Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в България остава широко разпространена

46 коментара
Корупцията в България остава широко разпространена

Новото българско правителство предприе някои стъпки за борба с корупцията в края на 2009 година и има известен напредък, но явлението остава широко разпространено във всички държавни власти, се казва в годишният доклад на Държавния департамент за правата на човека в България.

Според документа основните корупционните практики са подкупи, злоупотреба с еврофондове, разработката на схеми за незаконно присвояване на средства, законодателство, защитаващо частни интереси и официална защита за фигури от организираната престъпност. Американските власти отбелязват наличието на значителна корупция във върховните съдилища.

Цитира се скандала с ”Красьо черния” и оставките на двамата членове на Висшия съдебен съвет, които бяха замесени в този случай. Критика е отправена към т.нар. правителство на съдебната власт за твърде бавните действия по дисциплиниране на магистратите в системата.

Парламентарните избори в България през юли бяха приети като цяло за свободни и честни, но бяха помрачени от многобройни съобщения за купуване на гласове, както и от промени в избирателната система малко преди вота, които бяха подкрепени само от управляващата по онова време коалиция, пише в доклада.

В документа, който разглежда състоянието на човешките права през 2009 г., се отбелязва, че цивилните власти в България в общи линии имат ефективен контрол над правоохранителните органи. Докладът обаче отбелязва няколко случая, при които служители на правоохранителните органи са действали на своя глава.

В увода на доклада като основни проблеми с човешките права се оценява лошото отношение на полицията към задържаните като се казва, че има смъртни случаи в полицейските управления, настъпили при ”необясними обстоятелства”.

Отбелязват се тежките условия в затворите и арестите, както и безнаказаността на официалните лица.

”Има някои ограничения на свободата на медиите, дискриминация срещу религиозните малцинства, а корупцията във всички власти продължава да е широко разпространена. Други големи проблеми са честите прояви на насилие към жени и децата, лошото образование, предлагано на децата от ромски произход, лошото състояние на институциите, които отговарят за защитата на малолетните, широко разпространена е дискриминацията срещу хора с уреждания и хора от малцинствените групи”, се казва в доклада.

Държавният департамент критикува твърде формалния съдебен процес в България и все още неефективното преследване на заподозрените в корупция официални лица от страна на правителството.

Специално внимание в доклада се обръща на арестуваните при операция ”Наглите”, която бе насочена срещу групировките, свързани с отвличанията, но се акцентира, че съдебният процес срещу тях все още не е започнал.

Посочва се още, че Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана, които са към президентската институция, продължават да работят почти безконтролно.

В раздела на доклада "Свобода на сдружаване" се посочва, че политически партии основани на религиозна, етническа или расова принадлежност са незаконни. На практика обаче забраната не е отслабила ролята на някои етнически малцинства в политическия процес и в действителност много партии представляват интересите на различни етнически групи.

В доклада е описан случая с отказа на властите да регистрират македонската активистка група "Илинден" като партия, въпреки решение на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) от 2005 г., което е против отменената оригинална регистрация на организацията.

В раздел "Корупция сред властта и прозрачност на управлението" се казва, че въпреки че закона предвижда наказание за корумпирани високопоставени служители, правителството не го прилага особено ефективно и уличени представителите на властта се измъкват безнаказано.

Новото правителство, избрано заради антикорупционната си платформа, повдигна обвинения срещу четирима бивши министри и уволни високопоставени служители за взимане на подкупи. Формалният съдебен процес обаче пречи за успешното приключване на знакови дела срещу организираната престъпност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. потапич
    #47

    НАЙ КОРУМПИРАНИТЕ СА У НАС !!!!

  2. леля пенка
    #46

    разпространена била корупцията у нас, ами да я "стесним" - аз на тебе, ти на мене.

  3. Дядо
    #45

    Историята вечно съща: "Ами те себе си да видят, а не да поучават другите. Щото ние сме къде, къде по-нагоре от тях!" И в добавка, за илюстрация - някаква абсолютно измислена още от партийния секретар и трудно доказуема история.Абе, меко казано, идиоти, тези доклади са за вътрешна консумация. Те си ги правят за да насочват своето си население - да го информират какво трябва да очаква в дадена страна. А тук е преведено САМО за тези, които ще им е интересно да знаят какво мислят другите за нас. Вие,

  4. ети
    #44

    С 300 лева, толкова.... Корупцията в България е въпрос на оцеляване, а не каприз и лош генетичен материал. Всеки иска да бъде честен и да няма главоболия с нерегламентирани плащания, но ни е отредено мястото на най-бедната държава в Европа, а може би и в света и се налага дап се оцелява и по този начин. Тия чичковци паричковци, които ни дават оценки, ни натовариха с непосилни заеми,енергиийни и мобилни монополисти с непосилни такси, ГМО-та и нам кви други гадости и искат от нас да сме чисти като сълза. просто е невъзможно и изискванията към нас са меко казано гавра и най-добре е да не ни пука , какво се говори.

  5. Plovdiv
    #43

    Що не си гледат себе си а се изживяват като господОткъде накъде правят констатцията за корупцията на съдебната СИСТЕМА при тях всичко ли е наред нещастници

  6. Анкета
    #42

    http://polls.bg/poll/id/bili_li_ste_zhertva_na_koruptsia_v_balgaria-321

  7. POLITICAL SCIENTIST
    #41

    Много ТОЧЕН И ВЕРЕН АВАЛИЗ! За съжаление! И бързата и невъзпитана реакция от агентурата на БСП/ДПС (като напр. ХАХАХА, АМАН) недвусмислено потвърждава верността!

  8. bg
    #40

    v bg.ima li korupzia ne ima veki den krajbi i ne ispalnenie na sokonite ima li ne korompirano pravitelstvo v bg.njama selendurite v sofia sa se isdignali samo ot bakschischite deot gi budat v obschtenite ili rakiie s bobovete i pilzite v bolnizite nosja im na lekarite na sabolekarite ta taka se opravat selendurite mrasni mirislivi ot tjah njama mesto sa sofianzite a nai strashnite sa selskite kurvetini tu s komunjagite si ljagaha tu s semedelzite a sega s novite selski kurvi

  9. The Wise man
    #39

    КОЙ НИ Е ВИНОВЕН ... , НЕЩАТА СЕ ИЗТЪРВАХА ОЩЕ ПРЕЗ 1989 Г. , И ОЩЕ ДЪЛГО ЩЕ ИМА ДА СЕ СПОМНЯМЕ ЗА ТОЗИ "ПРЕЛОМЕН" МОМЕНТ :-))

  10. Хитър Петър
    #37

    ТАМ НИ Е ПРОБЛЕМА , И САМО ЗА ДАЛАВЕРИ МИСЛИМЕ , А НЕ ЗА БИЗНЕС , ДАЛАВЕРИ ...!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.