Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кощуница: Предаването на Милошевич на Хага не е на дневен ред

0 коментара

Югославският президент Воислав Кощуница заяви днес, че предаването на Слободан Милошевич на международния съд в Хага "не е в мислите му" заради много по-тежките проблеми, които страната трябва да решава.

На първата си пресконференция в Белград след ареста на Милошевич в неделя Кощуница днес разкритикува задържането на бившия югопрезидент, наричайки го "непохватно и необмислено". За щастие, бе постигната обща позиция и всичко завърши без кръвопролития, заяви той.

Президентът заяви, че армията е действала в строго съответствие със законите по време задържането на Милошевич. Проблемът според него бил в това, че резиденцията на бившия президент е била охранявана и от армията, и от полицията, което е довело до "некоординирано щурмуване на обекта".

Мога да кажа, че аз получих първите писмени сведения за събитията от онази нощ в 8 ч. сутринта на 31 март, а дотогава трябваше да се задоволявам с противоречиви съобщения, каза Кощуница, който по това време се намираше в Женева. Според него задържането на Милошевич е "втори акт на мирната белградска революция". Той обаче отбеляза, че евентуалното решение за изпращането на Милошевич в трибунала в Хага не е от неговите компетенции. Все пак, като президент, аз трябва да изразя позиция по този въпрос и моята позиция е:

Екстрадирането на Слободан Милошевич или този род сътрудничество с Хага не е сред приоритетите на СРЮ в момента, изтъкна Кощуница. Хага не е в нашите мисли в момента, поне не в моите мисли, при всичките други проблеми, обхванали тази страна, като проблемите в Южна Сърбия, Косово, Черна гора и бедността, отбеляза той.

Същевременно председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа лорд Ръсел-Джонстън каза, че дълбоко съжалява за декларацията на президента на Югославия Воислав Кощуница, че Слободан Милошевич не трябва никога да бъде екстрадиран в Хага, да за отговаря по обвинения във военни престъпления, заяви, съобщи пресслужбата на Съвета на Европа.

Тъжно съвпадение е, че по същото време, когато Кощуница направи изявлението си, Карла дел Понте, главният прокурор на международния трибунал на ООН за бивша Югославия, повтори намерението си да издаде обвинение срещу Милошевич за военните престъпления в Босна.

По думите на Кощуница Милошевич безспорно е отговорен пред своя народ за неговото обедняване и за разпада на страната. Но според президента, Милошевич е имал своите съучастници в лицето на ръководителите на бившите югославски републики и на международната общност, които през 1991 г. не са дали приоритет на мирното разрешаване на кризата в бивша Югославия.

По-рано днес в интервю за в. "Ню Йорк Таймс" Кощуница отново окачестви като неприемливо евентуалното предаване на Милошевич на международния трибунал в Хага, за да бъде съден за военни престъпления.

Кощуница заявява, че подобен сценарий "не трябва никога да се случва". Според него е възможно да се направи всичко, за да не се случи това никога. Този акт не е законен, други президенти не са предавани на съда в Хага. Трябва да направя някои компромиси, но има линия, която не мога да премина, допълва югопрезидентът в интервюто.

Според Кощуница прикритата западна политика, която включваше прилагане на санкции и изолация, всъщност е помогнала Милошевич да се задържи на власт за по-дълго време. Президентът за втори път разкритикува трибунала в Хага, че осъжда военнопрестъпици в страните от бивша Югославия, котето според него се извършва по политически причини. Кощуница отново каза, че Хага си служи с избирателно правосъдие.

Дори сред онези от сръбското и от югославското правителство, които не мислят за законността, а за това, което може да бъде политически полезно, преобладаващото мнение е, че това е неприемливо, казва Кощуница.

В същото време Кощуница каза, че с ареста на Милошевич в историята на СРЮ е приключил много болезнен период. Вече няма да има скрито-покрито. Всичко ще излезе наяве и престъпленията ще се разследват, подчерта Кощуница.

Югопрезидентът изявява готовност да сътрудничи с трибунала, за което е склонен да направи някои компромиси. Той подчертава, че Слободан Милошевич трябва да се изправи пред съдебните власти, за да отговаря, в краен случай, по обвинения във военни престъпления, но това е от компетенциите на съдилищата в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.