Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирурът принуждава Европа да се бори със зависимостта от Китай

Техкомпаниите обмислят промени във веригите на доставки

2 коментара
Снимка: Архив

Плъзналата по света епидемия от коронавирус подтикна Европа да признае, че е дошло времето да скъса зависимостта си от Китай.

Китайските производители и доставчици затвориха фабрики и офиси в усилието си да овладеят разпространението на вируса, официално известен като Covid-19, което предизвика хаос в редица индустрии, включително технологичния и фармацевтичния сектор, които имат сложни вериги на доставки в ключвия глобален хъб, пише базираният в Брюксел сайт "Политико".

Коронавирусът вече предизвика рязко съкращение на износа от Китай – спад за периода януари -февруари със 17.2% на годишна база, по най-нови данни на китайските власти.

Независимо че равнището на зараза вътре в Китай намалява и износът постепенно се възстановява, прекъсването на доставки накара висши представители на ЕС да настояват да се направи равносметка на европейската зависимост от Китай.

"Ще има "преди"и "след" (епидемията) от коронавирус в глобалната икономика", заяви френският финансов министър Бруно ле Мер в понеделник пред радио "Франс интер". "Ние трябва да намалим нашата зависимост от двойка крупни държави, специално от Китай, за доставката на определени продукти" и да "засилим нашия суверенитет в стратегически вериги вериги на добавена стойност" като автомобили, космическа промишленост и лекарства, каза той.

Миналата седмица финансовите министри от еврозоната предупредиха за "потенциалния значителен ефект" на епидемията върху икономическия растеж, посочвайки като важен фактор прекъсването на веригите на доставки.

В технологичния сектор временното затваряне на фабрики удари пазарната капитализация на някои от най-големите глобални техкомпании и в резултат "Епъл", "Майкрософт" и "Гугъл" вече правят опити да преместят поне част от производството си извън Китай към страни като Виетнам и Тайланд. "Епъл" дори вече предупреди инвеститорите, че световната доставка на айфони ще бъде временно ограничена.

Германската дигитална асоциация "Битком" установи в свое проучване, че всяка четвърта от анкетираните 80 компании е спряла да получава поръчки от Китай, като много от фирмите имат проблеми с доставчици в други държави.

В разгара на разгорещения вече дебат в Европа и на Запад за прекалено силната зависимост от техоборудване от Китай увеличаващите се проблеми с веригите на доставки усилват аргументите за по-голяма независимост от производствената мощ на Пекин.

Докато реалните перспективи за "развързване" на дълбоко преплетените търговски отношения, които обвързват Запада с Китай, изглеждат преждевременни, вирусът налага преоценка на зависимостта от една единствена държава.

"Има прекомерна зависимост от Китай и трябва да дадем отговор на това", коментира пред "Политико" главният експерт по сигурността в Дойче телеком Томас Чериш.

Преоценката идва след повече от година интензивни дебати за рисковете за сигурността, свързани с използването на произвеждано в Китай оборудване за 5G мрежите на телекомите в Европа.

Докато големите европейски държави, включително Франция, Германия и Великобритания, се въздържаха в последния момент да забранят 5G оборудването от "Хуавей", властите в Европа призоваха телеком индустрията да ограничи зависимостта си от "Хуавей", която направи огромен пазарен дял в 3G и 4G мрежите. Но дори европейските конкуренти на Хуавей – шведската компания "Ериксон" и финландската "Нокия", разчитат на доставчици от Китай.

След като коронавирусът наруши световните вериги на доставки, технологичните играчи както в Европа, така и в Китай започнаха да обмислят решения за диверсифициране и децентрализация на производствените вериги.

"Ериксон" обяви миналата година, че ще увеличи производството си в Полша и обяви нова фабрика в САЩ. Миналата седмица "Хуавей" също каза, че ще диверсифицира веригата си на доставки и обяви, че иска да инвестира 200 млн. евро в изграждането на нова индустриална площадка във Франция.

Но преоценката в ЕС на веригите на доставки противоречи с идеологията за отворения пазар, която доминира политиките на съюза за търговия и конкуренция от десетилетия, отбелязва "Политико". Изводът е, че евентуалната промяна ще изисква сериозна трансформация в подхода.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #2

    Вие комунистите винаги сте прави когато твърдите че първи сте открили очевидното за всички - например колелото, радиото, джинсите и т.н. и т.н.

  2. boriana
    #1

    Е, какво казах- ПРАВ ЛИ Е ТРЪМП. Сякаш е провиденциалист. Да зависим от тези нехигиенични хора от едни нищо и никакви маски за лице, да зависи здравето ни от народ, който дъвче всякакви гадос.ти. Нищо не се чува обаче за Русия и Турция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам