Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд премахна санкцията за негласуване

Така задължителното гласуване става на практика безсмислено

5 коментара
Конституционният съд премахна санкцията за негласуване

Единодушно Конституционният съд отмени санкцията за негласуване. Така на практика задължителното гласуване става напълно безсмислено. Решението е взето с 11 гласа, отсъствал е само съдия Анастас Анастасов.

Съдът бе сезиран от омбудсмана Мая Манолова. Нейният аргумент бе, че конституцията провъзгласява гласуването за право, а не за задължение, т.е. гражданинът има пълната свобода да реши дали да участва или не в изборите.

Проблемът е, че Мая Манолова не е атакувала същинския текст от Изборния кодекс, с който се въвежда задължителното гласуване - чл. 3 от закона. Тя е поискала отмяната само на чл. 242а, който предвижда, че който не е гласувал без уважителни причини в два поредни избора от един и същ вид, се заличава от списъка за следващите избори. Това е санкцията за негласуване.

Поради тази причина Конституционният съд не отменя самото задължително гласуване, а само санкцията за негласуване.

Поради разногласия в окончателните формулировки по решението мотивите ще станат ясни във вторник. Докладчик по делото е Гроздан Илиев.

Задължителното гласуване и санкцията за нарушаването му бяха приети през май миналата година по настояване на Патриотичния фронт с подкрепата на ГЕРБ. Наред с това управляващата тогава коалиция въведе и ограничения пред гласуването на българите в чужбина.

"Конституцията от 1991 г. не възприема избирателното право едновременно като субективно право и като публична функция на гражданина, поради което не въвежда юридическо задължение за упражняване на основното политическо право – избирателното право. Основният закон никъде не предвижда санкция за доброволно въздържане на носителите на избирателното право от гласуване", написа в искането си Манолова.

Тя допълва, че никъде в конституция няма дори и загатване, че пред хората може да се поставят пречки за упражняване на основни права. Тя казва, че Изборният кодекс се занимава само с организацията и реда на провеждането на изборите, но не и с правата на гражданите.

"Включването в избирателния списък легитимира гражданина като избирател, но не поражда неговото избирателно право", казва Манолова.

В нейната жалба се казва още, че сегашният Изборен кодекс допуска да не се гласува по "уважителни" причини, но без да е обяснено как точно се доказва наличието на въпросните "уважителни" причини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #5

    Това е най-голямата от всички прост.тии на КС. Всеки има право да гласува като иска, но всеки е длъжен да гласува, щом е български гражданин. Излиза, че наистина КС е под влиянието на ДПС и решенията му са продиктувани от тази зависимост.

  2. Преслав
    #4

    Mного е странно когато десни хора настояват за нещо задължително и дори наказания ...много показателно за тях ;)

  3. tim
    #3

    Ами прав в Горскио, какво слагате минуси, бе селяни!

  4. Горскио
    #2

    Ами то и социалните, пенсионните, за безработица и т.н осигуровки са право, а не задължение. .ж Защо мая Манолова не сезира Конституционния съд да ги направи незадължителни?

  5. pepe
    #1

    Медияпул, стила на писане на статиите ви понякога е ужасно лош. "Така на практика така нареченото..." - два пъти се повтаря думата "така" в едно единствено изречение, през една дума. Не се ли сеща този, който е писал да замени едното "така" с нещо друго, например "С това на практика така нареченото..." Не е много трудно. :) Все пак това е статия, не е коментар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.