Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Концентрацията на собственост е притеснителна, необходима е държавна регулация и нов закон за медиите

Платеният репортаж трябва да е ясно обозначен като реклама

24 коментара
Матиас Хьопфнер

Германският посланик в България Матиас Хьопфнер заяви, че е притеснен от изостряща се тенденция към концентриране на собствеността върху медии в България и обяви, че е необходима държавна регулация в медийния сектор и нов медиен закон.

"Обезпокоителен знак е и това, че в ранглистата на организацията "Репортери без граници" по отношение на медийната свобода от 2006 година насам България е спаднала от 35-о на 80-то място и следователно на последно място с голяма разлика спрямо всички останали страни членки на ЕС. Затова според мен тук са необходими действия, тъй като опитът показва, че едно такова концентриране на медиите може да доведе до значително ограничаване на обективността на осведомяване", заяви Хьопфнер пред БНР.

Наскоро посланикът изпрати отворено писмо с остра критика към ръководството на вестник "Монитор", след като негово интервю от 23 октомври е било цензурирано и изрязано в частта за медийната свобода.

Той коментира още, че държавата трябва да създаде една подходяща рамка, за да може, от една страна, да гарантира свободата и независимостта на медиите и същевременно да защити принципите на пазарното стопанство в областта на медиите.

"Акцентът трябва да падне върху саморегулацията. Въпреки това обаче трябва да има и известна регулация от страна на държавата. Тя трябва да зададе една рамка, която да се основава на основните, най-важни принципи, единият от които е принципът за прозрачност на отношенията на собственост върху медиите, т. е. би трябвало да се осигури прозрачност на отношенията на собственост и да се предотвратява т. нар. регистриране чрез подставени лица", посочи още Хьопфнер.

Той коментира, че платеният репортаж трябва да е ясно обозначен като реклама, тъй като иначе ползвателите на медията са заблуждавани.

"Това вече е залегнало в различни закони, но мисля, че е целесъобразно това да бъде и фокусът на конкретен закон за медиите. Едно внимателно регулиране, разбира се, е, така, целесъобразно и аз смятам, че е необходимо. Но тъй като тук става дума за концентрация на собственост в определени групи от хора, смятам, че е много важно също така да заработят комисията за конкуренция", каза дипломатът.

"Комисията на Европейския съюз има изключително зорко око за тези неща, и това показва и конкретно писмото на комисаря на Европейския съюз Крус (Нели Крус) до българското правителство. Европейският съюз не е само икономическа общност, но и преди всичко общност на ценности. И ако от сегашната криза в Европа си извадим като поука, че ни е необходима по-голяма интеграция вместо по-малко интеграция, тогава ще стигнем до целта само ако спазваме и защитаваме основните ценности на Европейския съюз, които са залегнали в чл.2 от договора за създаване на Европейския съюз, още по-последователно, отколкото досега. И при това не се касае само за механизма за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието и вътрешните работи, но и, както вече казах, за свободата и независимостта на медиите", каза още Матиас Хьопфнер.

Европейският комисар по комуникациите Нели Крус изпрати до премиера Бойко Борисов, писмо, в което обръща сериозно внимание на проблемите в българската медийна среда.

Крус, която е и зам.-председател на Европейската комисия, беше в България в края на септември и използва тази възможност да се срещне с представители на българските медии. Тогава тя определи насилието над журналисти в България като абсолютно неприемливо, автоцензурата - като притеснителна, а липсата на прозрачност в медийната собственост - като голям проблем.

В писмото тя казва още, че е ревностен привърженик на промените, които би предприела българската държава в областта на медиите. "Имате моята силна подкрепа и съм готова да ви сътруднича, ако решите да се възползвате от моите услуги", пише Крус до Борисов.

Тя подчертава, че е силен привърженик на прозрачността и свободната конкуренция във всички сектори, още повече, когато основни ценности като свободата са в опасност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    И то как направена "концентрация" в България? С пладнешко ограбване на останалите от обществото от новосъздадената политическа мафия и нейните олигарси. Германия, която е правова държава, въобще няма да допусне подобно нещо. Именно правовата европейска държава, създадена от "социалната европейска държава(welfare state)" след ВСВойна, не допуска концентриране на частна собственост с ограбване на другите от обществото. Това е железен принцип на европейската социална/правовата държава, който е заложен в нейния демократичен модел"реалната демокрация" Време е вече западноевропейците да си отворят очите и видят истината как е концентрирана частната собсвеност в Блъгария.ideyazabulgaria.org

  2. Анонимен
    #23

    Нели Крус остави отпечатък в България! Ерата на дигиталните технологии вече има старт в България и ще бъдем пример за останалия свят! Браво!

  3. Анонимен
    #22

    до 17 -ти Абсолютно си прав!!!!

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  5. Анонимен
    #20

    Ami zasto gi priehte v EU tezi komunisticheski Banditi G-n Poslannik?!?!

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  7. Анонимен
    #18

    Новият еврейски ред е вече факт.Евреите чрез банките контролират света.Тиквата е диктатор финансиран от Меркел и е нормално всичко да е негово и всички да са негови роби.Какво се възмущавате-не е ли така?

  8. Анонимен
    #17

    От какъв зор реве г-н посланика, че са му кастрирали интервюто. Той да помни коя немска група производна на ЩАЗИ по финансова линия държеше монопола във вестникарската индустрия до скоро.Тогава неговите предшественици кротко казваха, че това е германска инвестиция без да погледнат дори сурата на "инвеститорите". Та тези опитни мъже като агента Бор и сие къмпани положиха темелите на този тип журналистика, от която днес плаче г-н посланика.

  9. Антон
    #16

    8-ми, отдалеко ти личи че редовно четеш германски вестници. И не искаш да се изказваш по въпроса... Толкова си прав.

  10. Анонимен
    #15

    Ваше превъзходителство! Много сте мек и дипломатичен сте в оценките си! Ние, обикновените граждани си заслужаваме това! До къде я докарахме!Чуждите държави и медии взимат корупцията в България и диктатурата на Борисов в свои ръце! Просто се радвам, че ни приехте в Европейския съюз, иначе щяхме да задминем и Северна Корея! А ние до кога ще гледаме безучастно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.