Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Контролът на забраната за пушене ще е успешен с помощта на хората

Не нарушаваме правата на пушачите, защитаваме тези, които не искат да бъдат тровени, казва главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев

22 коментара
Снимка: БГНЕС

Д-р Кунчев, веднага след влизането в сила на забраната за пушене от 1 юни ли ще започнат проверките за спазването ѝ или ще са нужни и промени в съществуващите наредби?

Законът разписва правилата и контролната дейност, не са необходими допълнителни промени в наредби. Контрол и сега има и през миналата година от глоби са събрани близо 300 000 лева. Това са приблизително около 1500 акта. Вероятно с влизането на пълната забрана за пушене на закрито и с това, че смятаме приоритетно да насочим хора към този вид контрол, и броят на актовете, и сумата на глобите ще нараснат.

Идеята е действително хората да разберат, че нещата са сериозни, че след като е прието такова решение, то трябва да се спазва. Между другото контролът ще стане по-лесен за нас, защото много често сега се натъкваме на комични случаи да се изключи коридора на заведението от площта, за да попадне в категорията до 50 кв. метра, за да се пуши. Проблеми имаше и с преградите и със системите за вентилация, защото това, че има такава система не означава, че е включена.

Сега при пълната забрана, ако се приеме, нещата са ясни. Просто не може в заведенията да се пуши и всеки, който пуши е нарушител – от една страна самият собственик на заведението, защото той носи основната отговорност, от друга и хората, които нарушават забраната.

Казвате, че ще бъдете улеснени при контрола, но с какъв капацитет разполагате и достатъчен ли е той, за да упражнявате качествен контрол? Още повече, че обхватът на забраната беше разширен и вече трябва да проверявате и някои открити места като детски площадки, а не се знае и дали при окончателното гласуване и стадионите няма да попаднат в забранителния списък...

Ако кажа, че броят на хората е достатъчен, няма да съм прав, защото на контрол подлежат десетки и дори стотици хиляди заведения. Като започнем от най-малкото кафене с две маси в края на града или в някое село и се стигне до големите елитни ресторанти и дискотеки. Така че непрекъснато наблюдение навсякъде няма как да има, това не се и прави никъде по света.

На практика ние разполагаме грубо с около 550-600 здравни инспектори, работещи в Районните здравни инспекции (РЗИ). Те, разбира се, не извършват само контрол над тютюнопушенето. Дейността им е много разнообразна – контрол над питейните води, плувните басейни, радиационен контрол, контрол на нейонизиращи лъчения, контрол на заразни болести и какво ли не още. За съжаление те не са от най-мотивираните хора, защото заплатите им останаха на дъното в системата на здравеопазване. Те работят грубо за между 400 лева и 700 лева. Така че трудно може да се каже, че това са най-мотивираните служители, но голяма част от тях са дългогодишни, имат опит и работят наистина както трябва.

Трудно ще бъде да поддържаме целия набор от хора да следи само спазването на забраната за пушене, но моето желание е поне в първите няколко месеца наистина да го направим приоритетна задача, за да стане ясно, че когато се приеме един закон, той наистина трябва да се спазва.

Другото, на което ще разчитаме, са неправителствените организации, които и до момента бяха много активни – убедени хора, които се бориха за въвеждането на тази забрана. Те имат много ефективна мрежа от хора, които виждат, обикалят, гледат, подават сигнали или директно на телефоните, които поддържаме, или на специален сайт за това къде не се спазва сега съществуващата забрана.

В рамките на 24 часа ние реагираме на всеки един такъв сигнал. Сами разбирате, че това не винаги е ефективно. Човек може да засече пушач и само след един час да го няма там. Но видимото неспазване на забраната, видимо сложени пепелници и допускане на масово пушене – това го хващаме и санкционираме. В по-голямата си част сигналите са достоверни.

Имаме готовност при такива сигнали за проверки и през почивните дни, и в нощните часове.

Как приемате коментарите, че забраната за пушене масово няма да се спазва у нас, подобно на други държави, където е въведена, но хората я бойкотират?

Мен ме учудва малко нихилизма ни в това отношение, защото всички социологически проучвания показват, че голяма част от хората наистина искат да има такава забрана и за моя много голяма изненада – значителна част от пушачите също.

