Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корените на корупцията

23 коментара

Тази седмица излезе докладът за 2005г. на международната неправителствена организация  “Трансперанси интърнешънъл” (Transperancy International), която изчислява индекса на възприятие на корупция в 162 страни.

България се нарежда на 55-то място по този показател, заедно с Колумбия, островите Фиджи и Сейшелските острови.

Индексът на възприеманата корупция в страната се е понижил спрямо предходната 2004 г. от 4,2 до 4 пункта (скалата е от 1 до 10, като 10 е индикация за липса на корупция). България е включена за първи път в това международно изследване през 1998 г., когато индексът за страната е 2,9 пункта. Въпреки видимото подобрение на този показател през последните години, България все още се намира на едно от последните места в Европа (на 25-то място), като средната стойност на индекса в европейските страни е 6,6.

Следва да се отбележи, че възприемането на корупция е качествен показател и остойностяването му в индекс носи статистически грешки и неточности. Стандартното отклонение на индекса за България, което показва различията между различните източници на информация, е едно от най-високите - 1,1, т.е. има разминаване и несъгласие между отделните източници според интерпретацията на показателите от “Трансперанси интърнешънъл”.

Доверителният интервал, който показва възможните отклонения на индекса в зависимост от статистическата грешка, е между 3,4 и 4,6 пункта, т.е. възприемането на корупцията не е хомогенно за страната.

“Властта корумпира, а абсолютната власт корумпира абсолютно” -  тези думи са изречени от лорд Актън още през 19 век, но той далече не е единственият изследовател на обществения ред, според който властта и корупцията са пряко свързани.

Корупцията има своите етични, социални, политически измерения, но доколкото властовите взаимоотношения са част от икономическата система, корупцията е съответно фактор за икономическата среда, но и пряка последица от икономическата действителност.

Икономистите отделят особено внимание на корупцията, защото от една страна тя създава относително по-голяма несигурност и непредвидимост на социалната среда и е пречка за разгръщане на предприемаческия дух и свободната конкуренция, тъй като се увеличават транзакционните разходи за бизнеса. От друга страна корупцията е основен проблем на икономическата политика, основана на интервенционализма (един от малкото проблеми, които се признават и от самите интервенционалисти), защото има съществено разминаване между заложените и реалните модели на поведение на бюрократите и това разминаване пречи да се осъществят целите и идеите на планираната социална политика.

През 2002 г. Световната банка публикува доклад, изводът от който е, че високи нива на корупция кореспондират на по-ниски доходи на глава от населението.

Корупцията най-общо може да се обобщи като използване на власт или обществено положение от даден човек, за да се облагодетелства неправомерно или да получи лична облага. Според парадигмата на социалистическите убеждения, личната облага е несъвместима с идеите за “социална солидарност”, “обществено благо”, “служене в името на народа”. Държавните служители трябва да бъдат носители на високи нравствени ценности, основните от които са алтруизъм  и липса на егоизъм и алчност – тези допускания стоят в основата на всеки централизиран икономически план, който предвижда бюрократите да бъдат инструменти на икономическата политика.

Това схващане противоречи на човешката природа и същност, която се основава на рационализма. Всеки човек чрез действията си преследва  личните си интереси и желание да задоволи най-неотложните си потребности (разбира се, нищо не пречи сред най-важните ценности да бъдат любов към човечеството и себеотдаване). Ценностите и етичните възгледи са продукт на сложни психологически и социални фактори, но човешкото действие е подчинено във всеки един момент на лични подбуди и стремеж да се максимизира благоденствието

Това разминаване между действителност и идеи поражда корупцията. Тя е пряка последица от опитите да се налагат модели на поведение на хората и да се ръководят действията им.

Политическата корупция се създава като резултат от интервенцията на правителството на пазара (наличието на лицензи, мита, ограничения пред бизнеса, преразпределение на ресурси и т.н.). За разлика от интервенцията, обаче, корупцията е естествен феномен. Тя се “ражда” от проблема на интервенцията, а именно – липсата на стимули за бюрократите да изпълняват задълженията си по предписания начин или напълно честно и безпристрастно.

Корупцията от своя страна е отговорът на пазара да се справи с наложените ограничения и правила, но доколкото правилата не са пазарни, съответно и средствата на играчите не са подчинени на пазарни принципи. Все пак корупцията в някакви граници и в някои случаи позволява да се разгърнат взаимоотношения на доброволна размяна и именно поради тази причина част от предприемачите са готови да платят подкуп, дори когато зачитат върховенството на закона и юридическите норми в страната.

Интервенцията ражда и друг особен проблем – моралния хазарт и по-специално проблемa принципал-агент. Доколкото на избирателя е относително трудно и нерационално да следи за действията на всеки бюрократ, тъй като пределната му полезност е малка в сравнение с разходите за това, несиметричната информация и оскъдният ресурс, с който разполага държавният служител (информация и власт), създават предпоставка за разпределение на този оскъден ресурс чрез механизмите на търсенето и предлагането.

И тези механизми добиват изражение на корупция. Проблемът тук е, че бюрократите не се разпореждат със собствени, а с обществени ресурси, въпреки че имат монопол над тях, което непременно ощетява неправомерно някоя група от обществото за сметка на друга.

В заключение можем да добавим, че ефективна борба с корупцията не се постига чрез създаване на нови административни органи и комисии, а чрез намаляване на намесата на държавата в икономическите дейности, децентрализиране на решенията и разгръщане на личната и икономическа свобода на хората.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. KOI
    #24

    Koi finansira Институт за пазарна икономика i 4ii interesi zashtitava?Адриана Младенова, Институт за пазарна икономика

  2. Krasimir Gadjokv, BG Velikden
    #23

    Браво, МалинаСамо така. Дръжте на своето. Не се поддавайте на намеците им. Поискайте им ПИСМЕНО да ви напишат защо ви отказват или забавят поръчката. Заплашете ги със съдебни дела. Проблема в случая не е че са "частници", а в манталитета на техните служители.

  3. Malina
    #22

    E, dobre, za da izdadat razreshitelno za stroej, triabva saglasieto na "vodata". Ottam ustno ni otgovoriha da si podmenim vodoprovoda po ulichkata nie, da im go podarim i togava shte go izdadat. Te sa dlajni da go napraviat, ama......Taka che, privatiziraneto ne reshava vaprosite. No ne sme se otkazali da se borim za pravata si de - moje da im se naloji da platiat i sadebni raznoski.V sashtoto vreme triabva i razreshitelno ot energoto, koeto poluchihme lesno. Obache saseda pod nas - na 50 m. nadolu, ima razreshenie za voda, no ne i za tok.Dokato tezi paradoksi ne sprat, niama da se opravim. Lesno e - darjavata triabva da ni zashtitava, inache shte vidim Evropa prez kriv makaron.

  4. wew
    #21

    kakto prostituciyata, i korupciyata e vechna - slabi angelite chelovecheski.yasno e, che vseki krie danwci i vseki iska bwrzo da si postigne celta - vwproswt e kwde se proyavyava K., kolko chesto i kolko prechi. Ne stava duma za angelcheta-heruvimcheta...(to svetwt stanal interesen sled pwrviya gryah...)

  5. wew
    #20

    efektivnostta ne vinagi e obratno proporcionalna na kolichestvoto (administraciya)ne kwm Malina lichno: da "vwvedem chelniya amrikanski/X, Y, Z opit" e priznanie za sobstvenata ni nekadwrnost i duhovna zavisimost. Sws sigurnost visokoto nivo na korupcia se dwlji na "osobenosti" v politicheskata ni kultura i povedenie. Za nyakoi e unizitelno da im se iska bakshish za neshto, koeto sa predplatili (hilyadi primeri v turizma), za drugi prosiyata i iznudvachestvoto ne e unizitelna/prestwpna i pr...

  6. wew
    #19

    ami da ya napravyat dobra gospodata politici, businesmens i izbirateli!

  7. шутилов-данъчен
    #18

    а бре не разбрахте ли че винаги ще има корупция

  8. Идея за България
    #17

    Добре дошли в сайта на Движението за реална демокрация в България! www.ideazabulgaria.orgЗапознайте се с нашата програма и предложение за създаване на Партия, обединяваща българите в родината с българската емиграция!Харесват ли ви нашите идеи? Присъединете се към нас!

  9. Идея за България
    #16

    Добре дошли в сайта на Движението за реална демокрация в България! www.ideazabulgaria.orgЗапознайте се с нашата програма и предложение за създаване на Партия, обединяваща българите в родината с българската емиграция!Харесват ли ви нашите идеи? Присъединете се към нас!

  10. Power
    #15

    Искам обаче авторката да остане до края на дните си барабар с поколенита й, родители близки - всички в тоя рай - минимална държавна намеса в България!Аз ще гледам обаче филми по National Geographic за живота и обществото в разните държави като Колумбия, Парагвай, Либерия, Лесото, България, Бруней....(от други географски ширини of course).Давайте все така мили балкански либератианци !!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.