Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирусът в Европа: Наплив в реанимациите във Франция

Германия ускорява ваксинациите с продукта на AstraZeneca

4 коментара

Броят на болните с Covid-19 във Франция, настанени в реанимация, се е увеличил значително в понеделник, като ситуацията отново е станала критична в парижкия регион. Там болниците са получили заповед да спрат плановите операции заради притока на пациенти, предаде Франс прес.

В реанимациите, където приемат най-тежките случаи, вчера имаше 3849 болни, 381 от които са пристигнали през последните 24 часа, според здравните власти. В началото на януари в реанимациите имаше под 2600 пациенти, но сега този показател не спира да се покачва и вече е на равнището от края на ноември миналата година.

В Парижкият регион ситуацията е много напрегната, заяви за АФП генералният директор на регионалната здравна дирекция Орелиен Русо. В резултат на това здравната агенция в Ил дьо Франс е дала категорична заповед на болниците и клиниките да преустановят 40 процента от медицинските и хирургическите си дейности, които са с най-малка спешност, за да увеличат капацитета си за прием на болни с коронавирус.

Ситуацията е много тревожна, има английски вариант на коронавируса, който е по-заразен и се разпространява много по-бързо, предупреди по френското радио "Франс Ентер" кметицата на Париж Ан Идалго.

Френските власти, за които пълната карантина е крайна мярка, наложиха през почивните дни локдаун в северния департамент Па дьо Кале, както и в района на Дюнкерк и в югоизточния крайбрежен департамент Алп-Маритим.

Ситуацията в парижкия регион ще бъде следена отблизо и ще бъде направена преоценка на ситуацията на цялата територия на Франция, особено в Ил дьо Франс по време на заседание на съвета за здравна защита, предвидено за сряда, съобщи за АФП министърът на здравеопазването.

На цялата територия е в сила вечерен час от 18 ч. за 12 часа.

През последното денонощие от Covid-19 са починали 360 души, с които общият брой на смъртните случаи вече е почти 89 000.

Кампанията по ваксиниране в момента е насочена към обитатели на домове за стари хора, към хора над 75 години, към хора над 50 години, които са най-уязвими, както и към медиците.

Според данните на здравните власти 3,978 милиона души са получили поне една доза ваксина, а 1,989 милиона са получили вече и втора доза.

Допълнителните болници, създадени във Великобритания, за да се облекчи натискът върху здравните услуги по време на пандемията от коронавируса, ще бъдат затворени от април, съобщи здравният министър Мат Ханкок.

Болниците "Найтингейл", които бяха създадени в цяла Великобритания миналата пролет, ще бъдат затворени през следващите седмици, след като броят на пациентите с коронавирус е спаднал, заяви Ханкок.

Във видео в Туитър той подчерта, че има по-малко от 10 000 пациенти с Covid-19 в болниците в цяла Великобритания, спад след пика от 40 000 пациенти.

"Вече сме в позиция да се откажем от нашите болници "Найтингейл", каза Ханкок, като благодари на персонала, работил в болниците, и на онези, които са помогнали за изграждането им.

През изминалата година бяха изградени 10 болници, осигуряващи над 12 000 легла за пациенти в Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия. Клоновете в Лондон и Съндърланд в Северна Англия, ще останат отворени като ваксинационни центрове, заяви говорителка на Националната здравна служба.

Случаите на коронавирус във Великобритания бележат постоянен спад от януари. Досега общо 22,3 милиона британци са получили първа доза от ваксина, предаде ДПА.

Естония влиза в едномесечен локдаун от четвъртък в опит да спре разпространението на британския вариант на коронавируса, съобщи естонската премиерка Кая Калас тази нощ, предаде ДПА.

Училищата ще преминат почти всички в дистанционен режим, ресторантите и кафенетата ще затворят врати напълно, магазините, които не предлагат стоки от първостепенно значение, също ще прекратят работа. Спортните събития на закрито се забраняват.

Според Калас британският вариант е бил открит неотдавна в 98 процента от всички анализирани проби.

Естония е сред страните с най-висок скок в случаите на зараза в Европа. От 23 февруари над 1000 нови случая на зараза се регистрират всекидневно.

