Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирус: Германия сбърка, а Швеция се оказа права?

66 коментара
Коронавирус: Германия сбърка, а Швеция се оказа права?

Докато в Германия все още се питат как точно да организират учебния процес след Великденската ваканция, кога да отворят детските градини, баровете и ресторантите, в Швеция нямат подобен проблем. Там много училища, ресторанти, кафенета и детски градини продължават да работят. Затворени са само гимназиите, университетите и професионалните училища. Забранени са и масови мероприятия с над 50 участника, а от началото на април - и посещенията на старческите домове. Всичко останало обаче работи и по улиците кипи живот. Дали това е случаен късмет? Или пък шведският път за справяне с кризата е по-правилен от онзи, който избра Германия? Мнозина германци вероятно си задават този въпрос.

Здрав разум и лична отговорност

Вместо да заложи на забрани, Швеция апелира към своите граждани да проявяват здрав разум и лична отговорност. Препоръките на шведските здравни власти през цялото време бяха следните: вкъщи да си остават само онези, които се чувстват болни, както и онези, които са на възраст над 70 години или имат сериозни предишни заболявания. Към шведските граждани бе отправен и друг апел: да работят от вкъщи, а при пазаруване да спазват дистанция. Всичко това обаче бе оставено на доброволен принцип.

Сайтът на германската  телевизия N-TV цитира шведския епидемиолог Андерс Тегнел, който твърди, че епидемията от коронавирус така или иначе не може да бъде спряна, дори и със строга карантина. Той е на мнение, че непременно трябва да се обърне внимание на социалните последици от карантината. Ако ограниченията са прекалено строги, хората няма да са склонни да ги спазват в продължение на месеци. Освен това Тегнел предполага, че поради либералния режим в Швеция ще се разболеят достатъчно хора със силни съпротивителни сили, така че да се създаде относително масов имунитет срещу Ковид-19.

Друго възможно обяснение за шведския феномен гласи: роля играят и някои демографски фактори. Повече от половината от шведските домакинства се състоят от един човек. Гъстотата на населението в страната също е значително по-ниска от тази в Нидерландия или Великобритания например - страни, които в началото също смятаха да създават "стаден имунитет", но се отказаха поради силното нарастване на новите зарази. 10 330 000 шведи живеят на площ от близо 529 000 кв. км. В Швеция на 1 кв. км. живеят средно по 19,5 души. За сравнение: в Германия на 1 кв. км. живеят средно 233 души.

Интересна е и позицията на професор Щефан Хомбург, директор на Института за публични финанси към университета в Хановер. На страниците на вестник "Ди Велт" той твърди, че тактиката за строга карантина, предложена от германския институт "Роберт Кох", се базира на гигантска грешка в предвижданията за развитието на епидемията. Ето какво пише проф. Хомбург: "Според специализираната литература, между заразяването с коронавирус и смъртта преминават средно 23 дни. Това обстоятелство е много важно, защото показва, че намаляването на новите инфекции и смъртните случаи в Германия напоследък нямат нищо общо със строгата карантина."

Германия би трябвало да се поучи от Швеция?

Експертът аргументира с това, че решението за пълната карантина в Германия е било взето на 23 март и е влязло в сила ден по-късно. С други думи - най-високият досега брой смъртни случаи от Ковид -19 в Германия, регистриран на 7 април, говори за това, че апогеят на новите зарази е бил достигнат по-рано - още преди да влезе в сила карантината. Дали строгите ограничения в Германия дават желания резултат, според експерта, ще може да се забележи най-рано след средата на април.

В заключение проф. Хомбург казва: "Страни като Швеция, Южна Корея или Тайван, които се отказаха от строга карантина, действаха мъдро. Вирусолозите преведоха населението и политиците със спокойна ръка през кризата, вместо да ги стресират с постоянни промени в тактиката. Германия би следвало да вземе тази политика за пример", апелира професорът.

Към момента в Швеция има общо 12 540 регистрирани случаи на зараза с коронавирус. Жертвите са 1333, а излекуванитe - 550.


