Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд сметна, че Плевнелиев е избран законно за президент

Съдът: Текстове от Изборния кодекс не са в съответствие с правовата държава

35 коментара
Конституционният съд сметна, че Плевнелиев е избран законно за президент

Конституционният съд очаквано отхвърли искането на 71 народни представители от 41-то народно събрание за обявяване на избора на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова за президент и вицепрезидент в разрез с конституцията.

 

В сряда на интернет-страницата на съда бе публикувано решението, което е взето единодушно, като единствените особени мнения по делото са свързани с неговата допустимост и са на съдиите Благовест Пунчев, Румен Ненков, Владислав Славов и Цанка Цанкова.

 

След като въпреки това делото започна, Конституционният съд изиска редица становища на конституираните като страни институции – ЦИК, Министерския съвет, МВР, МРРБ, Института за развитие на публичната среда и Института за модерна политика.

 

КС изиска ЦИК да представи в тридневен срок образеца от бюлетината за гласуване за президентските избори, както и по една бюлетина, с която е гласувано във всеки един от избирателните райони.

 

Съдът обаче не прие искането за допълнителни доказателства на депутатите, които настояха съдът да изиска от ЦИК бюлетини, с които вече е гласувано. Затова конституционалистите разгледаха само образци на изборните книжа. От техните изводи става ясно, че в изработката на бюлетините “няма съществени отклонения” от законовите изисквания.

 

Според информация на Mediapool обаче, в шестте тома доказателства по делото има експертиза, която посочва, че бюлетините са с тежест 119 грама при изричното разписание на закона да бъдат 120 грама.

Забранителните списъци не са в “съответствие с правовата държава”

 

В аргументите си Конституционният съд посочва, че не смята за достатъчно нарушение и “забранителните списъци”, като от решението става ясно, че съставилата избирателните списъци ГД ГРАО няма вина за допуснатите в тях грешки, защото информацията за гражданите се предоставя и от други звена в други институции.

 

Въпреки това обаче съдът “държи да отбележи, че общата и неясна формулировка” за изработването на списъците “несъмнено затруднява изборната администрация, не е в съответствие с принципа за правовата държава и законодателят е длъжен да отстрани законовия недостатък, като посочи изчерпателно компонентите на такъв списък, недопускащ дописване в изборния ден”.

 

Служебното заличаване от страна на МВР – вредно, събирането на информацията – съмнително

 

Конституционният съд прави и политически коментар на повдигналата доста въпроси в общественото пространство практика на “служебно заличване” от страна на МВР, която се посочва и като една от основните причини за хилядите неправомерно попаднали в “забранителни списъци” избиратели.

 

“Съдът заключава, че тази законова процедура за служебно заличаване е затрудняваща, а с това и вредна”, пишат конституционалистите. Техният аргумент е, че това “на практика води до заличаване само по предположението, че след като избирателят не се е завърнал 15 дни преди изборния ден, той няма да се завърне и към деня на изборите и ще се възползва от възможността да гласува в чужбина”.

 

“Освен това налице са основания за сериозни съмнения относно изчерпателността на събираната от МВР информация за пътуванията на българските граждани в чужбина”, пишат още в решението си КС.

 

Цветанов трябва да понесе политическа отговорност пред народа и НС

 

КС обръща внимание и на факта, че българското законодателство е “твърде пестеливо” по въпроса за несъвместимостите на длъжностите на управниците.

 

Обосновавайки се с текстове от основния закон и останалите нормативни актове, конституционалистите заключват, че това вероятно е пропуск на законодателството.

 

Те обаче коментират и конкретния казус с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. Според КС това, че той ползва платен отпуск от министерското си място, за да оглави предизборния щаб на ГЕРБ, не е основание за касиране на изборите.

 

Въпреки това обаче конституционалистите пишат “въпросът за това, дали министър е упражнявал правото си на отпуск, а в същото време е бил председател на предизборен щаб, може да е предмет на специфичната политическа отговорност на министрите пред парламента, а чрез него – и пред народа”.

 

Изборната администрация слаба, подготовката – разтегната във времето

 

Според решението на Конституционния съд нарушенията, за които оспорилите изборите депутати се жалват, са по-скоро от техническо естествено.

 

Въпреки това "Конституционният съд преценява като недостатък на изборния кодекс, че не предвижда за ЦИК срокове за издаването на методическите указания относно работата на избирателните комисии и организиране и провеждане на обучението на техните членове (чл. 26, ал. 1, т. 3 от ИК). Следователно на основата на забавено изпълнение на възложено правомощие не може да бъде установено закононарушение от страна на ЦИК. Този извод обаче не важи относно допуснатите организационни слабости, макар и те да не са обусловили опорочаване вота на българските граждани и достоверността на обявения изборен резултат", смятат още конституционните съдии.

Според тях "изборната администрация, както централната, така и по места, е била неподготвена и поради това изключително затруднена за едновременното провеждане на президентски и местни избори".

 

КС коментира и искането на вносителите, според което ЦИК неправилно е удължила изборния ден, което е създало предпоставки за противозаконни последици - недействителност на гласовете, подадени в рамките на удължението и скъсяване на времетраенето на предизборната кампания преди втория тур.

"Конституционният съд приема ...че въпросното удължаване на изборния ден е осъществено с цел да се даде възможност на чакащите избиратели да упражнят основното си политическо право по Конституцията - избирателното. Няма съмнение обаче, че е налице нарушение на конкретна законова разпоредба. Съдът заключава, че това нарушение не е от такъв характер, че да доведе до решаваща промяна на крайния изборен резултат."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Нема такава Държава...!!! А форумите са пълни с тъпите мисли на ГЕРБ-еджийските избиратели!

  2. Анонимен
    #34

    32,сложи двата портрета един до друг и ако не си кьорав виж кой има по- мазна и лигаво ухилена физиономия!

  3. Анонимен
    #33

    Niakoi da e ochakval drugo???????

  4. Анонимен
    #32

    Плевнелиев беше избран много по-законно, отколкото Гоце, който за втория мандат впрегна цялата държавна машина да му лъска имиджа. Само дето в кенефите не показваха мазната му комуняшка мутра цяла година преди гласуването !

  5. Анонимен
    #31

    Гоце Сирищнико скоро ще се измете от "Дондуков" 2. Няма да му излезе късмета да реди служебно правителство. Явно на този толуп много му се услади демблхането, че иска да се връща в политиката. Нека, че да го изритат към родната му Косача, Сирищнишка !

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30
  7. Анонимен
    #29

    Сърбия иска посланика ни за доайен на дипкорпуса в. Труд | 15.12.2011 | Българският посланик в Сърбия Георги Димитров бе предложен за доайен на дипломатическия корпус в страната на среща в Държавния протокол на сръбското Министерство на външните работи, съобщи БНР. Това се случва за първи път в двустранните дипломатически отношения. Димитров е един от четиримата посланици, работили за бившата Държавна сигурност, които съдят МВнР заради връщането им в София.

  8. Анонимен
    #28

    има си хас!

  9. Анонимен
    #27

    До # 18: Ама какво има да разбираш ?! Питай Кутьо, нали той ви кара да пишете без да влагате и една гънка акъл! Вашата работа не е да мислите: вие трябва да стоите като Гюро Михайлов на пост и да пишете изречения, използувайки следните думи: Тиквата, Рапона, малоумници; прост народ - слаба държава; герберасти и още 5-6 думи от този род! Другото не е обект на вашия акъл! Толкова акъл за такова писане! Щял да мисли - глупости! На вас ви е забранено да мислите, само трябва да пишете!

  10. Анонимен
    #26

    До 16:
    Голямата новина от октомврийския пленум през 2009 г.бе, че делегати и именити партийни лидери отвориха дума за най-строго пазената тайна в БСП: за куфарчетата с пари, раздавани в началото на прехода. За първоначалния капитал, с който стартираха строителите на новата посткомунистическа България – който им позволи да възпроизведат собственото си партократическо статукво, превръщайки се от партийна върхушка във финансова олигархия – и който унищожи бъдещето на страната ни, нейния шанс да се

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.