Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирус в България: "Ако не спасим реколтата, магазините ще останат празни"

11 коментара
Земеделският производител Красимир Кумчев Сн. Дойче веле

Българското селско стопанство е ударено тежко от кризата с коронавируса. Пет са основните неща, които трябва да се направят сега, ако не искаме магазините да останат празни още следващата седмица. Това казва Красимир Кумчев, земеделски производител и агроексперт пред "Дойче веле".

"Нали само допреди десетина дни никой не си представяше празни хранителни рафтове в Лондон, Париж, Мадрид, Ню Йорк, но вече ги видяхме. Ако бъдат затворени транспортните коридори, само след седмица магазините за хранителни продукти ще са празни. Трябва да се действа сега. Различните култури, които се засаждат, имат определен вегетационен период и той не е един ден, не е седмица, нито дори два месеца. Каквото трябва да се направи, трябва да е в следващите 30-40 дни. После ще е късно. Земеделието не е шивашка фабрика, която от един ден да смени производството си и да произвежда маски и защитни облекла", казва Кумчев.

Призивите му са тревожни и настоятелни, те синтезират настроенията в целия бранш.

Още при налагането на извънредното положение в продължение на две седмици той публично настояваше за създаване на Национален щаб по продоволствията. В крайна сметка щабът беше създаден, но кой знае защо начело му сложиха машинен инженер.

Пред този съвет стоят и редица сериозни въпроси, които тепърва трябва да се решават.

Кои са мерките?

За какво настоява агроекспертът Кумчев? Същият, който твърди, че само на няколко места по света има такава комбинация от почва, климат, влажност и слънчеви дни, подходящи за земеделие, каквито са в Тракийската низина в България.

Пет са, според Кумчев, основните въпроси пред Щаба по продоволствията.

Първата мярка трябва да е осигуряването на "зелена линия" за транспорта, който доставя фуражи, торове, препарати за растителна защита, резервни части и консумативи за селскостопанската техника. Министерството на земеделието и горите трябва да осигури финансов ресурс на доставчиците, така че да се запасят с всичко необходимо до края на 2020 година.

Друга мярка включва консервната промишленост. Тя трябва да бъде обвързана и подкрепена с държавна поръчка, така че да приема цялата продукция, доставена от земеделските производители. В момента те са изправени пред неяснотата дали ще има на кого да продадат реколтата си, казва Кумчев.

Друг проблем, наложен от мерките за социална дистанция, е организацията на движението на сезонните работници. По правило те пътуват от родните си места с малки бусове с по 10-12 места. Сега обаче в тях се возят по не повече от трима, за да има разстояния между тях.

Някои от работниците идват от доста отдалечени места, намиращи се на 100 км от полето, а досега се плащаха по 10-15 лв. на човек за транспорт.

При новите условия обаче цената скача до 50-60 лв. Като се прибави и надницата, стават към сто лева на човек. Тези разходи се калкулират в себестойността на продукцията. От това цените се вдигат и хората започват да говорят за спекула. А всъщност става дума за реалните разходи на земеделските производители, твърди Кумчев.

Ако не искаме реколтата да остане неприбрана

"Ако не се помогне при осигуряването на дезинфектанти за превозните средства, предпазни средства за работниците и не се реши транспортният проблем за работната ръка, реколтата ще си остане неприбрана. Просто от двете злини трябва да се избере по-малката", заключава експертът.

Той препоръчваза ограничаване на продоволствената криза, която според него е неминуема при толкова затворени граници, на земеделските производители да им се дадат гаранции от държавата, че произведаната продукция ще бъде изкупена.

"На бранша му трябва спокойствие и сигурност", казва Кумчев.

При всяка национална катастрофа България е била спасявана от селското си стопанство. Дали и сега ще стане така, при положение, че произвеждаме едва 15-20% от онова, което консумираме?, пита "Дойче веле".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #11
    Отговор на коментар #6

    Писането на глупости също ли е национална сигурност???

  2. tim
    #10

    Кумчев е един обикновен иди.от, който говори наизуст.

  3. 1234
    #9

    Мавров, няколко неща:
    1. Не беше Танева, а мъж на който не помня името. Шеф на някаква държавна продоволствена структура.
    2. За сведение Пасти не ям и не твърдя, че храните са малко или много. Това по което питам бе заявено от името на Държавата и поради това вярвам, че е истина. А ти кой си? Защо да ти вярваме?
    3. Искам да кажа, че силно са ми омръзнали дребните селски тарикатлъци! До колкото зная зърно-производството се дотира от от няколко места и поради това считам, че ако има проблем то може

  4. Димитър Мавров
    #8
    Отговор на коментар #4

    Да висшият държавен служител беше Д.Танева,но и тя като теб и кралица Мария Антоанета си мисли,че изхранванрто на народа става само с хляб и пасти.Колкото до останалите,които са писали преди теб,те също мислят,че зърнените храни са напълно достатъчни,а колкото до 100-те г.не са 100,но около 30 са защото освен зърнопроизводство в останалата част от земеделието със сигурност изоставаме спрямо 1989 г поне с 80 % Но маслодайните култури може и да са се увеличили около 2 пъти щом изнасяме производството на олио в Румъния.

  5. pozo
    #7

    Бъобще да не се оплакват! Тея, са най-големите печалбари през последните години! ДА ГО ДУХАТ! Има си пазар - ще си купуваме италиански макарни, фиде и брашно. Аре у ЛЕВО!

  6. sloth
    #6

    Както противодействието на заразни епидемии, така и производството на храни не са просто здравеопазване и агробизнес, те са и част от националната сигурност.

  7. LoudSpeaker
    #5

    Доста разумна теза и предложения. По отношение на селското стопанско има два взаимно-свързани аспекта: 1) поради строго сезонния характер на дейностите, ако не бъдат извършени съответните дейности по засаждане, обработка и пр., и осигуряване на "зелен коридор" за необходимите външни доставки, ще има силен срив в сектора; 2) този срив може, поне в някаква степен, да допринесе и за продоволствен проблем. Между двете има връзка и предложенията принципно са разумни. Доколко могат и ще бъдат изпълнени, е друг въпрос.

  8. 1234
    #4

    Чакай малко! Преди няколко дни висш държавен служител съобщи по БНТ, че България има запас от зърнени храни за 2 (две!) години напред! Искам да зная КОЙ лъже!!

  9. асен
    #3

    на дойче веле панкьорството е безподобно!

  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.