Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Контролът върху ГЩ на югославската армия е в основата на случая "Павкович"",N

0 коментара

Бившият доверен човек на Слободан Милошевич, командващият генералния щаб на югославската армия генерал Небойша Павкович е в центъра на нов конфликт в коалицията Демократична опозиция на Сърбия /ДОС/, чието единство се държи на косъм от момента на идването ѝ на власт през октомври 2000 година.

Лидерите на 18-те партии, съставляващи ДОС, напразно искат от коалиционния си партньор - югославския президент Воислав Кощуница, да уволни генерал Павкович. Той командваше Трета югославска армия в Косово по време на сръбско-албанския конфликт /1998-99 година/, съпътстван с насилия срещу преобладаващото албанско население.

Кощуница предизвика негодувание сред партньорите си, когато в края на декември обяви, че е отхвърлил подадената от генерал Павкович оставка.

Поисках да остане, за да осъществи реформите в армията, които самият той замисли и започна, поясни Кощуница пред журналисти.

На мястото на президента бих приел оставката на Павкович, тъй като страната губи повече, отколкото печели, като го оставя на поста му, заяви един югославският вицепремиер Миролюб Лабус - икономист, чиято популярност не престава да расте. Лабус упреква Павкович, че се меси в политиката, което представлява обективна пречка пред присъединяването на Югославия към програмата Партньорство за мир и поставянето на армията под цивилен контрол.

Друг представител на правителството - министърът на външните работи Горан Свиланович също изрази критичност, като заяви, че Югославия няма да може да се присъедини към Партньорство за мир, ако генерал Павкович запази поста си.

Трябва да разберем, че не можем да извършим исканите промени без участието на някои личности, символизирали режима на Милошевич, контрира Кощуница в интервю, дадено за вестник Политика по случай Нова година.

Съединените щати дадоха на Белград срок до 31 март да уволни генерал Павкович и да установи постоянно сътрудничество с трибунала в Хага. Генерал Павкович, заедно с обвинения от международния съд за военните престъпления в бивша Югославия сръбски президент Милан Милутинович, единствени запазиха постовете си след падането на Милошевич.

Упоритостта на Кощуница да задържи генерал Павкович предизвика още една пукнатина в разнородната коалиция ДОС, която се задълбочи при конфликтите между консервативния националист Кощуница, който контролира армията и прагматичният, дори опортюнистичен премиер Зоран Джинджич, под чиято власт е полицията.

Вместо да се раздели с Павкович, Кощуница укрепи позициите му, като опрости командните инстанции в армията. Съгласно неотдавна взето решение от Върховния съвет за отбрана, генералният щаб вече няма да се нуждае от посредници, за да командва оперативните войски. Върховният съвет за отбрана е консултативен орган, ръководен от Кощуница, и включва президентите на двете единици, съставляващи Съюзна република Югославия - Сърбия и Черна гора и командващият генералния щаб на армията.

В суматохата, предизвикана от неприемането на оставката му, генерал Павкович изтъкна, че армията е под цивилен контрол, тъй като един цивилен - югославският президент, е върховен главнокомандващ на армията и следователно контролира дейността ѝ. Той се оплака, че "историите" около съда в Хага "засягат" служащи от армейския корпус в Прищина, които са били в Косово по време на конфликта, и увери, че тези хора нямат никаква причина да се страхуват.

Със съкращения, по БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.