Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в Румъния е основен национален проблем

0 коментара

Румънският премиер Адриан Нъстасе изглежда уморен от темата за корупцията, която се завръща настойчиво сред въпросите, поставени на дневен ред в страната, пише френският всекидневник Монд. От няколко седмици медии, дипломати и опозицията в страната са единодушни в искането си към правителството да започне сериозна борба с основния проблем на Румъния - корупцията, посочва авторът на статия в съботния брой на вестника Мирел Бран.

Румънското правосъдие изглежда парализирано пред този проблем. Създадената през миналата година национална прокуратура за борба с корупцията все още действа плахо. След няколко дела, отнасящи се до дребни нарушения, председателят ѝ Йон Амарие публично посочи с пръст виновниците - журналистите. Мнението му е споделено и от премиера, който на няколко пъти обвини журналистите, че създават негативна представа за страната, посочва вестникът.

В безпрецедентна дипломатическа офанзива в средата на април представителят на Европейския съюз в Румъния Джонатан Шийли заяви, че демокрация не може да бъде изградена от крадци. Днес европейската и американската мисии в Букурещ открито заявяват, че корупцията, обхванала всички етажи на властта, е основната пречка пред присъединяването на страната към ЕС през 2007 година. Румъния, която е кандидатка за членство в съюза, дори не беше спомената в официалната декларация, приета в края на срещата на върха в Атина, посветена на разширяването на ЕС с десет нови страни-членки. Ако бях на ваше място, бих се разтревожил, заяви неотдавна Джонатан Шийли, пише Монд.

Европейският комисар по въпросите на разширяването Гюнтер Ферхойген внесе нюанс по въпроса за България и Румъния - двете лоши ученички сред кандидатките за членство в ЕС. Двете страни искат да бъдат сигурни, че са спечелили 2007 година като дата за приемането си в ЕС, изтъкна Ферхойген в интервю за Би Би Си. Това не е нашата цел, а тази на Румъния и България. Лидерите на ЕС и Европейската комисия взимат под внимание заявената цел, но тя не е наша цел, допълни еврокомисарят в интервюто за Би Би Си, цитирано от Монд. Липсата на независима съдебна система, корупцията и забавянето на икономическите реформи са проблемите, посочвани през последните години в докладите на Европейската комисия.

На 15 април посланикът на САЩ в страната Майкъл Гест също разкритикува румънските власти заради неефективните им действия за справяне с корупцията. Думите му предизвикаха гнева на румънското правителство -най-верният съюзник на САЩ сред кандидатките за ЕС, още повече на фона на похвалите на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд за безусловната подкрепа на страната при иракската криза. Острите думи на Гест спечелиха симпатиите на хората, които всекидневно търпят последиците от корупцията. Проамериканските чувства се засилват в тази традиционно франкофилска държава, тъй като когато стане дума за корпуция в Румъния, Париж мълчи, отбелязва вестникът.

В докладите си Европейската комисия, американският Държавен департамент и другите международни институции са единодушни: Румъния спешно трябва да се справи с корупцията, преди да се присъедини към НАТО и ЕС. След бурни дебати, румънският парламент прие през март няколко закона за борба с корупцията. Но някои политици вече измислиха начини за заобикалянето им.

Въпреки добрите намерения, изтъквани в официалните речи, не изглежда Румъния да предприема конкретни стъпки срещу бича на корупцията. Прекарвайте по-малко време в проучване на проблема и повече в действие!, заяви Гест в призив към румънските власти.

Председателят на румънско-американската камара в Букурещ Оби Мур, се осмели да каже това, което дипломатите премълчаваха. "В Брюксел Румъния е гледана под микроскоп. Ако страната не предложи сериозен проект преди следващия доклад на ЕС, рискува да не попадне в графика на ЕС за прием на нови членки през 2007 година. Въпреки огромния натиск, оказван върху страната, Румъния трудно и бавно отговаря на европейските изисквания. Тази страна действа единствено, ако е бутана." Но кой да я бута и накъде? При липса на европейска перспектива, Румъния рискува отново да се поддаде на изкушението от силен режим, който може да унищожи крехкия демократичен напредък на страната, пише Монд.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.