Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията коства на ЕС 323 млрд. евро годишно

1 коментар

Корупцията струва на ЕС 323 млрд. евро годишно, сочи нов доклад, който помрачава имиджа на Европа като световен първенец в борбата с подкупите.

Доклад за корупцията , публикуван на 9 април от Hertie School of Governance В Берлин и Фондация "Бертелсман" показват, че реално корупцията е доста над предварителните оценки – 100 млрд евро.

Проучването, което бе представено на конференция в Европарламента, показва взаимната връзка между нивата на корупция и бюджетни дефицити в ЕС, по-специално в Гърция и Италия, посочва сайтът EurActiv.

Дания, класирана като най-малко корумпирана страна в ЕС, е взета за отправна точка при изчисленията за общите загуби, които понасят държавите в съюза като цяло.

Скандално е, че цифрите са много по-високи от това, което предварително сме мислили, коментира германският евродепутат Йенс Гайер от групата на социалистите и демократите. Според него това означава, че корупцията и измамите са огромен проблем на страните членки.

Изчислената стойност на корупцията се равнява на около една трета от предложения бюджет на ЕС за периода 2014-2020 г.

Докладът отчита, че най-зле са Словакия, Румъния, Италия, Латвия, Унгария и Гърция.

В изследването се прави вързка между правителствената корупция и слаба събираемост на данъците, както и бюджетни дефицити, като всички те могат да помогнат да се обясни настоящият икономически климат в Гърция и Италия.

Авторите на доклада смятат, че европейските интитуции вероятно подценяват проблема.

Немското проучване поставя под въпрос същестувавщите възгледи, че членството в ЕС влияе положително върху равнищата на корупция.

Испания, Гърция и Италия показват ясен регрес в корупционния индекс, независимо, че отдавна са членки на ЕС.

Над 60% от финансовите грешки не се засичат от контролните органи на страните в ЕС.

Нуждаем се от европейски обществен прокурор. Това е едниственият начин и това е единствената възможност за ЕС да защитава по-добре финансовите си интереси, коментира евродепутатът Гайер и допълва: Но ще видите кои страни членки ще се противопоставят на това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Е това е рекорд за Гинес, нали бяха само 100 млрд. евро годишно. Началото на края на ЕС

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.