВСС, а всичко останало да се блокира, което би обезсмислило промените, опасяват се и в Реформаторския блок. Депутати от блока смятат, че отново трябва да се направи опит за преговори с БСП, която бе единствената парламентарна група, която на първо четене гласува "против".

 

Тогава промените бяха подкрепени от ГЕРБ, РБ, ДПС, ПФ, БДЦ, един символен глас от АБВ и 9 от "Атака". Още тогава ДПС и АБВ заявиха, че ако разпределението на квотите в прокурорската колегия не бъде ревизирано, няма да подкрепят на второ четене. Ако има изненада, това е предстоящото иденитифициране на ПФ като част от прокурорското лоби, настояващо да се съхрани статуквото. Досега ПФ не са били от най-активните участници в дебата за промените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #7

    "Преди второто четене партията на Георги Първанов предложи текстове, които не само ще обезсмислят съдебната реформа, но и ще влошат настоящето положение." "Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви в четвъртък, че при обсъждането на промените в конституцията "ще даде урок по политическа култура на Реформаторския блок". Ченгетата са се активирали невероятно. Може би разбират, че това е последният им шанс. musura, след като нямаше лустрация, след като Жельо Желев пресече народното недоволство, може би това което казвате е единственият изход. Как иначе могат да се оправят нещата след като Гоце беше 10 години, 10 години президент.

  2. Nikola Nikolov
    #6

    Ще използвам термин, който беше присъщ на минали времена - ГРОБОКОПАЧИ на българската нация са всички безобразници, които застават срещу реформите!!! Задава се, май-май, ситуация, като в Румъния! На нас и без това ни е стигнало да гуша, та не се знае дали ще бъдем, КАТО РУМЪНЦИТЕ - само тридесет хиляди, които ще кажем СТИГА!!!

  3. Милостипросим
    #5

    За хатъра на политическата култура трябва да се каже, че Местан е козел.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Поредното ДОКАЗАТЕЛСТВО, че няма РЕФОРМАТОРСКО МНОЗИНСТВО е , че нищо няма да направят за електронното гласуване.Разтуряй седянката!Хайде на Бостана!

  5. Асенов
    #3

    Не съм се и надявал че КОЙ ще позволи промяна на статуквото.

  6. Boriana Boneva
    #2

    до края на първата година на управлението от съдебната реформа беше шкартирано почти половината. Благодарение на липсата на твърдост и убеденост от страна на ГЕРБ. До приемането й- ако това изобщо стане- ще отпадне и много от останалото. Накрая ще се приеме едно НЕДОНОСЧЕ, но нещо ми подсказва че мин. на правосъдието, ДГБ и ГЕРБ ще тръбят КОЛКО Е БИЛА УСПЕШНА. Останалите от РБ ще си мълчат. Ако бях на мястото на Иванов и имах чест щях да вървя с оставка в джоба си, която да се вижда от

  7. musura
    #1

    Цялата държава върви към провал и вече се замислям дали не е по-добър варианта да оставим всичко да се срути и после да градим на чисто. ОчевАдно модела #КОЙ е достатъчно силен и е завладял всичко. Да се опитваме да поправим нещо толкова дълбоко сбъркано е лудост. Рано или късно ще приключим с нещо подобно на майдана, след като политиците ни нямат очи да видят проблема.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.