Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в България бележи своя пик за последните 15 години

Зам.-посланикът на САЩ: Проблемът е достигнал кризисни нива

26 коментара
Корупцията в България бележи своя пик за последните 15 години

През 2014 година сме свидетели на най-високите равнища на участие на българското население в корупционни сделки за последните 15 години. Това е основният извод от доклада на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), който бе публикуван в четвъртък. Той е подготвен в рамките на Инициативата за развитие и почтеност в Югоизточна Европа, която обхваща девет страни от региона - България, Хърватия, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Черна гора, Сърбия и Турция. Изследването показва, че само Албания успява да ни надмине по корумпираност.

През последната година в страната са реализирани средно около 158 000 корупционни сделки на месец. Докладът изтъква нуждата да се проведат решителни институционални антикорупционни реформи, съчетани с личния пример на основните фигури в съдебната и изпълнителната власт.

Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД) допълва, че в голяма част от случаите корупционните сделки са по инициатива на държавната администрация. Тя оказва натиск върху гражданите да плащат за извършването на административни услуги. Податливостта на корупция на гражданите през 2014 г. е на равнище, сходно на наблюдаваното през 1999 година. Това е така, въпреки покачващата се нетърпимост към корупционното поведение.

В бизнеса ефективността на корупцията като метод за решаване на проблеми се повишава през 2014 година. Повечето фирми нямат доверие на публичните институции и не смятат, че получават равноправно третиране в съда, се казва в доклада.

ЦИД отчита, че поради твърде високите равнища на участие на българското население в корупционни сделки съдебните инструменти за противодействие са неефективни. Проучването е показало, че близо 1/3 от българите са дали пари под масата, за да си решат проблем. На общо 40% от българите са им искани пари, за да им се реши проблем.

"Първо, защото мащабът на проблема надхвърля капацитета на органите на наказателното правораздаване. Второ, защото правоприлагащите органи са превзети от частни икономически и политически интереси, които осуетяват и делегитимират действията им, особено по отношение противодействието на корупцията по високите етажи на властта", е заключението в анализа.

Политическата корупция

В него се споменават редица случаи на политическа корупция в огромни мащаби. Споменава се възходът и падението на КТБ, които "недвусмислено показаха, че завладяването на държавата от частни интереси е достигнало дори до най-силните правоприлагащи органи като прокуратурата, финансовото разузнаване и БНБ". Другият случай е сагата "Южен поток”, която показа, че Русия може да диктува закони на българските власти.

На този фон Висшият съдебен съвет (ВСС) не успява да гарантира, че прокуратурата и съдът се борят успешно с корупцията и завладяването на държавата. "Структурата на съдебната система все още не дава гаранции за бързо, справедливо и прозрачно прилагане на закона", се казва още в доклада.

През 2014 година българите смятат за най-корумпирани представителите на законодателната власт, политическата класа и представителите на изпълнителната власт с големи правомощия. Само репутацията на митническите служители се е подобрила в незначителна степен.

ЦИД дава за пример енергийния сектор като нелиберализиран пазар, който носи най-висок риск от политическа корупция в България.

"В сектора има сериозни икономически интереси, силни политически лобита и значителни финансови ресурси. Около една четвърт от договорите за обществени поръчки са свързани с енергийния сектор, което го прави един от най-големите разпоредители с пари на данъкоплатците", се казва в доклада.

Дават се примери с процедурите по проектите за АЕЦ "Белене" и "Южен поток", податливостта на натиск на енергийния регулатор (ДКЕВР), пазарът на горива без платен акциз и други.

ЦИД отчита, че равнището на корупция в България е високо дори на фона на страните от Югоизточна Европа, които не са членове на ЕС. Корупцията е широко разпространено явление в Югоизточна Европа. Дори в Турция и Хърватия, където равнището на административната корупция е най-ниското в региона, около 9% от населението съобщава, че е дало подкуп през последната година. Това е далеч над средните за ЕС равнища. В България 29.3% признават, че са дали пари под масата. В Албания този процент е 38.9.

