Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирусът: Швеция и нейната самотна стратегия

Страната е в челните редици по нови случаи в ЕС

8 коментара
Главният епидемиолог Андерс Тегнел, "лицето" на шведската стратегия

Привлякла вниманието на цял свят с не толкова строгата си стратегия за борба с коронавируса, Швеция регистрира вече почти рекордно за Европейския съюз количество нови случаи на Covid-19. Властите обаче уверяват, че епидемията забавя ход.

През последните две седмици северното кралство се нарежда на незавидната втора позиция сред 27-те страни членки по брой нови случаи на милион население след Люксембург, сочат данни, обобщени от АФП. Делът на новозаразените е шест пъти по-голям от средното за ЕС и наближава нивото, характерно за най-активното в момента огнище в Европа - на Балканите.

Според официални оценки почти всеки пети жител на Стокхолм днес е носител на антитела - по-голям процент, отколкото в другите страни, въпреки че Швеция не си е поставяла за цел да постигне колективен имунитет.

Държавната агенция по здравеопазването, наложила първоначалната и оспорвана стратегия на страната, смята, че скокът на новите случаи до голяма степен е в резултат на увеличаването на броя на тестовете.

"Щом правите повече тестове, откривате повече случаи", заяви за АФП епидемиологът Андерс Валенстен в отговор на силно критикуваните изявления на Доналд Тръмп в защита на действията на САЩ.

За разлика от американския случай обаче Швеция разполага с доводи, доказващи, че епидемията в страната не се разраства. Първо, смъртните случаи и хоспитализациите намаляват; второ, спада и делът на положителните проби сред всички тествани - от 12 процента през юни на 6 процента в средата на юли.

Без маски

Противно на повечето европейски страни Швеция така и не постави населението си под карантина - предпочете да не затваря училищата за учениците над 16 години, остави отворени също кафетата, баровете и различните ресторанти. Маските, каквито от месеци почти не се виждат из улиците на Стокхолм, на практика изобщо не бяха задължителни в публичните места.

Забранили събиранията на над 50 души и посещенията в старческите домове, властите приканиха към отговорно поведение: физическо дистанциране, строго спазване на хигиенните норми, изолация при поява на симптоми. Масовото тестване започна постепенно едва в началото на юни.

До 31 май кралството бе регистрирало 39 160 случая. Към 15 юли броят им почти бе удвоен и достигна 76 492. Същевременно броят на починалите нарасна само с около 20 на сто до 5572 - доста повече, отколкото в другите скандинавски страни.

С оглед този скок на новозаразените Световната здравна организация нареди кралството в края на юни сред страните "със силна вторична поява" - изявления, критикувани от шведските власти.

Главният епидемиолог Андерс Тегнел, "лицето" на шведската стратегия, спомена тогава за "невярно комплексно интерпретиране" на данните.

Държавната агенция по здравеопазването заяви неведнъж, че увеличението е главно за сметка на леки случаи, незабелязани преди, тъй като в началото били тествани само тежко болните.

Според Карин Тегмарк Визел, друг служител от здравната агенция, намалелият брой тежки случаи идва оттам, че обществото се е научило да брани по-добре уязвимите спрямо вируса.
"Хората разбраха как да се приспособяват към болестта, да се държат на разстояние един от друг и да защитават по-добре рисковите групи", заяви тя пред АФП.

Недостиг на тестове

Независимо от ширещите се съмнения и факта, че много страни затварят вратите си за гости от Швеция, страната все така защитава своя подход към кризата, очертала се дългосрочна - изтъква, че строгите карантинни мерки, налагани другаде, няма как да се търпят продължително време.

Според Антоан Флао, директор на Института за глобално здравеопазване към Женевския университет, грешката на Швеция безспорно не е политиката ѝ, отричаща карантината, а по-скоро забавянето с интензивното тестване.