От началото на пандемията в Естония са регистрирани над 76 000 случая на зараза, а починалите с коронавирус са 667.

Самата премиерка влезе в карантина в петък като предпазна мярка, след като е била в контакт със заразен с коронавируса.

Германия ускорява ваксинациите с продукта на AstraZeneca, след като властите казаха, че тази ваксина срещу коронавируса е безопасна да се инжектира и на хора на и над 65 години, предаде Асошиейтед прес.

Дозите събираха прах в склад през последните седмици заради германските ограничения за това кой може да бъде ваксиниран и заради притесненията на някои от хората, които са подходящи за ваксинация. Германия е получила досега 2,1 милиона дози от ваксината на AstraZeneca, но е поставила само 721 000 дози.

Властите на Берлин отвориха шести голям ваксинационен център на неизползваното летище Темпелхоф в центъра на града вчера. Там ще се поставят само ваксини на AstraZeneca. Първите които се ваксинираха в новия център за ваксинация, бяха медици, учители и полицаи. Първо ще се започне с по 200 души на ден, като целта е процесът да се ускори и от 23 март да се поставят по 3300 дози дневно.

Някои общопрактикуващи лекари ще започнат също да поставят ваксините тази седмица на хронично болни.

Германският здравен министър Олаф Шолц заяви пред телевизия Цет Де Еф, че очаква Германия да може да поставя до 10 милиона дози на седмица до края на месеца. Това ще бъде двойно повече от около 5-те милиона дози, които Германия успя да постави досега от началото на ваксинационната кампания в края на декември. Около 2,5 милиона души в страната, тоест 3 процента от населението, досега са получили две дози от ваксините на Pfizer/BioNtech, Moderna и AstraZeneca.

Ускоряването на ваксинационната кампания идва в момент, в който Германия тази седмица ще предприеме още стъпки за излизане от локдауна, като още ученици ще подновят присъствените занятия, а някои бизнеси, музеи и зоопаркове ще отворят врати, но само за предварително резервирали час посетители.

Нидерландският премиер Марк Рюте заяви снощи, че вечерният час, въведен като мярка за борба с коронавируса, ще остане в сила поне до 31 март, предаде Ройтерс.

Рюте каза, че тъй като новите случаи на зараза в страната продължават да са много, вечерният час и повечето мерки за дистанция трябва да останат.

Изключения ще бъдат направени в периода 15-17 март, за да могат да бъдат произведени парламентарните избори, както е по план.

"Няма да бъде предпазливо сега да обявим каквото и да облекчаване", каза Рюте и добави, че е възможно да бъдат направени някои промени около Великден и след това постепенно с напредването на ваксинацията.

Коронавирусните инфекции се стабилизираха през изминалата седмица, след като отчетоха леко повишение през февруари, дължащо се според здравните власти отчасти на нови варианти на вируса.

Вечерният час от 21 ч. до 4:30 ч. предизвика няколкодневни бунтове в страната, когато бе наложен преди шест седмици.

Ресторантите и баровете могат да получат разрешение да настаняват клиенти в откритите си пространства, ако нивото на инфекциите спадне през следващите три седмици, каза Рюте. Те са затворени от средата на октомври, заедно с други обществени места като музеи, библиотеки, фитнеси и кина.

Италианските държавни железници ще пуснат в началото на април "свободни от Covid" влакове между Рим и Милано, съобщи началникът им Джанфранко Батисти, цитиран от Франс прес. По информация на компанията това е първата подобна линия в Европа.

Всички пътници и служители на железниците ще бъдат тествани, преди да се качат на влака. Червеният кръст ще окаже помощ с правенето на тестове. След Рим-Милано ще тръгнат "свободни от Covid" влакове до туристически дестинации като Венеция, Флоренция и Неапол.

Авиокомпанията "Алиталия" стартира подобна инициатива миналата година за някои вътрешни и международни полети.

Преди пандемията туризмът представляваше 14 процента от италианския брутен вътрешен продукт, но коронакризата има катастрофален ефект върху този жизненоважен сектор за третата по големина икономика в еврозоната. Нощувките на чуждестранни туристи са спаднали със 70 процента от януари до септември 2020 г. спрямо същия период на 2019 г., според публикувани през декември официални данни.

