Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд на Молдова отстрани президента Игор Додон

Временният президент насрочи предсрочни избори за септември

9 коментара
Конституционният съд на Молдова отстрани президента Игор Додон

Конституционният съд на Молдова освободи от поста президента Игор Додон и назначи за временен президент бившия премиер Павел Филип, предадоха Ройтерс и ТАСС.

Временният президент вече е подписал укази за разпускане на парламента и произвеждане на извънредни парламентарни избори на 6 септември.Предсрочните избори са "най-демократичният инструмент за излизане от политическата криза", каза той на пресконференция.

Додон беше освободен от президентския пост, защото отказа да разпусне парламента, а вместо това подкрепи формирането на нова правителствена коалиция  начело с Мая Сайду от блока "Сега", бивш министър на образованието. 

До това се стигна, след като в събота Демократическата партия на Молдова, от която е Филип, оспори легитимността на ново правителство, съставено от подкрепяната от Русия социалистическа партия и проевропейския блок "Сега". 

Според съда е трябвало до 7 юни да се състави ново правителство, а това не е станало в този срок. Решението е "окончателно, не подлежи на обжалване и влиза в сила незабавно". По думите на Додон съдът не е независим и че Демократическата партия се опитва да си запази властта с цел "по-нататъшното ѝ узурпиране". Той призова населението да запази спокойствие и да не се поддава на провокации. 

Снощи ново правителство на Молдова положи клетва пред президента Игор Додон. 61 депутати одобриха състава на кабинета на премиера Мая Санду. Представителите на неговата Демократическа партия на Молдова, която контролираше предишното правителство, не присъстваха на вчерашното заседание. В сградата на парламента беше спрян токът и отсъстваше техническият персонал.

Конституционният съд  обяви за незаконни действията на депутатите съгласно тълкуването му, според което на 7 юни парламентът е изчерпал времето (90 дни), предвидено за съставяне на правителство и трябва да бъде разпуснат. 

"Няма да отстъпим пред лицето на предизвикателствата, които ни очакват. Без всякакво съмнение, представителите на Acum имат същата позиция. Длъжни сме да постигнем успех и аз твърдо съм убеден, че ще успеем, но за това трябва всеки от вас да прояви същото мъжество като тези хора, които вчера бяха в парламента. Ние много разчитаме на подкрепата на всеки от вас",  написа Додон в полунощ във Фейсбук.

Президентът Додон се срещна с посланиците на Русия, САЩ и ЕС в събота  и ги информира за възможна дестабилизация на ситуацията в републиката. Той уведоми дипломатите, че е решил да не подписва указ за разпускане на парламента, както е предписал Конституционният съд. След това посланиците заедно с държавния глава посетиха парламента, където партията на социалистите се договори за сформиране на парламентарно мнозинство и правителство с проевропейския блок, лидерът на социалистите Зинаида Гречани бе избрана за председател на камарата и беше сформирано правителството начело с Мая Санду.

Демократическата партия обяви решенията за незаконни и веднага сезира Конституционния съд, който след два часа също ги призна за незаконни.

Депутатите в парламента от своя страна прие декларация, в която заяви, че "като висш законодателен орган на републиката, със съжаление констатира, че държавните и правовите институции са били превзети и поразени от тотална корупция, били са извършени масови кражби и незаконна приватизация на държавно имущество". Те обявиха, че "осъждат опитите за узурпация на властта от страна на Демократическата партия и нейния лидер чрез Конституционния съд". С документа те гласуваха вот на недоверие към съда и оставка на шефа на Националния център за борба с корупцията Богдан Зумбряну, когото смятат за контролиран от демократите. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Petio Petkov
    #9

    Чрез Федерика Могерини и Йоханес Хан Европейският съюз призна законността на новото молдовско правителство с премиер Мая Санду. Парламентът в Кишинев прие декларация за деолигархизацията на страната, в която се казва, че "режимът на Плахотнюк е най-голямото зло в най-новата история на Молдова след приднестровския конфликт". Предстои да бъде възстановена демокрацията и правовата държава. Бившият румънски президент Траян Бъсеску нарече скрит държавен преврат решението на Конституционния съд за отнемане

  2. Petio Petkov
    #8

    Проблемите се решават по важност. Първо - отстраняване на диктатора и възстановяване на демокрацията, а после - социалистите и проевропейската коалиция ще премерят сили. Изходът е ясен отсега - страната е по-скоро в орбитата на ЕС, отколкото на Русия. Отделно - все по-силното влияние на Румъния, която има 1 милион свои граждани в 4-милионната република. Дори сепаратистката област Приднестровие е с 80% износ в ЕС. Молдова е пример за нашата опозиция как може да бъде свален от власт един олигархичен и авторитарен режим. Само че в София думата имат не Брюксел и Москва, а Брюксел и Вашингтон.

  3. Не коментирам витиевато решение на конституционен съд!Но Молдова си остава една от най-корумпираните държави! Полит-коректно решение срещу пачки? Еедва ли! Срещу милиони-може би! Слрещу служби и стипендии за децата на конституционните съдии-вероятно. Народа си гласува там нещо при някаква си демокрация, после се появява един полит-коректен конституционен съд, който най-полит-коректно се ИЗГАВРЯ с волята на Суверена! Демокрация е всяка форма на управление, която има благоволението на Големия Брат! Другото е витиевати детайли и АЛЧНОСТ-обявена за "здраво" чувство?!

  4. асен
    #6

    румъния да ги прибере и да се свършва!

  5. Практик от София
    #5

    През последните две години Конституционният съд на Молдова е отстранявал президента пет пъти, когато е отказвал да обнародва някой закон или да назначи министри. Премиерът Павел Филип определи дата за предсрочни избори на 6 септември.
    "Днес властта вече не принадлежи на нито един политически субект, днес властта принадлежи на гражданите", каза Филип.

    На 3 юни Казахстан беше домакин на заседание на Върховния евразийски икономически съвет (ВЕИС), което беше прието да съвпадне с петата годишнина на

  6. Практик от София
    #4

    За ръкостискането с Додон Мая рискува да загуби сума ти гласове. От две злини се избира по-малката. Преизбирането е най-добрият вариант за запазване на лице и добавяне на гласове.
    По този начин, първоначално чрез незначителни нарушения, властта се узурпира стъпка по стъпка. Всички тези Дадони и Орбани имат пример и учител, приказният цар Путин.

    Ситуацията в Молдова се дестабилизира.
    Блага уж идея: да се изхвърлят корумпираните чиновници и Плахотнюковите далавераджии, които се маскират като проевропейци,

  7. Лизи Гугуткова
    #3

    СТАВА ЛОШО-ЗЕЛЕНИ ЧОВЕЧЕТА БЛОКИРАТ МИНИСТЕРСТВАТА!? Неизвестные заблокировали госучреждения в Кишиневе, сообщают СМИ Народът СЪЩО ПЪТУВА КЪМ КИШИНЕВ!

  8. Лизи Гугуткова
    #2

    ТАКА народът на Молдова по-бързо ще върви към ЕС и това е цивилизационния избор.

  9. Petio Petkov
    #1

    Довчера несъвместимите и взаимно нападащи се проруско и проевропейско крило на молдовската опозиция (СП и коалиция АКУМ) показаха как се сваля олигархичен режим, подчинил съд, прокуратура, тайни служби, конституционен съд и национални медии на принципа "ти си го избра". Решението за създаване на правителство на Мая Санду бе взето след посещения в Кишинев в един и същи ден на еврокомисаря Хан и руския вицепремиер Козак. Симпатиите на ЕС са твърдо на страната на новия премиер Мая Санду (съпредседател

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.