               


               

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

66 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #66

    Не знам кой от кого трябва да се учи, но:
    Германия - население (2018)‎: ‎83,02млн; Гъстота ‎233 души/кв.км; 179730 заболели(2165/1млн) 8241 починали 4.58%
    Швеция - население 10,23млн; гъстота малко над 20/кв.км
    32809 заболели(3207/1млн)починали 3925 11.96%
    Според мен авторът на статията е направил грешен извод. Особено като се вземе в предвид гъстотата на населението.
    .....В Швеция признаха, че имат проблем със стратегията срещу Covid-19. Вицепремиерът на Швеция Изабела Льовин даде интервю за

  2. Естествено
    #65
    Отговор на коментар #61

    Виждам, че не сме си довършили диалога. Да питам. Приведения пример кореспондира ли с данните получени при граждански условия? ☺ Как ще го обясните? ☺

  3. Real ''Mickey''
    #64
    Отговор на коментар #63

    "Грешно"??? Кое??? Че Швеция е на 6(шесто място) след толкова здраво карантирани държави ли??? Всъщност е точно по средата на класацията. А и къде е Китай в класацията ти(дето никой не им вярва на данните)Идеята на Шведите е че накрая на епидемията резултатите от смъртноста ще са съпоставими - НО ЕДНИТЕ ЩЕ ИЗЯДАТ "и боя и солта". А дали са прави- ЩЕ СЕ РАЗБЕРЕ ТОГАВА. А не сега! Разбира се, страни с по-глобалистични политики и по застаряло население ще са по-засегнати. А и достатъшно екперти и учени даваха ГРЕШНИ и ЛЪЖЛИВИ резултати и предсказания. Пък и всяка страна брои по различен начин жертвите.

  4. Lubomir Gavrilov
    #63

    докато публикуват статията и вече всичко и е грешно. Германия се учи от Швеция ? Смях в залата. https://infogram.com/epidemie-coronavirus-comparaison-du-nombre-de-deces-pour-100000-habitants-1h7v4p7v58784k0

  5. Real ''Mickey''
    #62

    Подзаглавие: Медиапул: "Таварищите, МСМгЪзетите и Дойче Веле сбъркаха- Mickey се оказа прав" П.С. Под въпрос е, дали са сбъркали или така им е НАРЕДЕНО.

  6. hristohh
    #61
    Отговор на коментар #60

    То не се знае доколко има траен специфичен имунитет (антитела). Иначе тест са имуноглобулин G има. Но не се знае доколко тези антитела се запазват и са ефективни. Или тялото реагира по-скоро с клетъчен имунитет (CD8 T-killer cells). По отношение на разпространението, да, самолетоносач не е представителна извадка :). Що се отнася до дела на тежките случаи сред млади хора, бих обърнал сериозно внимание.Радвам се, че диалогът ни е цивилизован! :)

  7. Естествено
    #60
    Отговор на коментар #59

    Може да се окаже, че другите са го изкарали бизсимптомно. Доколкото знам серологичен тест за траен имутитет няма, така че няма и са разберем. Това не е представително за гражданска ситуация. А иначе знаем какво се случва ако се развилнее инфекциозно заболяване във военни части. За съжаление не един път се е случвало в по-далечното минало. За мен по-важно е как да бъде предотвратено в бъдеще.

  8. hristohh
    #59
    Отговор на коментар #58

    Да, това е ясно, не го оспорвам. Странното не са 940те положителни проби. Отбелязвам, че има значим дял здрави, прави люде, които, разболяли се, карат инфекцията доста тежко.2300 взети проби. 645 отрицателни. 940 положителни. Другите се чакат. За отрицателните проби винаги е нужно уточнението, че те могат и да са все още непроявили се заради "скрития" период положителни.

  9. Естествено
    #58
    Отговор на коментар #57

    Намиращи се на ограничено пространство, в тесен контакт, взаимодействащи във формални групи. 940 положителни проби въобще не ми звучи странно. По-интересно е, че 4000 са отрицателни. Което значи, че голяма част от личния състав се е оказала невъзприемчива към патогена.

  10. hristohh
    #57
    Отговор на коментар #56

    Има 940 положителни проби, от които 8 души са на изкуствено обдишване. Това е информацията. А това би трябвало да е най-малко рискова група. Млади, физически здрави, подлагани на редовни прегледи. Все пак са активни военослужещи. 1% звучи малко, докато не се превърне в хиляди хора и то в разцвета на силите си. Това ме притеснява в тази информация.Още един щрих в картината.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.