Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирусът: Какво прави изкуственият интелект?

2 коментара
Коронавирусът: Какво прави изкуственият интелект?

Властите и технологичните гиганти отново и отново се сблъскват с един въпрос: не разполагаме ли с цифрови инструменти за анализ на данните, които биха ни позволили по-добре да прогнозираме, управляваме и овладяваме пандемията от коронавируса?

На 30 декември изследователи изразиха тревога. Благодарение на алгоритми, които сканират уеб пространството, те установиха случаи на необичайна пневмония близо до пазар в Ухан, Централен Китай.

Трябваше обаче да минат няколко дни преди Световната здравна организация (СЗО) да публикува оценка на рисковете и цял месец преди да обяви, че става дума за заплаха за здравето от международен мащаб.

"Силата на тези инструменти е налице, но още не сме открили как наистина да се възползваме от нея", казва Майкъл Грийли, съосновател на "Флеър Кепитъл Партнърс" - компания, която инвестира в здравни технологии.

Инструментите на изкуствения интелект анализират данните. Те могат да анализират детайлно текстове, числа, уебсайтове и изображения и да установяват взаимозависимости, невидими за човешкото око.

Няколко компании забелязали по този начин признаци на аномалия в края на декември.

Компанията Дейтаминр (Dataminr), специализирала се в откриването на рискове в реално време, направила връзката между разказите на жители на Ухан в социалните мрежи, изображенията, показващи дейностите по дезинфекциране на рибния пазар в града, и предупрежденията на лекар, който по-късно почина от коронавируса.

БлуДот (BlueDot) също забелязала здравния проблем, благодарение на алгоритъм, преглеждащ стотици хиляди статии от печата всеки ден и сведения от въздушния трафик.

"Данните бяха аналогични с тези от епидемията от Тежък остър респираторен синдром (ТОРС) преди 17 години, но не си давахме сметка колко заразен ще бъде този вирус", заявява Камран Хан, основател на БлуДот - канадска технологична компания, специализирала се в областта на изкуствения интелект.

"Имаме склонност да предприемаме действия в подобни ситуации, такава е човешката природа", казва още Хан, който е преподавател по обществено здраве в университета в Торонто.

Наблюдение

Властите могат да използват изкуствения интелект, за да получават предварителна информация, да следят разпространението на вируса и да прогнозират нуждите на болниците, да анализират наличните проучвания и статистики и да ускорят търсенето на методи за лечение и на евентуална ваксина.

Така те ще разполагат с качествени данни в необходимото количество, до които ще има достъп в реално време.

Данните на държавните органи и частните лица също са важен ресурс, който може да бъде използван при епидемия. Тяхната поверителност обаче се ползва със законова закрила.

"В Китай, където имат по-малко ограничения, масово използваха геолокализацията на хората (чрез смартфоните) и системите си за наблюдение. В демократичните общества това е по-трудно", казва Андрю Крес, основател на ХелтВерити (HealthVerity) - компания, специализирала се в областта на технологиите, събиращи данни в сферата на здравеопазването.

"Знаем възрастта, пола, географската зона и някои събития като купуването на сироп за кашлица и правенето на диагностика за респираторна инфекция. На теория, можем да свържем тези събития с активността онлайн, но човекът бързо ще стане идентифицируем. Трябва да бъде намерен баланс между полезността (на информацията) и защитата на личния живот", изтъква той.

В сегашната фаза на карантина компаниите помагат на правителствата да следят разпространението на болестта и да се уверят, че населението спазва предписанията за "социално дистанциране".

БлуДот ползва "анонимизирани" данни за геолокализацията на "близо 400 милиона смартфона".

Алгоритмите се употребяват и при изследователските дейности в медицината. Миналата седмица изследователи и компании са събрали над 29 000 научни публикации за Ковид-19.

Белият дом призова доброволците бързо да извлекат от тях конкретна информация с помощта на инструменти, предоставени от Кагъл (Kaggle) - платформа за машинно обучение, която е собственост на Гугъл.

Що се отнася до лечението, "изкуственият интелект позволява да бъдат правени симулации и да бъдат проследени биологични еволюции, както никога в миналото", казва с ентусиазъм Майкъл Грийли.

Това спестява усилието да бъдат правени един по един ръчни тестове за реакциите на вируса. "Взимаме милиони проби и машината идентифицира няколко молекули, които, например, имат потенциала да послужат за ваксина", изтъква той.

Етапите на клиничните тествания върху пациенти обаче не могат да бъдат съкратени, защото те определят дали медикаментите са безопасни за хората и дали имат ефект.

Освен ако регламентацията им не бъде смекчена. "Сега има изключителен натиск върху фармацевтичната индустрия да бъдат използвани някои продукти, които може би още не са готови докрай", казва инвеститорът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nia.batashka
    #2

    Може и аз да не разбирам, но никакъв баланс няма между следенето на хората и защитата на личния им живот. Нито СЗО е организация, чийто протокол за действие предполага използването на такива средства, които не дискриминират полезността на информацията. Все още се управляваме от хора, а не от машинни алгоритми, за които изглежда, че още нищо не се знае по същество. Полезни били, ама не сме открили как. Отговор: няма и да откриете, ползвайте си сателитите и слухаренето по мрежите.

  2. В и К
    #1

    Обаче, както се вижда, естествената глупост победи. Първите мерки на китайците бяха не за овладяване на епидемията, а за предотвратяване на разгласяването на новините за бързо разпространяващата се смъртоносна болест.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.