Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупция, спекула и лошо управление заплашват българската икономика

58 коментара
Корупция, спекула и лошо управление заплашват българската икономика
Наред с кризата, корупцията в изпълнителната и местната власт и опитите на чужди инвеститори да вредят на обществения интерес чрез спекулации и некачествено изпълнение на ключови проекти, са сред най-деструктивните за националната сигурност фактори. Това е едно от основните заключения в анализа на Държавната агенция "Национална сигурност (ДАНС) за дейността ѝ през 2010 г.

Публичната част на анализа бе качена в петък на ведомствения сайт.

Изводите бяха представени ден по-рано от ръководството на ДАНС пред депутатите от парламентарната комисия за контрол на агенцията. След заседанието шефът на комисията Камен Костадинов (ДПС) коментира единствено, че отчетът е "изключително цялостен, добре направен, с изключително плътни и сериозни изводи". Въпросите за конкретни примери бяха подминати с обяснение, че тези данни са секретни.

Кръгове от фирми договарят конкурси преди да са обявени

От публикуваната част на доклада обаче става ясно, че през миналата година служителите на ДАНС са събрали данни за доста корупционни афери при възлагането на обществени поръчки от страна на изпълнителната власт. Като "традиционни схеми" са изброени манипулирането на критериите за оценка на кандидатите, монополизиране на определени дейности от тесен кръг от фирми и директно договаряне между възложителя и изпълнителя за завишаване на стойността на поръчките.

"В повечето случаи е налице тясна обвързаност по веригата възложител - проектант (консултант) - изпълнител. Често фирмите проектанти/консултанти гарантират сключване на договори за възлагане на обществени поръчки срещу използване на техните услуги. Като звено за усвояване на договорените комисионни отчисления се използват и различни подизпълнители", посочват от ДАНС.

Не се споменават данни за броя на досъдебните производства за корупция, които прокуратурата е завела по материали на агенцията. Според последния отчет за дейността ѝ от август м. г., през първите шест месеца са били разкрити 39 подобни случая.

Агентите обръщат внимание и на корупционните практики в общините, където според тях се наблюдава "формиране на лоби в общинските съвети и местната администрация с цел влияние върху решенията в полза на определени интереси". Конкретни факти отново не се споменават.

Като пример за най-разпространена схема е посочено управлението на общинските имоти. "В част от случаите" от апетитни замени и неизгодни за кметствата сделки се облагодетелствали хора от "близкото обкръжение на кметовете или на общинските съветници, като за придобиване на общински имоти се използват и подставени лица".

Според анализа всяко неоснователно забавяне на някакво административно разрешение е "индикация за искане на подкуп".

"Установени са целенасочени действия за прикриване на осъществени корупционни деяния с цел избягване на наказателна отговорност, в т. ч. оказване на въздействие и лобиране в средите на съдебната система", допълват от ДАНС.

Състоянието на пътищата води до "материални щети и човешки жертви"

Според изводите на агентите състоянието на голяма част от родната инфраструктура изобщо не се вписва в съвременните европейски стандарти. Отчита се сериозен риск от "множество инциденти със значителни материални щети и човешки жертви". Като причина за лошите пътища логично е посочена липсата на финансиране.

Най-проблемни, според ДАНС, са цялата железопътна мрежа, огромна част от пристанищата и дори летищата, въпреки направените инвестиции в последните години.

"Изключително сериозен проблем за България е недостигът на ресурси за реализиране на проекти в транспортната инфраструктура, което поставя страната в зависимост от външно финансиране под формата на заеми или безвъзмездна помощ. В този контекст важна роля имат средствата, които ЕС предоставя и тяхното ефективно усвояване", смятат от агенцията.

Предупреждават и за риск от блокиране на някои институции и изнудването им от фирми-изпълнители. Причината е, че в момента не се извършва сериозен контрол на фирмите, които доставят и поддържат електронните мрежи за пренос на "чувствителна и явна информация".

Според анализа, ако подобни компании не бъдат проверявани сериозно за надеждност, те могат да се доберат до информацията от мрежата, използвайки слабите места в системата и да злоупотребят с нея.

"Има данни за допускане на множество подобни нарушения при изграждането на информационните системи на органите на изпълнителната власт. В някои институции съществува практика за прехвърляне към частни лица на важни за функционирането им активи и дейности без осигуряване на необходимите гаранции за добро изпълнение", посочват от ДАНС.

Всички ЕРП-та завишават разходите си, за да спекулират с цените

Както се очакваше, в документа е отбелязана дейността на всичките три енргоразпределителни предприятия (ЕРП). За тях имало данни, че системно спекулират с цените на тока и завишават разходите си по поддръжка на услугата, за да мотивират непрекъснатото увеличаване на цените. Сред основните методи на ЕРП-ата са осчетоводяване на неизвършени разходи, завишаване на показатели за загуби от кражби и неплатена консумирана енергия.

"От друга страна, некачественото изпълнение на договорените външни услуги създава рискове за електроразпределителната мрежа", добавят авторите на анализа.

За нарушения от страна на ЕРП-тата говори миналата година премиерът Бойко Борисов, след което бе назначена проверка.

Традиционно от ДАНС отчитат и динамично променящите се външни заплахи от тероризъм и очакването нелегалната миграция през страната ни все повече да се засилва.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Историк
    #58
  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #57
  3. 33
    #56
  4. в
    #55
  5. N
    #54
  6. учуден
    #53
  7. баба ванка
    #52
  8. Кокошков
    #51
  9. BG
    #50
  10. дядо Тодор
    #49

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам