Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията погълнала над 2 млрд. лв. за година

105 коментара
Корупцията погълнала над 2 млрд. лв. за година

България губи от корупция повече благосъстояние, отколкото е средногодишният размер на европейските фондове, предвидени за страната. Само за миналата година подкупите са погълнали над 2 млрд. лв. С 1 млрд. лв. е ощетена страната от корупционни практики при обществените поръчки, с 800 млн. лв. - при замяната на земи и управлението на държавна собственост, с 300-400 млн. лв. от контрабанда през безмитните магазини.

Това сочи представеният в понеделник доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) за оценка на корупцията през 2006 г., според който за пръв път от 10 години насам българите определят корупцията като основния проблем за страната.

“Битката с корупцията може да бъде спечелена, само ако българският народ желае това”, каза при представянето на изследването посланикът на САЩ у нас Джон Байърли. Българите стават все по-взискателни, а манталитетът "не ми пука" отмира, добави дипломатът и препоръча на политиците да демонстрират воля за борба с рушветите, защото така ще спечелят дълготрайна подкрепа.

Подкупите колкото бюджетите на три министерства

Корупцията източва средства от фондове и социални услуги, а загубите за България са огромни, допълни Байърли, чиито сметки показват, че българското правителство е измамено с 900 млн. лв. през 2006 г. точно от такъв вид корупция. Посланикът уточни, че на същата сума се равняват бюджетите на министерствата на здравеопазването, околната среда и културата, взети заедно. Корупцията е скритият данък, който всички българи плащат, коментира дипломатът.

В навечерието на членството на България в ЕС и в първите месеци след присъединяването на страната се наблюдава намаляване на административната корупция, но политическата корупция остава практически безнаказана, сочи докладът.

По думите на Байърли българското общество не знае кой финансира политическите партии, а ако не се справи с корупцията, България ще разколебае доверието на партньорите си.

Наскоро “Прозрачност без граници” представи изследване, според което служителите, чиято работа е да се борят с корупцията, са демотивирани да правят това заради политическия натиск, който им се оказва.

Хвалейки действията на главния прокурор Борис Велчев от последните месеци, американският посланик каза, че българите искат ясни сигнали за борба с корупционните мрежи.“Българите искат да видят прекъснати връзките между политическите и сенчестите групировки”, заключи дипломатът.

Подкупите минават безнаказано

Сред българите се засилват нагласите за нарастване на корупцията сред членове на правителството, народни представители, кметове и висша администрация, а усилията на властите за нейното ограничаване се смятат за недостатъчни, сочи проучването на ЦИД.

По-вероятно е да пострадаш в катастрофа, отколкото да бъдеш наказан за даване или за получаване на подкуп, посочват от ЦИД, цитирайки съпоставка на данните на Системата за мониторинг на корупцията за средномесечния брой подкупи през 2006-2007 г. с образуваните съдебни производство и осъдените лица.

Главният прокурор пита какво правят контролните органи

Най-опасната форма на корупция е тази в съдебната власт, каза Борис Велчев, който обаче за пръв път си позволи да отправи публични критики към органи извън прокуратурата и МВР.

“Създава се впечатление, че за всички нередности в държавата отговарят полицията и прокуратурата. Това просто не е така. Начинът, по който се представят нещата, включително и медийно, създава повишени очаквания към дейността на МВР и прокуратурата и един максимален комфорт на останалите контролни органи. Много хора не си задават въпроса – какво правят митническите органи, данъчните органи, органите на строителния надзор, на ветеринарния контрол и други.

Без да бягаме от отговорност ние искаме да обърнем внимание върху това, че отговорността е и на останалата част от контролната система на страната, която има огромна роля в превенцията на корупцията у нас”, каза главният прокурор.

Дребната корупция – по-важна от тази по високите етажи?

Велчев е противник на идеята всички усилия да бъдат съсредоточени в борбата с корупцията по високите етажи на властта, защото, по думите му, тя не е основният проблем. Не бива да подценяваме на т.нар. дребна корупция, защото търпимостта към нея създава хранителна среда за политическата корупция, каза главният прокурор.

Той се съгласи с посланик Байърли, че процеси срещу публични фигури ще върнат доверието на гражданите в съдебната власт, но допълни, че не е достатъчно някой да бъде обявен за корумпиран, а и да се приведат доказателства пред, което било “безкрайно трудно”.

Според изнесените на форума данни, 120-130 000 средномесечно са даваните подкупи през миналата година, образувани са 233 дела, а са осъдени 188 души.

