Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Космическият апарат “Венера Експрес” навлезе в орбитата на Венера

2 коментара
Космическият апарат “Венера Експрес” навлезе в орбитата на Венера

Във вторник сутринта европейската сонда “Венера Експрес” навлезе в орбитата на Венера, съобщава Европейската космическа агенция. Сондата, която се движи със скорост 29 хиляди километра в час, вече забавя скоростта си, за да може гравитационното поле на Зорницата да я привлече.

Ако всичко върви по план, космическият апарат ще излезе на плътна орбита, по която над полюсите на Венера ще го извежда на височина 400 км. над повърхността. В продължение на 500 земни дни сондата ще кръжи около най-близката до нас планета, изучавайки атмосферата, която навремето е преживяла грандиозен по мащабите си процес на затопляне, свързан може би с натрупването на огромно количество парникови газове.

Задачата на робота е да изясни обстоятелствата, които биха помогнали на разбирането на механизмите на климатичните промени на Земята. Достигането до Венера отбелязва края на петмесечното пътешествие на апарата на Европейската космическа агенция (ЕКА), който беше изведен в космоса на 9 ноември 2005 година от руската ракета – носител “Съюз”, изстрелян от космодрума в Байконур.

Венера се намира по-близо до Слънцето, отколкото Земята. Планетата обаче е обгърната от дебел и плътен слой облаци, поради което тя поглъща по-малко слънчева радиация, отколкото нашата планета. Затова предположението, че условията на повърхностите на двете планети са сходни, изглежда логично.

Плътната, наситена с въглероден диоксид атмосфера на Венера действа като одеало, което улавя вече проникналата през облаците слънчева радиация, което предизвиква нагряване повърхността на планетата до 467 градуса по Целзий – топлина достатъчна да се разтопи олово.

Сондата трябва да изследва планетата, която е сходна с нашата по размер, маса и състав и да разбере защо през последните 4.6 милиарда години тя се е развивала толкова различно. Описвайки поставената задача научният директор на ЕКА Давид Саутууд казва: “Да разберем неуспехите на Слънчевата система е толкова важно, колкото и нейните успехи”.

Учените смятат за малко вероятен сценарий, при който Земята става толкова гореща, но натрупването на парникови газове в атмосферата ѝ могат да поведат нашата планета по пътя, по който е минала преди милиарди години Венера.

Враждебният климат на най-близката ни съседка може да пази отговор на въпросите до какво може да доведе глобалното затопляне в близките десетилетия, а това на свой ред ще помогне за създаването на по-точни компютърни системи на климатичните изменения.

“Наша първостепенна задача е изучаване на процесите, протичащи на Венера, - каза за ББС Герхард Швелм, директор на планетарната мисия в ЕКА. – Инструментите ни само данни за състава на атмосферата, за температурните параметри и циркулацията. Ние искаме да разбере как работи тази система, защото Венера и до сега крие в себе си много тайни”.

Учените се надяват да изяснят причините, заради които атмосферата на Венера се върти много по-бързо от самата планета. Освен това роботът трябва да изучи двойния атмосферен вихър над северния полюс на планетата: експертите искат да разберат как той успява да запази стабилност и откъде взема енергия.

“Венера Експрес” беше изведена в космоса след 16-годишно прекъсване, през което нито един космически апарат не е насочван към Венера. Повечето си научни инструменти сондата наследи от апаратите Mars Express и Rosetta, произведени по сходен начин. От 1989 г. до 1994 г. в околовенерианска орбита се намираше сондата Magellan, която направи първата подробна карта на планетата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. astronom
    #3

    vaprosa e koga shte stigne do "venerinia hulm" ?chakame tazi novina s netarpenie hahaha

  2. Ускорител
    #1

    Хубаво е да се чуе, че някъде в междупланетното пространство вече има космически експрес. С нетърпение чакаме идването на такива ескпреси и на Земята, защото в момента аз лично например ползвам рейс 88.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.