Крайни са настроенията, които наблюдаваме в последните дни – имаше демонстрация на известни личности. Това не е тотална забрана за пушене и ние не нарушаваме човешките права. Всеки е свободен да пуши вкъщи, в гората или другаде на открито. Просто защитаваме правата на тези, които не желаят да бъдат тровени.

Т.е. вие вярвате, че масовата воля да не се пуши на закрито, за която говорите, ще помогне забраната да се спазва?

Определено ще помогне, защото хората са много активни. Аз съм изненадан от активността не само на отделни организации, но и на обикновени хора, които се обаждат да кажат, че някой съвсем нагло си позволява да пуши на непозволено място.

Имате ли план кои заведения ще проверявате първо и могат ли да се осланят собствениците на малки квартални кафенета, че няма да стигнете до тях?

Не бива да се осланят на това, защото дори нашите санитарни инспектори да не стигнат навсякъде, има достатъчно много клиенти, които държат на тази забрана.

Така че няма как да бъде избегнат контрола. Имахме желание да насочим повече усилия към големите заведения, но в същото време искаме да има равнопоставеност в контрола.

Всеки трябва да се чувства задължен да спазва закона, независимо в какво заведение работи.

Ако в крайна сметка се приеме забраната за пушене на стадионите, чисто технологично как може да се упражнява този контрол? Знаете колко проблеми има с футболните агитки...

Ами трудно... Сами разбирате, че това е най-трудната за контрол от всякаква гледна точка група, камо ли пък за пушене. Разбира се, тук търсим помощта на охраната и на полицията. Защото най-трудното е да санкционираш физическо лице. Собственикът е там и няма къде да избяга, знаем му данните. Отделният нарушител обаче може да откаже да си даде документите. В това отношение правомощия имат само органите на реда, така че ние сме го правили и досега, ще го правим и в бъдеще – да търсим тяхното съдействие.

Не си правим илюзията, че това е първата и най-важна задача на полицията. Не можем да я отклоняваме от други важни неща, но при нощни проверки, в почивните дни, обикновено правим проверките съвместно с други контролни органи.

Ще има ли засилен контрол по Черноморието в летния сезон?

Разбира се. Първо на общо основание като навсякъде другаде, но на базата на това, че броят на заведенията рязко скача, а и посещението, контролът ще е засилен. Пък и човек като отиде на почивка е по-склонен да не спазва много-много правилата.

Има и чуждестранни гости, които иначе много добре знаят къде е разрешено да се пуши и къде не, но тук не са толкова склонни да спазват забраната.

През лятото ние обикновено подсилваме екипите на инспекциите в Бургас, Варна и Добрич, доколкото това е възможно, защото това струва пари.

Имате ли опасения, че ниските заплати на инспекторите в съчетание с пълната забрана създават предпоставки за по-голяма корупция, каквито притеснения се чуват от бизнеса?

Никой не е застрахован срещу такива практики и да кажа, че е невъзможно, означава да излъжа, но в интерес на истината не са много случаите на опити за корупция при такъв род нарушения.

Става въпрос за едно по-малко нарушение, а не нещо, което много сериозно да засяга хората. Освен това е въпрос на контрол. Ако имаме такива данни, естествено се реагира веднага. Аз лично не очаквам кой знае какви злоупотреби в това отношение.

Какво мислите за аргументите, които се привеждат против забраната, че тя ще доведе до загуби за икономиката?

Аз не съм специалист в това отношение, но ние сме проучвали достатъчно практиката в други страни и е абсолютно доказано, че в отделни страни дори след лек спад, има пълно възстановяване, а някъде и увеличаване на оборотите в заведенията.

А в много страни изобщо и не се забелязва такъв спад. Красноречив пример е Община Кюстендил, която преди една година въведе пълната забрана. Там нито има спад в оборота, нито има едно закрито кафене.

Достатъчно високи ли са глобите, за да респектират бизнеса?

До голяма степен – да. Не би трябвало да се разчита на огромните суми. Моето лично мнение е, че ако човек е убеден, а има достатъчно такива хора, че това е полезно за общественото здраве, той го приема. А високите глоби, както за собствениците, така и за отделни хора, понякога са пречка да бъдат събирани. Никой не обича да му бъркат в джоба дори и за пет лева, така че е по-важно да бъде убеден в ползата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    виктор.аз имам заведение от 8 години.според мен трябва да се класифицират заведенията и според тяхното предназначение да се определи в кои от тях да се пуши.не е едно и също например заведение за бързо хранене и механа където е увеселително заведение с оркестър и се стои по 5,6часа или в дискотеките,никой не е длъжен да ходи там щом не му харесва,и защо сравняват българия с други страни като всички знаят разликата))всичко се прави за угодия на брюксел но кой печели от това ?не и обикновените хора.по ли е хубаво хората да се затворят да димят в къщи където няма вентилация и т.нмисля че това беше грешка на правителството,която ще разберат много скоро.

