Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Концлагерът в Белене привлича туристи, търсят се 2 млн. лв. за пълното му възстановяване

6 коментара
Концлагерът в Белене привлича туристи, търсят се 2 млн. лв. за пълното му възстановяване

Концлагерът в Белене, отнел живота на хиляди българи по времето на комунизма, все повече привлича туристи през последните години. За миналата година той е бил посетен от около 3000 туристи, сред които групи от Германия, Австрия, Румъния и САЩ. За таза година вече има заявки и от Франция, каза Михаил Маринов, председател на фондация "Остров Белене" пред Mediapool.

Снимки на политически затворници по времето на социализма

Неправителствената организацияе създадена в началото на 2016 г. с цел създаването на Мемориален комплекс и мемориален път в памет на хилядите невинни жертви, които са били затворени и убити в концлагера.

Ръка за реализацията на проекта подава фондация "Америка за България". С тяхна помощ е финансирано покупката на велосипеди, моторна косачка, бинокли. Направено е и насипване и укрепване с чакъли камъни на частично пропаднали и труднопроходими участъци от 14-километровия вътрешен път на острова. Ефектът е увеличаване на туристите.

Сега се търси инвестиция от около 2 милиона лева за възстановяването на лагера в автентичния му вид с дървените бараки, в които са живеели политическите затворници, разказва Михаил Маринов.

"За българската история концлагерът "Белене" остава най-големият, най-секретният и най-дълго просъществувалият лагер за политически и идеологически противници на БКП през периода на тоталитарното управление. Искаме в памет на невинно избитите и невинно пострадалите да има едно такова запазено място в държавата ни", заяви Михаил Маринов, който стои зад идеята.

Проектът

Проектът на фондация "Остров Белене" предвижда цялостно възстановяване на умишлено заличените следи от първия период на съществуване на лагера - от неговото създаване през 1949 г. до 1959 г.

След задълбочени проучвания от различни източници, разкази, спомени и рисунки на оцелели бивши лагерници, екип от архитекти, в сътрудничество с историци и журналисти, е изготвил проект за възстановяване на разрушените дървени бараки, карцери, охранителни вишки, оградни съоръжения.

Останки от лагера "Белене"

Лагерът "Белене" е единственото място в България, където са запазени и част от сградите от втория период на неговото съществуване от 1959-та до 1987-ма година, като територията е изцяло съхранена.

Това позволява историята да бъде възстановена, а лагерът да се превърне в място за почит към невинните жертви, което да разказва на бъдещите поколения за зверствата на комунистическия режим, за да не се допуснат отново грешките от близкото минало, каза Михаил Маринов.

В непосредствена близост до мъжкия лагер за кратко е имало женски и младежки трудови лагери.

Множество документи и видео свидетелства разказват, че на съседния остров "Предела" се намират масови гробове с телата на убитите от лагерите "Белене" и "Ловеч".

С реализацията на проекта, Белене ще стане част от световната карта от подобни места на памет и ще е притегателно място за посещение на туристи, смята Маринов.

Концлагерът "Белене"

По време на комунистическия режим в страната е имало около 80 лагери за политически затворници, които са унищожени. Това прави останките на концелагера "Белене" единствени и уникални, заяви председателят на фондацията.

Рисунка на дървените бараки на затворника Крум Хорозов, който е оцелял

Той е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Васил Коларов. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав - Персин, Голяма Бързина, Малка Бързина, Милко, Магареца, Совата и Предела. Те са част от от т.нар. Беленски Дунавски архипелаг, състоящ се от 19 острова.

Така е поставено началото на най-големия лагер за политически противници на БКП в България по времето на комунизма. Придобил известност като лагера "Белене", той е изграден на остров Персин върху площ от 110 декара.

Островът сам по себе си е впечатляващ, тъй като е най-големият български дунавски остров, част от територията на природен парк "Персина". Там и до ден днешен има затвор за криминално осъдени лица, с който е свързан и по-стриктният контрол при влизане.

По тази причина, ако сте решили да посетите лагера трябва поне два дни по-рано да се обадите във фондацията, за да получите пропуск, тъй като режимът е специален. Иначе самото посещение засега е безплатно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #6
    Отговор на коментар #5

    Р.S.И категорично не съм съгласен ,като причина за това , да се обърне внимание на тези свети места , да се изтъква “туристически интерес” !!!!! По този начин гаврата с паметта на избитите ни сънародници продължава !

  2. Nikola Nikolov
    #5

    Крайно време беше !! Дано се намерят повече от тези два милиона !! ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ трябва спешно да подеме инициатива за превръщането на всички комунистически концлагери-душегубки , в достойни паметни места ! Това са лобните места на стотици , хиляди българи , избивани като животни от комунистическите убийци-изверги !!! Непростим грях е това , че , с моите/нашите пари от данъци , се поддържат паметниците на поробителите-окупатори - на разните альоши , савеЦки армии и тям подобни , а свято

  3. .text
    #4

    "Израждане" ще си дарят субсидията за ремонт на Белене, щото имаха идея да го ползват при бъдещо тяхно управление. Щели да пращат там всички обиждащи Копейкин.

  4. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #3
  5. mediaman
    #2

    Е, разегеле, сетиха се. Ако синия тъпан Бакърджиев и тулупа Теодор Дечев не бяха взривили Мавзолея, като едни терористи същи, оттам можеха да текат луди пари.

  6. SILENCE
    #1

    Лагерите са 80. Имаше около 2000 г. и специална карта, на която бяха нанесени. Отворете си архивите, ако не сте ги "разтребили" ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.