"Наистина е за съжаление, че Швеция не съчета тази амбициозна политика с масово тестване", отбелязва той и посочва, че броят на смъртните случаи в Швеция днес все така доста надхвърля средния за Европа.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #8
    Отговор на коментар #7

    Първо- АБСОЛЮТНО съм съгласен с коментара ти!!!!Второ- да допълня че всеки НЕспонСОРОСиран учен твърди, че по-големия брой на хора с "частици от вируси" антитела, а и новооткритите Т-клетки възникнали от вируса.....СА ВСЪЩНОСТ НАЙ-ДОБРАТА НОВИНА за края на тази ГЛОБАЛНА ИДИОТЩИНА!!!!Но гЪзетите ЕЖЕДНЕВНО представят това като "Апокалипсис". Те знаят че хич не е така, но и те семейства хранят, отглеждат и "възпитават" деца, плащат данъци и т.н.А с почтена журналистика това не става- или е мижаво. А за друга читава професия не стават!!!

  2. дреалист
    #7

    Най-голямото престъпение на СЗО е, че накара държавите - да броят носителите на някакви частици от вируси - за болни. От там се въведе другото голямо престъпление срещу човечеството - социалната изолация. А тя е САТАНИЗЪМ !

  3. Real ''Mickey''
    #6

    Шведите от африкански произход(особено новите) са по-уязвими, заради ниската хигиена и липсата на дисциплина. Но шведите имат най-много възрастни над 80години и виж от линка КАК ГИ ИЗТРЕПАХА(от либеррасстка тъпотия). ВСЕКИ ТРЯВВА ДА ВИДИ ТОЗИ ЛИНК който от седмици преди ОБИКНОВЕНИТЕ хора да чуем за вируса: https://sagelecturespark.wpcomstaging.com/2020/02/24/2-24-20-fighting-loneliness-through-cohabitation/ Почти всички МСМедии тогава писаха за това, и хвалиха шведските либеррассти, а сега се правят на умрели лисици. И набеждават подхода на шведските епидемиолози- който е доказано правилен. Подхода на другите държави, е безумен ЕКСПЕРИМЕНТ с трагични резултати.

  4. Big Bang
    #5

    Би било интересно да се види каква част от починалите са родени и израснали в Швеция и каква в Африка. Знаем , че в тази страна има много африкански имигранти чиято имунна система не е адаптирана добре към местните климатични условия. Поне на теория , шведите от африкански произход би трябвало да са по-уязвими от Ковид-19...

  5. Real ''Mickey''
    #4

    И никаква "амбициозна политика" не е прилагала Швеция и това НЕ Е НИКАКЪВ "ЕКСПЕРИМЕНТ". Както главния епидемиолог на Швеция заяви: "ЕКСПЕРИМЕТ всъщност правят другите държави, а Швеция просто се придържа към научно утвърдените и доказани с времето, принципи за подход при вирусните инфекци."

  6. Real ''Mickey''
    #3

    Според Антоан Флао..:
    "Наистина е за съжаление, че Швеция не съчета тази амбициозна политика с масово тестване", отбелязва той и посочва, че броят на смъртните случаи в Швеция днес все така доста надхвърля средния за Европа."

    Дрън дрън!!! И с какво помага масовото тестване в Швеция??? Да не би там да слагат всеки с полижителна проба(за която дори не е знаел) под карантина???:):):) Там просто се опитват да проследят чрез тестовете колко напредва обществения имунитет- И НИЩО ПОВЕЧЕ.
    А смъртните случаи

  7. Real ''Mickey''
    #2

    "За разлика от американския случай обаче Швеция разполага с доводи, доказващи, че епидемията в страната не се разраства. Първо, смъртните случаи и хоспитализациите намаляват; второ, спада и делът на положителните проби сред всички тествани."(??????) ХА-ХА-ХА-ХА:):):)

    В опита си да наплюят все пак Тръмп, МСМгЪзетите не се усещат, че застават на страната на Шведския подход- където няма и Е НЯМАЛО локдауни(пълни карантини), затваряне на бизнеси, маски, затворени училища...... а в САЩ имаше и още има

  8. ivancho ivanov
    #1

    А, бе новите случаи не са количество, а брой! Не са в насипно състояние като фасул, напр.! Малограмотността не е реезултат от калпави ученици, а на калпави учители!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.