Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Косово избира днес между бивш военнопрестъпник, революционер и професор по икономиката

Европейската държава с най-много джихадисти провежда предсрочни парламентарни избори

1 коментар
Косово избира днес между бивш военнопрестъпник, революционер и професор по икономиката

Предсрочни парламентарни избори се провеждат в неделя в Косово.

Очаква се 1.8 милиона души да участват в изборите. Вотът ще се следи от близо 30 000 наблюдатели, предаде БГНЕС, цитирайки ТАСС и АФП.

По време на предизборната кампания се образуваха двете основни коалиция, наречени "коалиция на оръжията" и " коалицията на розите".

Първите командири принадлежат на т. нар. Армия за освобождение на Косово (АОК), представени от кандидата за премиер и бивш командир на АОК Рамуш Харадинай. Коалицията включва Демократическата партия на Косово, "Алианс за бъдещето на Косово", "Инициатива за Косово" и девет по-малки партии движението.

Във втория блок има поддръжници на демократичното развитие на непризнатата държава, но, според социолозите, те имат малък шанс в борбата срещу бившите членове на АОК. Това включва "Демократичен съюз на Косово", "Алианс за ново Косово", Движение "Алтернатива". Като лидер те са представили Авдулах Хоти.

Извън коалицията в изборите е дясното движение "Самоопределение". Негов кандидат за премиер е и основателят му Албин Курти.

Най-влиятелната партия на косовските сърби - "Сръбската листа" - може да разчита на 10 места в 120-местния парламент.

Борба за идентичност

Косовската държава, в която се провеждат предсрочни парламентарни избори, продължава да се бори да наложи национална идентичност.

Провъзгласена през 2008 г., нейната независимост от Сърбия е призната от повече от 110 държави, включително България, макар балканската страна все още да няма място в ООН поради руско вето.

Сръбската конституция продължава да претендира за прилагането ѝ в бившата провинция, чието население е предимно от етнически албанци.

Странни числа

Косово има толкова много избиратели в избирателните си списъци, колкото са и гражданите на страната - около 1.8 милиона души. Това е повод за шеги, че Косово има напреднала демокрация, където дори бебетата могат да гласуват.

Според анализатори броят им може да се обясни с факта, че списъците не са актуални - несигурност, която предизвиква подозрения за изборна измама.

През 2010 г. международните наблюдатели денонсираха измама в "индустриален мащаб" в района на Дреница в централно Косово, крепост на Демократическата партия на Косово (ДПК) на президента Хашим Тачи. Той е най-могъщият политик в страната, който бе партизански водач по време на конфликта с Белград в края на 90-те години на миналия век.

Опозицията смята, че всъщност има само около 1.2 милиона гласоподаватели.

Безработицата е друга област, в която статистическите данни са лоши. През 2008 г., когато беше обявена независимостта на страната, показателят отчиташе рекордните 43%.

Отиващото си правителство казва, че този процент вече е спаднал до 27.5%.

За икономистите в страната единственият фактор, който може да доведе до намаляване на безработицата, е емиграцията, а не развитието.

Безработицата все още се оценява на 35% от Програмата на ООН за развитие (ПРООН). При младите хора този показател се увеличава до 60%, 56% сред жените и 90% сред ромите.

Косово е европейската държава с най-много джихадисти

Косовското население е 95% мюсюлманско, но в страната се намира и една от най-големите католически катедрали на Балканите, кръстена на наскоро обявената за светица майка Тереза, етническа албанка, роден в съседна Македония.

Докато повечето от мюсюлманите практикуват умерена форма на исляма, Косово е изправено пред повече от 300 свои граждани, които водят свещена война (джихад) в Сирия и Ирак – сред най-високите числа, съотнесени на глава от населението в която и да е от европейските държави.

Косовските власти са укрепили законодателството и са извършили арестите на редица високопоставени лица в опит да изкоренят предполагаеми радикални ислямистки мрежи.

Косовските "Рамбо", "Макрон" и "Че" се борят на изборите

На косовските парламентарни избори днес бивш командир на партизани ще се надпреварва с икономист, сравняван с Еманюел Макрон и популярен бивш студентски лидер, известен като "косовският Че Гевара", предава АФП, цитирана от БГНЕС.

"Рамбо"

Наричан "Рамбо" от своите другари заради мускулестото си тяло и военни умения сила, 48-годишният Рамуш Харадинай се смята за герой от много етнически албанци в Косово, но за военен престъпник от сърбите.

Командир в Армията за освобождение на Косово (АОК) по време на конфликта срещу сръбските сили през 1998-1999 г., той стана премиер през 2004 г.

Но малко след това подаде оставка, когато беше обвинен за военни престъпления от трибунала на ООН в Хага, който в крайна сметка го оправда.

Въпреки че партията му, Алиансът за бъдещето на Косово (АБК), не се очаква да спечели много повече от 10% от гласовете, Харадинай е образувал коалиция с Демократическата партия на Косово (ДПК), основана от президента Хашим Тачи, бивш лидер на бунтовниците.

Няколко бивши партизански командири, които сега заемат висши позиции в двете партии, биха могли да бъдат обвинени в нов съд, който ще се занимава конкретно с обвинения във военни престъпления, извършени от членове на АОК.

Харадинай иска Сърбия да признае независимостта на Косово, преди да продължи с преговорния процес за подобряване на връзките с Белград, стартиран през 2011 г. с посредничеството на Европейския съюз.

"Макрон"

Професор по икономика и член на консервативната Демократична лига на Косово (ДЛК), 42-годишният Авдулах Хоти е приравнен към новия френски президент Емануел Макрон и е защитник на досегашния премиер Иса Мустафа.

Хоти винаги е бил в сянката на своя политически наставник, на когото е бил заместник, когато Мустафа е кмет на столицата Прищина и като финансов министър в правителството на Мустафа.

Основател на тяхната партия ДЛК беше "бащата на нацията" Ибрахим Ругова, първият президент на Косово.

Други партии в коалицията, ръководена от Хоти, са Алтернатива - новоучредена група, водена от лидери на гражданското общество, които искат да опитат своя късмет в политиката, и Нов съюз Косово на строителния магнат Бехджет Паколи, смятан за най-богатият косовски албанец.

"Косовския Че"

На 42-годишна възраст Албин Курти вече не е студентският лидер, който през 1997 г. организира ненасилствени протести срещу сръбското владичество в Косово. Заради действията му той остана зад решетките повече от две години и започна да бъде наричан "Че Гевара" в Косово.

Но след като къдрокосият радикал изтъргува революционния си стил за костюм, протестите на неговото движение, превърнало се в партията "Самоопределение", продължават да прибягват до налагане на обсада на Прищина.

Опозиционната група съчетава реториката на левицата, застъпвайки се за борба срещу корумпираните елити, с твърдия национализъм.

Това е единствената партия, която се застъпва за обединение с Албания, идея, която би затруднила дълбоко равновесието в крехките Балкани, което болезнено беше утвърдено от западните сили след кървавото разпадане на бивша Югославия.

Курти и съюзниците му хвърлиха сълзотворен газ в парламента, за да предотвратят ратификацията на гранична сделка със съседна Черна гора и да протестират срещу сдружение, предоставящо повече автономия на сърбите в Косово.

След разпадането на съюза между ДЛК и ДПК двете най-големи партии, които преди бяха съюзници в управляващата коалиция, "Самоопределение" може да стане балансьора във властта след гласуването в неделя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.