Унгария регистрира днес рекорден брой пациенти с коронавирус, лекувани в болница, и рекорден брой нови смъртни случаи от вируса през последното денонощие в момент на значително увеличаване на заразяванията, предаде Асошиейтед прес.

Почти 350 човека са били приети в болници в Унгария през последните 24 часа, с което общият брой на хоспитализациите достигна 8270. Предишният рекорд беше 8045 на 8 декември.

Отчетен беше също така рекорден брой пациенти на апаратна вентилация - 833. Според здравни експерти до дни може да бъде достигнат прага от 1000 - това е максималният брой пациенти в критично състояние, който може да поеме унгарската здравна система.

Смъртните случаи се увеличиха със 158 и станаха общо над 16 000. Това е най-големият брой починали за един ден след периода преди Коледа.

Вчера в Унгария влязоха в сила нови карантинни мерки, задължаващи повечето магазини да затворят за две седмици. Детските градини и началните училища също са затворени до 7 април.

Норвегия стана поредната страна разрешила ваксината на AstraZeneca да се поставя на хора на 65 години и повече, което би трябвало да ускори ваксинацията на възрастните, предаде Франс прес, като отбелязва, че решението е взето в светлината на новопоявила се информация.

Подобно на няколко други европейски страни, кралството беше ограничило прилагането ѝ до лица на възраст под 65 години поради липса на достатъчно документация за въздействието ѝ върху възрастните. След подобни решения обаче във Франция, Германия и Италия, Норвежкият институт за обществено здравеопазване също препоръча да се разшири достъпът до ваксината до всички хора над 18 години, като се позова на британски проучвания за нейната ефективност при възрастните.

Правителството обяви днес, че ще последва този съвет.

Норвегия иска освен това да удължи интервала между инжектирането на двете дози от ваксините на Pfizer/BioNtech и Moderna от три на шест седмици. Тази мярка обаче зависи от окончателната зелена светлина от Института, който беше натоварен да проучи и възможността този интервал да се разшири на повече от шест седмици, за да се увеличи броят на получилите поне една доза.

Сега вече очакваме ваксина да бъде предложена на всички пълнолетни лица преди или през лятото, заяви пред парламента премиерът Ерна Сулберг.

Тя обяви също разширяване на правомощията на местните медицински власти за ограничаване на започналата неотдавна нова вълна на пандемията в страната. Скоростта на заразяване в Норвегия е една от най-ниските в Европа, но напоследък броят на новите случаи започна отново да нараства.

"Все още ни предстои труден път, но ако успеем да го преодолеем, целта за завръщане към по-нормален живот е възможна", заяви Сулберг. "Ако успеем да задържим епидемията под контрол през март и април, можем да започнем да отваряме отново страната през май", уточни тя.

В противен случай властите може да наложат нови мерки, включително забрана за сервиране на алкохол и затваряне на много места, където масово се събират хора, предупреди тя.

В страната с 5,4-милионно население поне една доза са получили над 391 000 души, а близо 210 000 са получили две. Към вчерашна дата жертвите на епидемията бяха общо 632 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #4

    Българското правителство на ГЕРБ е неспособно да се справи със здравната криза. Ту отваря, ту затваря кръчми, фитнеси, училища, молове. Гледа да угоди на "бизнеса", а не да се погрижи първо за живота на хората. Гърците затвориха всичко от началото на ноември -макар че имат два пъти по-малко заразени съобразно населението- и кротуват и търпят, като се има предвид, че таверната е вторият дом на гърка. Затова ще се оправят по-бързо от нас, предвиждат от април да отворят постепенно всичко- първо таверните на открито- ,а от май очакват първите туристи.

  2. join_alex
    #3

    Третата вълна удря Европа... Кога ще бъде краят на това..

  3. ceco2
    #2
    Отговор на коментар #1

    По 1400 долара на всеки, а тия със сини очи - по 2800... КЕШ!!!

  4. Диана Илиева
    #1

    Да им имаме проблемите, както се казва! Ами ние имаме над 3 пъти повече починали на глава от населението вече, само днес 150 човека, а правителството нехае и се умилква на бизнеса ( тъй де, избори идат), вместо да го овъзмезди с пари и да спаси човешки животи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.