Значителна част от проявите на корупция остават неразкрити, а дори в малкия брой случаи, когато има образувано наказателно производство, то невинаги завършва с постановяване на осъдителна присъда. Голяма част от делата завършват на ранен етап от наказателния процес, като над 60% въобще не достигат до съда. Само една четвърт от започнатите предварителни производства достигат до постановяване на присъда и едва 40% от лицата с повдигнато обвинение получават осъдителни присъди.

Сивата икономика в България продължава да намалява, но остава голям потенциален източник на корупционни плащания, сочи още докладът. За периода 2002-2007 г. делът на сивата икономика в оборота на отделните икономически отрасли в България е намалял от 29 процента на 17,1 процента.

Равнището на корупцията в България е съпоставимо с това в други членки на ЕС като Италия, Словакия, Латвия, Литва, Чехия и по редица показатели е по-ниско от Гърция, Полша и Румъния. Това показва колко е важно предприемането на координирани антикорупционни реформи на равнище ЕС, посочиха от ЦИД, които работят в тясно сътрудничество с вътрешния министър Румен Петков и заедно с него се опитват да убеждават ЕС, че в България корупцията не е толкова голяма, колкото “възприятията” за нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

105 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 358
    #112

    Sergey-Vaginin-Azis

  2. говорит Москва
    #111

    Не бе, просто не се връзвам на тъпите ви клишета - като няма какво да кажеш за Костов, минаваш за Антоан Николов. Костов беше единственият, който изгони внедрените мекерета, и те се върнаха откъдето са дошли - при твоите от БСП, НДСВ и ДПС, които си се гордеят с крадците. И въобще ай сиктир, що не кажеш нещо за Доган?

  3. Pitasht
    #110

    Te pravyat tova koeto pravi Kostov 4 godini - kradat - za mafiyata i sebe si

  4. Щурото
    #109

    Този щатски дипломат да не ми се прави на проповедник кърстосан със социален психолог а да даде обяснение, защо всички западни дипломати и "бизнесмени" веднага се залепват за възможно най-голямата мутра, която им попадне в полезрението, правят се политическите и бизнес далаверите, а СЛЕД ТОВА започват да ни поучават, че този бил с тъмно минало, онзи бил корумпиран, компрометиран. Дащо просто тези изявления не ги правят ПРЕДИ да завъртят далаверата - така ще имат възможност и сами да се поучат от

  5. Кака
    #108

    Когато осъдят Батето за корупционния скандал, заради който беше изгонен от МОК, ще повярвам че нещо се прави в България с корупцията!

  6. Ха-ха-ха
    #107

    И да питаш и да не питаш се тая. Няма ЗАТВОР за бандитите. Те си живеят като Симеончета, а ние бием клавитурите за тоя де духа. НЯМА СПРАВЕДЛИВОСТ! Това е положението.

  7. съдия
    #106

    Какво направи Велчев откакто е на поста?

  8. немам нерви
    #105

    Kak ще коментирате сделката с външния дълг $ е вече 1.43 дали има корупция от страна на царското министърче

  9. до говорит Москва
    #104

    РПТ-значи повторение. пак въртиш в кръг, ей голям МАНИПУЛАТОР се извъди бе. Май с конкурс класната те е избирала и си се оказал добър юда.Та малко ли ти се струва туй Сапио и Балкан? Ами Кремиковци що го скри в гащите. Ами Нефтохима и изобщо ПЛАДНЕШКИЯ ПРИВАТИЗАЦИОНЕН ГРАБЕЖ?Май забрави, че от почтих 100% държавни активи има няма накрая останах 5-10%. Де тури СОС-стахановеца АНТОАН НИКОЛОВ де разпардачоса цяла София на "наште" хора.Да не би да си ги правил ей така тия работи без Командира да хвърли

  10. говорит Москва
    #103

    Марш от форума ми викаш а? Няма човек, нямаш проблем -ама имааааш! На кого ВИКАЛИ кабинет на корупцията - ами нали и аз това ти казвам, че само ВИКАХА (Кънчо, Райчо и другите социолози, инвеститори в голф комплектси - в Труд, Стандарт и в телевизиите на други инвеститори в голф комплекси) Нали и аз ти казвам, че освен Сапио и Балкан нищо друго не можахте да измислите - мъкаааа.И колкото повече ВИКАТЕ, толкова повече сте за смях, прегракнахте и пак не можете да заглушите ФАКТИТЕ по-горе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.