Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирусът в Европа: Случаите в Германия и Великобритания отново нарастват

0 коментара
Коронавирусът в Европа: Случаите в Германия и Великобритания отново нарастват

Случаите на коронавирус в Германия нарастват отново, съобщиха здравните власти в страната. Същевременно броят на починалите от вируса продължава непрекъснато да намалява, предаде ДПА.

Официалният орган в Германия за контрол на заразните болести, Институтът по вирусология "Роберт Кох", отчете за последното денонощие 985 нови инфекции. Преди седмица броят им е бил 808. Институтът "Роберт Кох" допълни, че за изминалите 24 часа са починали 48 души, при 56 преди седмица.

Здравният министър Йенс Шпан призова хората да се ваксинират. В интервю за националната обществена телевизия АРД той предупреди, че наесен случаите на заразяване ще се увеличат.

"Това ще видим през есента и зимата, това, което виждаме сега в Обединеното кралство и други страни. Там, където има недостатъчна ваксинация, ще има много инфекции сред тези групи от населението", каза той.

До края на август ще могат да бъдат имунизирани с първа доза и всички деца и младежи, които желаят да се ваксинират, заяви Шпан. "Ваксините ги има", каза той и подчерта, че имунизацията е доброволна.

Борбата срещу вируса е екипно усилие, заяви Шпан. "Ако Германия, ако Европа иска да се измъкне от пандемията, се нуждаем от висок процент на ваксинация", посочи той.

На фона на призиви от някои в правителството всички ограничения да бъдат премахнати Шпан каза, че вероятно при определени обстоятелства маските ще трябва да се носят и през тази есен и зима.

В Германия са разтревожени от разпространението на новия вариант Делта на коронавируса, който се смята за по-заразен.

Великобритания регистрира вчера най-големия брой заразени с коронавирус за един ден от 29 януари, предаде Ройтерс.

Британските власти регистрираха също така и най-големия брой от 23 април насам на смъртни случаи на хора, които през последните 28 дни са дали положителни проби на тестове за коронавирус. Новите случаи на заразяване са 28 773, а новите смъртни случаи са 37.

Понастоящем на 86,2 процента от пълнолетните британци е поставена поне една доза от ваксина срещу коронавируса. На 64,3 процента са поставени две дози.

Френското правителство призова отново за "масирана ваксинация", определяйки я като най-сигурното средство пред опасността от бързо надигаща се четвърта вълна предвид разпространението на варианта Делта, предаде Франс прес.

След съвещание на Министерския съвет говорителят на правителството Габриел Атал обяви свикването още в понеделник на нов Съвет за здравна защита, който се очаква да разгледа евентуална задължителна ваксинация за някои професии, възможни ограничения по границите и възможността да се разширят сферите и случаите, в които се изисква здравен пропуск.

Правителството не огласи нови мерки след състоялия се тази сутрин Съвет за здравна защита.

Вариантът Делта, който е "опасен и крайно бърз, представлява над 40 процента от случаите на заразяване" във Франция, каза Атал. В единайсет области се наблюдава повишаване на заболеваемостта, като особено силна е епидемичната динамика в Прованс Алп Кот д'Азюр и Ил дьо Франс (района около Париж), допълни той.

Освен в тези два туристически района бързо се влошава ситуацията в отвъдморските територии Реюнион и Мартиника.

Предвид този нов възход на вируса ваксинацията е нашият главен коз за излизане от тунела, повтори правителственият говорител. Атал каза, че Франция не е страна на антиваксъри, но са много хората, които казват "ще изчакам с ваксинирането".

Вчера френските здравни власти съобщиха за 3585 нови заразени за 24 часа - най-много от 12 юни.

Близо 35 милиона души вече са се ваксинирали с поне една доза (51,8 процента от населението на страната), а напълно ваксинираните са 25,3 милиона (37,6 процента), посочи Генералната здравна дирекция.

Белгийските власти решиха днес да позволят ваксинирането на младежите на възраст 12-15 години, съобщиха местни медии.

Уточнява се, че ваксинирането на тази възрастова група ще бъде възможно само със съгласието на родителите. Допълва се, че засега само ваксината на Pfizer/BioNtech е одобрена от Европейската агенция по лекарствата за приложение при непълнолетните. Предвижда се първите ваксини за непълнолетни да бъдат поставени в страната на 19 юли.

В Белгия до днес са ваксинирани 79,3 на сто от пълнолетните с една доза, а пълен имунитет са придобили 45,2 на сто. Установени са 21 677 случая на нежелани реакции след ваксиниране, като само два процента от пострадалите попадат в болница.

В последната седмица в страната се наблюдава повишение в броя на новозаразените с 66 на сто. Преобладава т. нар. индийски щам (над 50 на сто), но се разпространяват също британският (43 на сто), южноафриканският (1 на сто) и бразилският (4,6 на сто). Същевременно броят на приетите в болница намалява с 20 на сто в последните две седмици.

От началото на епидемията в Белгия жертвите са над 25 200 души. Броят на установените заразени е над 1,1 милиона.

Почти 90 процента от новозаразените с коронавируса в Португалия са с варианта Делта, предаде Франс прес, като се позова на доклад, публикуван от Португалския институт за обществено здравеопазване.

Преди три седмици делът на инфекциите с варианта Делта беше 45,8 процента от всички новозаразени, а в седмицата до 27 юни той е бил 89,1 процента.

Заради силнозаразния вариант Делта броят на новозаразените в страната надхвърли 2000 души за денонощие. Според министърката на здравеопазването Марта Темиду, ако нещата се задържат с такова темпо, то този брой може да бъде умножен по две до средата на юли.

За да забави заразата, социалистическото правителство реши миналата седмица да върне вечерния час в 45 общини, сред които Лисабон и Порту. Днес министърката на здравеопазването не изключи хипотезата за въвеждане на други мерки с цел ограничаване на разпространението на вируса.

Паралелно с това Португалия се опитва да засили темпото на ваксинационната си кампания и вчера беляза нов рекорд - около 141 000 поставени дози за ден.

Близо 95 на сто от личния състав на въоръжените сили на Латвия са ваксинирани срещу коронавируса, а 87 процента напълно са приключили ваксинационния процес. Това съобщи днес латвийската агенция ЛЕТА, като се позова на министерството на отбраната.

В самото военно ведомство на страната са получили ваксина 90 на сто от служителите, а в подчинените му структури - близо 65 на сто. За подпомагане на процеса в отбранителния сектор ще се организират информационни прояви за неваксинираните.

Министерството заяви, че подкрепя идеята в нормативно-правната база на страната да бъдат посочени най-важните професии, в които ваксинацията е задължителна. Освен това ведомството ще подпомага здравните власти в създаването на мобилни ваксинационни центрове.

До момента в Латвия са регистрирани общо 137 699 заразени с вируса, 2531 от тях са починали, активните случаи са 93. Досега са ваксинирани с една доза 32,49 процента от под двумилионното население, с двете дози - 31,02 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.