Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в България продължава да е повсеместна

82 коментара
Корупцията в България продължава да е повсеместна

В изпълнителната, законодателната и съдебната власт продължава да има корупция и това е един от основните проблеми от гледна точка на защита на човешките права. Това е записано в годишния доклад на американския Държавен департамент за състоянието на защитата на човешките права по света.

Сред другите отчетени проблеми са натиска и сплашване на журналисти, лошото отношение от полицията към задържани лица и представители на малцинствата в арестите, както и тежките условия в затворите.

Авторите на доклада мотивират тези изводи със статистиката от Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ). До ноември 2010 година съдът е издал 60 решения за 89 нарушения на Европейската конвенция на човешките права от страна на България. Институцията е наредила на България да плати общо 980 148 евро за обезщетения и съдебни разноски. Българското правителство стриктно се е съобразило с решенията на ЕСПЧ

Според доклада българското законодателство гарантира свободата на словото и печата, но ситуацията на практика е различна. Има обаче сигнали, че лица с политически и икономически интереси сплашват журналисти. Неправителствени организации сигнализират, че журналисти практикуват автоцензура или вземат пари от политически и бизнес лидери и от организирани престъпни групировки за представянето им в положителна светлина.

В много случаи не може да се идентифицират истинските собственици на някои медийни компании. На 22 октомври 2010 г. Народното събрание е приело закон за периодичните печатни медии, който цели да наложи прозрачност в медийната собственост, се отбелязва в доклада.

Клеветата се преследва от закона, а много дела за клевета са породени от медийни отразявания на корупция или лошо управление. Най-често жалби за клевета се подават от представителите на изпълнителната власт и други лица на обществени позиции.

Купуването на гласове е друга тема на доклад. Американският департамент отчита, че между 10 и 16 процента от гласовете на изборите за Европейски парламент са били купени или манипулирани, включително чрез придвижване на гласоподаватели с автобуси в различни избирателни райони, което значително е повлияло на резултатите заради ниската избирателна активност.

Към юли м.г. властите са изправили пред съда 158 души за изборни нарушения, а съдилищата са осъдили 97 от тях.

По отношение на корупцията и прозрачността сред управляващите се отбелязва, че въпреки нарасналите усилия да се търси отговорност от държавни служители, корупцията продължава да е проблем и в трите власти.

Критиката към правителството е, че не прилага закона ефективно и често пъти официални лица се замесват в корупционни практики безнаказано. ”Корупционните практики включват подкупи, конфликт на интереси, сложни схеми за присвояване на държавни средства и нарушения по договори за държавни поръчки. Продължава да съществува корупция по високите нива на граждански и административни съдилища”, пише в доклада.

Неправителствени организации съобщават, че в изпълнителната и съдебната власт корумпирани служители често биват уволнявани, оказва им се натиск да напуснат или най-често биват преназначени, вместо да бъдат съдени по обвинения в корупция.

Съдебната власт е критикувана за твърде формален подход към закона, което затруднява преследването на обвинените за организирана престъпност и корупция от висок ранг.

Особено внимание се обръща на военните съдилища, където магистратите ”са уязвими спрямо външно влияние, тъй като министърът на отбраната има правомощията да утвърди назначенията им, както и да ги повишава или понижава в длъжност”.

Проблеми продължават да бъдат: насилието над жени и деца; двойния стандарт при образованието на ромски деца; тежките условия в управляваните от държавата домове на изоставени деца и сираци; трафика на хора и дискриминацията над хора с увреждания, роми, други представители на малцинствени групи и лесбийки, гейове, бисексуални и травестити.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

82 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #82
  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #81
  3. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #80
  4. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #79
  5. Космополит
    #78
  6. Big Papa
    #77
  7. Big Papa
    #76
  8. гудю
    #75
  9. N
    #74
  10. Milena
    #73

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.