Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията, митниците и съдебната система са проблем за България

0 коментара

Общата оценка на България за 10-те фактора, определящи степента на икономическата ѝ свобода, тази година е с 0,15 пункта по-добра, се казва в специалната глава за България на глобалното проучване на американската фондация Херитидж и в. Уолстрийт джърнъл "Индекс на икономическата свобода 2004".

Оценката за държавната намеса в българската икономика обаче е 2,5 пункта или с 0,5 пункта по-слаба от миналата година. Оценката за правата на собственост е с 1 пункт по-слаба - 4,0. По-добри са обаче оценките за данъчната тежест, за паричната политика и за банковия и финансов сектор.

Основните критики в доклада за България са по отношение на корупцията, митниците и дейността на съдебната система.

Дванайсет години след началото на икономическите реформи при първото некомунистическо правителство на Филип Димитров, сегашния кабинет се затруднява да изгради политическа подкрепа за дългосрочна стабилизационна икономическа политика, се казва в проучването.

През 1994 -1997 г. икономиката на страната спря развитието си по време на управлението на социалистическото правителство. В периода 1997-2001 г. кабинетът на Съюза на демократичните сили предприема важни икономически реформи и ускори приватизацията във всички основни сектори на икономиката.

След като националната валута бе обвързана с еврото през 1997 г., системата на валутния борд продължи да стимулира нарастването на инвестициите. Въпреки растящите цени на петрола, инфлацията продължава да спада, както и съотношението на външния дълг към брутния вътрешен продукт. На трудовия пазар също има леко подобрение, заплатите и трудовата производителност се повишават.

През декември 2002 г. България получи официална покана за присъединяване към НАТО и се очаква да приключи процеса до пролетта на 2004 г. Страната може да се облагодетелства икономически, ако САЩ преместят някои от своите бази в български пристанища и въздушни бази. Активното лобиране на България за приемане в Европейския съюз изглежда има успех.

Като основна пречка пред търговията са посочени нетарифните бариери и митническите регулации. Цитира се оценката на Държавния департамент на САЩ, който определя дейността на митниците като "неудобна, произволна и противоречива". Сериозни проблеми са изискванията за предоставяне на множество документи, бавната им обработка и корупцията.

По отношение на съдебната система доклада на "Херитидж" се базира на оценката на Държавния департамент на САЩ, според която неефективното правораздаване влияе негативно на доверието на инвеститорите в способността на системата да гарантира изпълнението на договорите и правото на собственост. Съществувало е усещането, че е трудно да бъдат прилагани на практика решенията на съда.

Друг проблем са лицензионните и регулационни режими, чието прилагане от бюрокрацията създава предпоставки за корупция. Според Държавния департамент, въпреки някои успехи много наблюдатели смятат, че корупцията и политическото влияние върху вземането на бизнес-решения продължават да са проблем за страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.