Корея и Португалия продължават на осминафиналите, Уругвай и Гана - аут

Феновете на Южна Корея ликуват след победата над Португалия, сн. ЕПА/БГНЕС

Република Корея победи Португалия с 2:1 в последния си мач от група "Н" на Световното първенство по футбол в Катар, но и двата отбора продължават в следващата фаза на осминафиналите, заемайки първите две места в групата си. На трето и четвърто място останаха Уругвай и Гана и отпадат.

Република Корея за първи път от 2010 година достигна до фазата на елиминациите на Световно първенство. Отборът записа най-добър резултат в историята на домашния Мондиал през 2002 година, завършвайки на четвърто място под ръководството на Гуус Хидинк.

На осминафиналите на 6 декември Португалия ще играе с тима, който заеме второ място в група "G", където са Бразилия, Швейцария, Сърбия и Камерун, а на 5 декември Република Корея ще срещне победителя в тази група.

Как азиатците обърнаха европейските

В мача между Португалия и Корея Рикардо Орта откри резултата за европейците в 5-ата минута, а азиатците стигнаха до обрат в попадения на Юн-гуон Ким и на Хее-чан Хван в добавеното време.

Португалия поведе още в началото на мача. Диого Далот проби по фланга и намери със страхотен пас в наказателното поле Рикардо Орта, който отблизо беше точен и даде аванс на своя тим

Корейците не се предадоха и в 17-ата минута Джин-су Ким прати топката в мрежата на съперника, но попадението беше отменено заради засада. Отборът не беше воден от селекционера Пауло Бенто, тъй като той беше наказан заради получен червен картон след последния съдийски сигнал на предишния двубой с Гана.

Десет минути по-късно отборът на Република Корея изравни. Азиатците изпълниха корнер, при който топката удари гърба на скочилия във въздуха Кристиано Роналдо. Това се превърна в неволна асистенция за централния бранител Юн-гуон Ким, който от няколко метра направи 1:1, преодолявайки Диего Коща.

През първите 45 минути португалците имаха още няколко положения, но вратарят Сюн-Гю Ким спаси удар на Кристиано Роналдо в 23-ата минута и на Диего Далот в 35-ата.

Малко преди почивката Кристиано Роналдо отново не успя да се разпише, след като изпрати топката встрани от лявата греда.

През вторите 45 минути двата отбора не успяха да създадат много голови положение.

В 63-ата минута Кристиано Роналдо беше заменен, което не му хареса.

Голмайсторът на Република Корея Юн-гуон Ким пък получи травма и се наложи да бъде заменен в 81-ата минута.

В първата минута на добавеното време Република Корея стигна до победния гол след чудесна контраатака. Капитанът Хюн-мин Сон подаде хубав пас на влезлия като резерва Хее-чан Хван, който сам срещу Коща го преодоля и така класира своя тим за осминафиналите.

В крайното класиране в групата Португалия завърши на първо място с 6 точки, а Република Корея и Уругвай заемат второ и трето място с по 4 точки, но азиатците са с по-добра голова разлика 4-4 срещу 2-2 за Уругвай. На последна позиция остана Гана с 3 точки, след като в петък загуби от Уругвай и двата тима се прибират вкъщи.

ВАР, дузпи, недоволство в другия мач

Ганайците организираха първа по-опасна атака в двубоя. Иняки Уилямс напредна в 16-ата минута и отправи удар към вратата на Уругвай, но не затрудни Серхио Роше. Малко по-късно Мохамед Кудус изпревари Роше при нова атака за Гана и бе съборен в наказателното поле. Ситуацията бе преразгледана със системата за видеоарбитраж – ВАР и германският рефер Даниел Зиберт отсъди дузпа.

Андре Айю обаче изпълни слабо в 21-ата минута и стражът на Уругвай спаси удара му, насочен в долния десен ъгъл на вратата, предотвратявайки попадение за Гана. Три минути по-късно Дарвин Нунес получи добър пас стреля, но защитник на Гана изби топката от голлинията.

Уругвай стигна до гол в 26-ата минута. Луис Суарес засече центриране от Нунес, изстрелът му бе отразен от вратаря Лоуренс Ати-Зиги, но Джорджиан де Араскаета с глава изпрати отскочилата топка в мрежата за 1:0. Шест минути по-късно Уругвай удвои преднината си. Пак Де Араскаета бе точен за 2:0 в 32-ата минута след като бе намерен отлично с подаване от Суарес. Ганайските национали организираха обещаваща атака в 37-ата минута, но ударът на Мохамед Кудус бе блокиран от бранител на Уругвай.

В първите минути след почивката футболистите на Гана опитаха няколко атаки, но без да застрашат сериозно вратата на Уругвай. Системата за видеоарбитраж трябваше да бъде използвана в 57-ата минута при падане на Дарвин Нунес в наказателното поле, но Даниел Зиберт реши, че няма основания за дузпа.

Факундо Пелистри пропусна отлична възможност за Уругвай в 65-ата минута, когато отправи силен удар, но вляво от вратата на Гана. Пет минути по-късно и Федерико Валверде стреля от дистанция, но стражът на Гана Лоуренс Ати-Зиги спаси. Пак Валверде бе неточен в 78-ата минута, а две по-късно Антоан Семеньо стреля вдясно от вратата на Уругвай.

Футболистите на Уругвай опитаха да реализират трето попадение, което би ги класирало за осминафиналите, научавайки за победния гол на Република Корея срещу Поругалия, но не успяха да се разпишат до края на мача.

Влезлият като резерва Единсон Кавани имаше претенции за дузпа в третата минута на добавеното време за нарушение срещу него в наказателното поле, но реферът прецени, че няма основания за такава. Ганайците също преследваха своите шансове за попадение и в петата минута на продължението Осман Букари получи добър пас в предни позиции, но защитник се намеси навреме. Последната възможност за Уругвай дойде две минути по-късно, когато Себастиан Коатес прати топката вдясно от вратата на Гана и резултатът остана 2:0. След последния съдийски сигнал уругвайците бурно изразиха недоволството си към главния съдия.