Кризисни нива на корупцията

"Корупцията е проблем навсякъде по света, включително в САЩ, както бихте прочели в много от заглавията в пресата. За съжаление се опасявам, че в България корупцията е достигнала кризисно ниво, което влияе негативно върху живота на всеки един гражданин."

Това заяви заместник-посланикът на САЩ в София Брус Бъртън по време на своя среща с представители на съдебната система по повод Международния ден за борба с корупцията, предава БГНЕС в четвъртък.

По думите на американския дипломат е необходимо политическа воля, както и професионален капацитет, за да се реализират всички антикорупционни инициативи и реформи..

Изявлението на Бъртън, цитирано в официалния Фейсбук профил на мисията, става факт в разгара на поредните скандали, тресящи българската съдебна система във връзка с множеството съмнения за манипулиране на системата за случайно разпределение на делата. Стигна се дори до безпрецедентно писмо на 15-има съдии от Софийския градски съд, в което те настояват за пълна проверка на действията и за оставка на ръководството на съдилището.

"През последните двадесет години правителството на САЩ е предоставило финансиране в размер на 64 милиона долара за програми, предназначени да подпомогнат укрепването на правовия ред в България, в това число обучителни програми за български магистрати", казва още заместник-посланикът на САЩ в София Брус Бъртън.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радо Казаков
    #26

    Тази статистика показва, че без политическа ангажираност, отпор и участие на гражданите промените в обществото ще се бавят още дълго време. За да има коренна промяна е нужно да има кой да търси отговорност на хората с власт и да служи за постоянен коректив на отделните власти и хората в тях. Отговорни за това състояние са тези, които са облечени във власт, а не гражданите, които са пряко потърпевши от корупцията и злоупотребата с власт. Статуквото няма да се промени ако гражданите не го принудят

  2. Pilgrim
    #25

    Иска да каже,че след стихийната приватизация,влизането в нато и ЕС корупцията е стигнала своя пийк.Още може да се увеличи - т.н. лош материал гласува за тези които го смятат за такъм- мазохизъм! Българите от оно време се мъчат да излъжат с-мата и заобиколят законите вместо да искат да променят с-мата.

  3. barcelonski_deactivated_1428248450
    #24

    vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv - МНОГО РАЗТЕГЛИВА МАТЕРИЯ. Като добавим и размитите периоди става пълна боза и локум за дъвкане.

  4. boby1945
    #23

    Дрън, Дрън и как ги преброиха средно 158 000 корупционни сделки на месец? Просто икономиката на страната не върви след рИформите, приватизацииите и влизането в ЕС и те ти сега "обли", недоказуеми приказки... Дайте да се борим с "корупцията", що да не се борим и със Северното сияние..?

  5. ivancho ivanov
    #22

    Всеизвестно е, че съдебната власт е дна от трите основни власти в съвременната държава. Днес някои добавят и свободата на медиите и мисля, че са прави! Българите наследихме от времето на НРБ и "партиината правда" от която страдаме и до ден днешен. Напр. председателят на Конст. съд е проф. Димитър Токушев, който твърди, че Нар.съд е бил законен въпреки, че тогава България е била окупирана от съветската армия и следователно напълно зависима от окупационната армия. Няма такова нещо като независима

  6. Пеперлиев
    #21
  7. Пеперлиев
    #20

    Корупцията (а заедно с нея и организираната, и неорганизирана престъпност) расте и се развива защото няма съд и присъди, а те липсват защото съдебната система е срастнала с престъпната политическа мафия на БСП/ДПС. Колкото по-бързо се реформира (разбирайте го да се отрежат ръцете на престъпните съдии и прокурори) съдебната система, толкова по-скоро можем да претендираме, че сме станали нормална държава и ще започнем да се развиваме икономически.

  8. И какво от това
    #19

    Не отричам, само допълвам с думите на Стив Ханке в София-Публично частното партньорство е провал.То е отворена врата за корупцията!

  9. Стефан Новьхристовь
    #18

    Това го пратете Пламен Димитров от КНСБ.

  10. daskal
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.