  2. Анонимен
    #21

    До 18, Ако пушиш нарушаваш моите права и не намирам че е доносничество да се оплача. Твоето пушене на публично място е хем престъпление хем липса на възпитание. Помни, че ме ощетяваш не само като ме одимяваш но и като ме караш да плащам по-високи медицински застраховки за да може здравната каса да покрива лечението на пушачита

  3. Хем
    #20

    18, В деня в които излиза доклад,че сме най-зле като медицина в Европа,този тръгва по градинките фасовете ми да брои;по пързалки и кърбалки...Я марш в болницата и ако за друго не ставаш-парцала и на колене,защото под някаква форма всички ти плащаме заплатата."Доктор!".Сега това е най-неотложно,да глобяваме пушачи и да възпитаваме доносници!

  4. Анонимен
    #19

    Кви доносници бе, хехе, това да не е основното училище. Когато има нарушаване на законите всеки е в правото си да поиска защита и като потърпевш, и като свидетел.

  5. Анонимен
    #18

    От казаното от този господин не ми харесват няколко неща:
    - че ще се разчита на доносници
    - не е хубаво да се правиш на умряла лисица, че не се нарушават човешки права, а напротив - защото по неговата логика, ако има заведения, където се пуши, никой няма да нарушава човешките права на непушачите - ами никой не ги задължава да ходят или работят там, нали така
    - в Народното събрание, МС и министерствата масово се пуши - ако подам сигнал (донос), ще глоби ли Цецка Цачева и Бойко Борисов - не го вярвам
    А

  6. Анонимен
    #17

    Закона не забранява пушенето - просто казва къде може и къде не може да се прави, хехе и не е за да отказва пушачите, а да даде възможност на хората, които не искат да им гълтат дима. Аз пуша, ма не искам като съм седнал да хапна в ресторанта някой да ми чади и не ми пречи да изляза навън да дръпна една ако ми е зор. Около деца не пуша така и така, така че тоя закон може само да ме радва. Спазването на законите си идва от хората - ако някой прави нещо незаконно викаш ченгетата да се размърдат малко.

  7. Хем
    #16

    Г-н "Главен държавен инспектор",колко от болниците в София отговорят на санитарните норми?От старите вероятно НИТО ЕДНА.Защо не са затворени?На Вас защо Ви плащаме?/Градинки,паркове,треви и там каквито са изискванията/

  8. Хем
    #15

    Тотална ревизия на всички болници и лекари.Специално за лекарите-достатъчно ли са квалифицирани,какви показатели при лечение имат,колко лекарски грешки,колко сгрешени диагнози,за какво време реагират...прибират ли `нещо`отгоре;повединието и отношението им към пациентите отговаря ли на лекарската етика... Щял да ме контролира.Къде го изучи това училище,дето контрольори дипломира?Сигурно баща му и майка му след като са го произвели по цигара са изпушили в леглото.Ставам гаден.

  9. Хем
    #14

    Нашите доктори право на глас нямат.Не съм чул някой да е умрял от препушване,но всеки ден чета за смърти свързани с некадърни и неотговорни лекари.Докторът да ходи в болницата да лекува-там му е мястото,а не да ме наставлява.(А и контролира...?!)

  10. Анонимен
    #13

    Проблемът изобщо не е до спор между пушачи и непушачи, а между нормални и възпитани хора, зачитащи свободата на другите (могат да пушат или не) и тези, демостриращи нагла безцеремонност. Последните може и да са непушачи. Това е въпрос на манталитет (същото е напр. да си пуснеш силна музика посред нощ и да твърдиш, че си си вкъщи и ще си правиш, каквото си искаш). Забраната за пушене не цели да отказва никого от цигарите. Тя е насочена към опазване здравето на непушачи и подрастващи срещу преднамерена агресия от страна на несъобразителни хора, защото здравословното поведение има приоритед над нездравословното.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.