Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията по високите етажи на властта остава безнаказана

0 коментара
Корупцията по високите етажи на властта остава безнаказана

Липсва напредък в борбата с политическата корупция, сочи проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представено в понеделник. Според организацията оправдателната присъда на лидера на ДПС Ахмед Доган по делото за конфликт на интереси за скандалния му хонорар по проекта "Цанков камък" до голяма степен затвърждава впечатлението сред обществото, че това явление по високите етажи на властта остава безнаказано. От ЦИД определят и емблематичното разследване "Октопод" срещу бившия съветник в ДАНС Алексей Петров като провал за прокуратурата.

Бизнесът страда най-много от пасивността на прокуратурата и кризата

"Разследванията остават ограничени, а засилените мерки за контрол засягат предимно населението и малкия и среден бизнес. Липсват системни усилия за разследване на бизнес корупцията на “белите якички”, свързана с политическите мрежи за влияние", се казва още в изследването. Според него държавното обвинение избягва да разследва корупционни престъпления в делата срещу организираните престъпни групи и конфликт на интереси на политическо ниво, тъй като тези деяния са значително по-трудни за доказване.

Слабата ефективност на прокуратурата, както и нарастващата зависимост на бизнеса от администрацията заради икономическата криза, са основните причини за засилващия се корупционен натиск върху по-големите инвеститори. "През последните три месеца на 2010 г. всяка шеста фирма, която е контактувала с администрацията, е дала подкуп, за да получи услуга или, за да избегне наказание", сочат от ЦИД.

Организацията отчита, че за разлика от изпълнителната, съдебната власт остава пасивна в борбата с корупцията. Висшият съдебен съвет е критикуван, че реагира "с голямо закъснение и неохота и след сериозен обществен натиск" на сигналите за злоупотреби в правосъдната система. Според ЦИД особено тревожна е липсата на достатъчно усилия от страна на прокуратурата да преследва плащането "под масата" в ключови сектори като енергетиката.

Чиновниците искат по-малко подкупи заради страх от уволнение

Единственото позитивно заключение в изследването е, че корупционните практики все по-малко засягат обикновените граждани. През 2010 г. са регистрирани 85 хиляди подобни случая, за разлика от 2009 г. - 171 хиляди и 2008 г. - 176 хиляди. Въпреки това всеки десети българин, контактувал с администрацията през м. г., е дал подкуп, за да бъде обслужен. "Това е сигнал, че корупцията е навлязла толкова дълбоко в обществената тъкан, че противодействието е изключително трудно", заключва изследването.

Като основен фактор за намаляване на корупционния натиск от администрацията върху обикновените граждани се сочи разрастващата се безработица и страхът от уволнение сред държавните чиновници.

"Решението за рязко увеличаване на акцизните ставки в преследване на политика за влизане в еврозоната в съчетание с кризата доведе до лавинообразно засилване на натиска за контрабанда", показва изследването.

В изследването са участвали 400 фирми и над 1000 души на възраст над 18 години.

БОРКОР повече обърква, отколкото обнадеждава ЕК

Според експертите противоречивите данни за корупционните тенденции по отношение на гражданите и бизнеса е знак, че липсва общ институционален подход в борбата с това явление. В тази връзка създаването на новото звено към Министерския съвет БОРКОР "поражда повече въпроси, отколкото отговори", тъй като няма яснота как подобна аналитична структура ще проверява сигнали срещу МВР и ДАНС и какъв принос ще има дейността ѝ за ефективността на прокуратурата, смятат от ЦИД.

"Неяснотата, която съществува в момента за институционалното изграждане на този център, няма да бъде оценена положително от страна на ЕК. Изисква се много по-голяма яснота за това, което ще върши тази институция и това трябва да се демонстрира от страна на държавните институции ясно, за да може ЕК да оцени позитивно това бюро", коментира шефът на икономическата програма на ЦИД Руслан Стефанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.