Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията струва трилион долара на световните данъчни приходи

1 коментар
Сн. БГНЕС

Ограничаването на корупцията в световен план може да генерира около 1 трилион долара годишно допълнителни данъчни приходи, сочи изследване на Международния валутен фонд, цитирано от Ройтерс в четвъртък.

В допълнение към увеличаването на държавните приходи, борбата с корупцията също така може да намали прахосването на средства и да подобри обществено доверие в съответното правителството, сочат изводите на финансовата институция.

"По-малката корупция означава по-слабо изтичане на приходи и по-малко загуби на разходите, както и по-високо качество на общественото образование и инфраструктура", се казва в доклада на фонда.

Данните показват, че моделът на по-ниско корупционно усещане и на по-високи приходи се запазва в индустриално развитите, развиващите се и страните с ниски доходи.

Според разчетите, направени от експертите на МВФ, страна с развита икономика, овладяла корупцията, има с 4.5 на сто по-високи данъчни приходи в брутния си вътрешен продукт, отколкото в страни с малко развити икономики.

Само подкупите, давани всяка година по света, са на стойност 1.5 трилиона долара и представляват близо 2 процента от световния БВП, посочват от фонда.

Прането на пари и финансирането на тероризма са другите обезпокоителни измерения на този проблем, заяви преди два дни управляващият директор на МВФ Кристин Лагард в реч, произнесена в навечерието на пролетните срещи на МВФ и на Световната банка.

"Това ново проучване потвърждава онова, което отдавна сме подозирали: корупцията подкопава растежа. Тя увеличава неравенствата. Тя подхранва недоверието (в институциите и правителствата)", коментира Лагард.

Една от последиците от корупцията са по-ниските бюджети, заделяни за образованието и здравеопазването, отбелязват авторите на доклада. Такъв е най-вече случаят с най-бедните страни или с държавите с нововъзникващи пазарни икономики, допълват експертите на МВФ, цитирани от АФП.

На пролетните си срещи през 2018 година МВФ прие нова рамкова схема за по-системно оценяване на корупцията в 189-те страни членки.

Освен с определянето на естеството и степента на корупцията, както и с анализа на управление МВФ обяви, че ще се захване с частните играчи.

Като най-корумпирани се определят енергийният сектор, секторът на обществените услуги и транспортът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #1

    Пропуснали са строителството, а то навсякъде и винаги е било сред водещите по корупция дейности.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.