Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Косово ще прави собствена армия

НАТО ще преразгледа ролята си в страната

1 коментар

Косовският парламент с голямо мнозинство одобри формирането на собствена армия. Стъпката очаквано разгневи Сърбия, която смята, че това ще застраши мира в региона.

Всички 107 присъстващи депутати в 120-местния парламент гласуваха за приемането на три проектозакона за превръщане на Силите за сигурност на Косово с численост 4000 души в редовна, леко въоръжена армия.

Столицата на Косово Прищина бе украсена със знамена на страните, които подкрепят държавата в процеса на създаване на армия на Косово, съобщи МИА.

Освен косовските и многобройните американски знамена, които са издигнати в центъра на града и по булевардите "Джордж Буш" и "Бил Клинтън", в Прищина се развяват също и знамената на Великобритания и Германия - държави, които ясно подкрепиха формирането на армия на Косово, посочва агенцията. Освен тях са издигнати и знамена на Франция и Италия - другите две страни от така наречената петорка, допълва МИА.

Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич заяви, че за нея това е "тежък ден", но Сърбия ще продължи по пътя на мира и просперитета.

За мен това е тежък ден, не е ден, който допринася за сътрудничеството в региона, заяви Бърнабич пред журналисти.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изрази разочарование от днешното решение на Косово да продължи трансформацията на Косовските сили за сигурност в армия и каза, че Алиансът ще преразгледа равнището на сътрудничеството си с косовските сили, съобщи ДПА.

"Съжалявам, че това решение беше взето въпреки опасенията, които бяха изразени от НАТО", каза Столтенберг. "НАТО подкрепя развитието на Косовските сили за сигурност в рамките на настоящата им задача. С промяната на задачата, Северноатлантическият съвет сега ще трябва да преразгледа равнището на ангажираност на НАТО с Косовските сили за сигурност", добави генералният секретар.

Столтенберг подчерта, че НАТО "остава ангажирана чрез (миротворческите сили под негово ръководство) КейФОР за (осигуряването на) сигурна и безопасна среда в Косово".

Новата армия на Косово ще има годишен бюджет от 98 милиона евро, 5000 войници, въоръжени с леко пехотно оръжие, и 3000 резервисти. Косовски официални представители заявиха, че тя ще отговаря за реакцията при кризи и операции за гражданска защита - това, което настоящите паравоенни сили по същество правят.

Сърбия, която не признава независимостта на Косово, заяви, че основната цел на планираната армия ще бъде да завземе и прочисти етнически северната част на Косово, в която преобладава сръбското население.

Официални представители в Прищина отричат това.

Резолюция на Съвета за сигурност на ООН от 1999 г. определя, че Косово е под ръководството на Временната административна мисия на ООН в Косово, а сигурността се осигурява от водените от НАТО миротворци.
НАТО и САЩ помогнаха за обучението на настоящите Косовски сили за сигурност. САЩ подкрепят сформирането на нова армия чрез продължителен процес, който да осигури мултиетническо участие и който трябва да започне с промяна на конституцията на страната, която не споменава за армия.

Това обаче ще изисква подкрепата на етническите сръбски депутати, които категорично се противопоставят на този ход.

Сърбия има много по-силна армия, около 30 000 професионални войници, в сравнение с петте хиляди на новата косовска армия. Неотдавна Русия оборудва Сърбия с изтребители и танкове, но бомбардировките от 1999 г. опустошиха военната мощ на страната, която остава незначителна в сравнение с тази на НАТО.

Облечен с военно яке, президентът на Косово Хашим Тачи посети вчера казарми близо до Прищина, за да увери всички общности в Косово и особено сръбската, че бъдещата армия на Косово ще продължи да им служи без каквито и да било етнически различия.

Командващият Косовските сили за сигурност генерал-лейтенант Рахман Рама изтъкна, че никой не трябва да се страхува от новата армия на Косово.

"Нашата основна цел е да създадем сили, които ще бъдат мултиетнически, всеобхватни и които ще служат на всички граждани без разлика", заяви Рама пред Асошиейтед прес.  

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #1

    Преди една седмица сръбският премиер Ана Бърнабич заяви, че формирането на косовска армия може да доведе до въоръжена намеса на Сърбия.
    Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че намерението на Косово да създаде армия може да има сериозни последици: "Такъв ход е неясен, противоречи на съветите на много съюзници от НАТО и може да има сериозни последици за бъдещата евроатлантическа интеграция на Косово". Американският посланик в Прищина Филип Коснет каза, че трансформацията трябва

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.