Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Концесионерите на половината от плажовете на прокурор заради нарушения

Глобите не плашат наемателите, в Слънчев бряг, Несебър и Обзор били най-арогантни

1 коментар
Концесионерите на половината от плажовете на прокурор заради нарушения

Концесионери и наематели на половината от плажовете по Черноморието са дадени на прокуратурата заради нарушения. Най-честите са свързани с липса на спасители, медицинско оборудване, поставяне на преместваеми обекти извън утвърдените схеми, липса на коридори за джетове. Това е установила проверка, направена в края на юни и началото на юли на 99 плажа, съобщи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова във вторник. Тя посочи, че резултатите от междуведомствената проверка са изпратени в прокуратурата.

С най-арогантно поведение са били наематели и концесионери на плажове в Слънчев бряг, Несебър и Обзор, каза Павлова. По думите ѝ нарушителите си плащат глобите, но не премахват незаконно поставените обекти.

Не стана ясно обаче защо местната община - в случая Несебър - не премахва незаконните обекти от плажа, тъй като това е в нейните правомощия. Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК), която пък е на подчинение на регионалното министерство, има задължение да следи дали главните архитекти спазват Закона за устройство на територията, като могат да им наложат санкции.

Към момента няма информация МРРБ да е глобила главния архитект на Несебър, с когото имаше проблеми още преди началото на сезона заради строежи на плажната ивица и дори за случая "Дюнигейт", който избухна по време на първия мандат на ГЕРБ малко преди новата 2013 г.

Вместо това министър Павлова обясни, че се очаква Министерството на туризма да подготви законови промени, свързани с контрола и изискванията за плажовете, и от следващия сезон да се работи по новите правила.

Павлова и колегата ѝ Николина Ангелкова нееднократно обявиха, че от 2016 г. плажовете ще бъдат на подчинение на Министерството на туризма, вместо на това на регионалното развитие, както е в момента.

Нарушенията – търговия и недостиг на спасители

Най-често срещаното нарушение е наличието на повече търговски обекти от разрешеното. Това е установено за 49 от предоставените на концесия плажове. При тях има преместваеми обекти и допълнителни търговски площи в нарушение на одобрената схема за тяхното разполагане. За 19 плажа изобщо не е имало такава схема, а са си слагали лафки и будки, където им харесва, стана ясно от думите на Павлова.

Другият голям проблем е липсата на спасители. При 17 от плажовете техният брой не е достатъчен, а оборудването не е било пълно. Недостигът на спасители е разрастващ се проблем и засяга всички плажни ивици, отечете министърът.

От разговорите с БЧК Павлова разбрала, че няма желаещи да работят като спасители и е сигнализирана Агенция по заетостта, за да се обмисли създаването на целенасочени програми в Бюрата по труда.

Спасители на плаж по северното Черноморие разказаха пред Mediapool, че работят за 500 лв. месечно всеки ден от 8 до 18 часа. По думите им ниското заплащане е причината да предпочетат четирикратно по-добре платената работа на същата позиция в чужбина. Като пример дават спасител на гръцки остров, който получава по около 1000 – 1200 евро месечно и има поне един почивен ден на седмица.

Министерството на регионалното развитие е дало срок за коригиране на нарушенията на концесионерите и наемателите на плажовете. В противен случай ще последват санкции, а като трета стъпка ще бъдат прекратени договорите, посочи министър Павлова.

По-малко от една трета от плажовете са без нарушения

Освен нарушители има и концесионери за пример, при които не са открити никакви нередности. Такива са общо 23 плажа, което е под една трета от проверените 99.

Лиляна Павлова похвали концесионерите на "Албена", Кранево, Златни пясъци.

Сред плажовете без нарушения, които са под контрола на областните управители, са тези във Варна, уточни тя.

Цените на чадъра и шезлонга в интернет

Цените на чадъра и шезлога, които струват по-скъпо спрямо нощувката в хотела, вече ще се публикуват на страницата на МРРБ в интернет.

В момента справката сочи, че най-скъпи са в курортите "Св. Св. Константин и Елена" и на плажа "Св. Илия", кръстен на покойния бос на "Мултигруп" Илия Павлов, а най-евтини са на къмпинг Китен, стана ясно от думите на министър Павлова.

Най-скъпата сянка в момента струва 25 лв. за чадър и 16 лева за шезлонг на север, а най-евтино - по 3 лв. е в малките села на юг.

Регионалният министър призова туристите да изпращат чрез сайта на МРРБ жалби за допуснати нарушения от концесионерите. Готови сме на всякакви проверки, увери Павлова. Тя обеща да продължат с внезапните проверки и през август.

Междувременно от 21 юли влиза в сила изискване на Националната агенция за приходите туристите да получават касов бон срещу таксата за чадър и шезлонг. Очаква се новата мярка да повиши още тарифите за плажните принадлежности. Данъчните също се заканват да следят стриктно дали концесионерите ще спазват изискването.

Задълженията на концесионерите

Съгласно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие концесионерите и наемателите на плажовете са длъжни да осигурят безплатен достъп до морския бряг.

Освен това имат задължение да осигурят медицинска помощ, течаща вода на всеки плаж и достъп до тоалетни, както и да не събират входни такси за морския плаж.

Трябва да поставят и табели къде е свободната и къде е платената зона, а всички цени да са написани на видно място, напомни Павлова.

Общо 209 са плажовете по българското Черноморие са с издаден акт за изключителна държавна собственост. От тях 114 се стопанисват, като за 56 има действащи концесионни договори. Под наем от регионалното министерство са отдадени 43 плажа или части от тях. За 21 плажа в областите Добрич, Варна и Бургас има сключени договори за предоставяне под наем от областните управители. Два плажа се управляват от съответните общински администрации. Неохраняемите плажове или частично охраняеми зони са 95.

В момента се извършва геодезическо заснемане на плажовете, каза още министър Павлова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    В Закинтос добър чадър с масичка и два стола - най-скъпото беше 6 евро. Имаше и много безплатни на по-кофти плажове и такива , които са безплатни , ако си купиш нещо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.