Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Косово си отива, а сърбите?

55 коментара
Косово си отива, а сърбите?

Специалният пратеник на ООН по въпросите на Косово Марти Ахтисаари направи дългоочакваното си предложение. То беше посрещнато с оптимизъм в Прищина и с протести в Белград. Както се и очакваше.

Предложението затвърждава досегашното статукво. Новите конкретни текстове са в полза на държавността, която албанците отдавна чакат. Това, което касае сърбите и другите неалбански народи в Косово, са предложения на хартия, които е доста трудно да се осъществят на практика. Нещата едва ли ще се променят, като се има предвид официалната сръбска позиция. Белград отказва  всякакъв диалог, защото предложението нарушавало териториалната цялост на Сърбия. Тъй като независимостта на Косово рано или късно ще стане факт, от липсата на преговори ще бъдат ощетени сърбите в провинцията. Официален Белград едва ли ще натрупа международен авторитет, позагубен след войните през деветдесетте.

Предложението

Думата независимост я няма никъде, но Косово де факто получава суверенитет. То ще има свое знаме, герб, химн, конституция. Ще има право да членува в международни организации, ще може да сключва международни договори. Създава се Конституционен съд, разузнавателна служба, служба за сигурност. Редица функции, които бяха забранени или невъзможни от действащата резолюция на ООН. Най-важното за по-нататъчното икономическо развитие на провинцията е възможността за участие в международни финансови институции, което ще даде право на Косово да ползва средства от МВФ и Световната банка и да прилага програми, договорени с тях.

Основният проблем в Косово е положението на неалбанското население, което на практика е лишено от елементарни човешки права, като правото на свободно придвижване, достъп до медицинска помощ, образование и т.н. При представянето на предложението Ахтисаари заяви, че правата на малцинствата са гарантирани. Как обаче ще стане това, никой не се наема да заяви, при положение, че нетърпимостта на голяма част от албанското население към всички останали продължава вече осма година след приключване на конфликта и инцидентите продължават и до ден днешен.

Предвижда се малцинствата (наречени неалбанско население, за да не се обидят сърбите), да имат гарантирани места в косовския парламент. Те и в момента имат 20 гарантирани места. Плюс това се състезават за останалите 100 места наравно с албанските партии. Според документа на Ахтисаари за някои закони, които биха могли да нарушат интересите на малцинствата, се предвижда необходимостта от „голямо мнозинство” от над две трети от гласовете в бъдещия парламент. Как обаче ще се определят тези закони от предложението, не става ясно. А при сегашното съотношение в парламента албанците пак имат две трети. Не е ясно защо не е възприет босненският модел с отделна камара на парламента, в която по равно са представени всички националности в страната, която одобрява всички закони.

Нова е по-високата автономия на общините, макар и сега тя на практика да съществува, тъй като албанците си живеят в техните общини, а сърбите в техните. Образуват се нови общини и чисто административно се закрепва разделението на албански и сръбски.

Запазва се правото за сътрудничество с общините в Сърбия. В същия момент обаче е трудно да се повярва във финансовата независимост на сръбските общини, при положение, че данъците се събират и разпределят централно и те ще трябва да продължат да зависят от донациите от Белград.

Оттук нататък

Предложението ще може да бъде обсъждано до края на месеца с представителите на Прищина и Белград. След това ще бъде внесено в Съвета за сигурност на ООН за изготвяне на нова резолюция, по която да се ръководи Косово. Много международни набюдатели и дипломати смятат, че това ще даде основа на западните държави да започнат една по една да признават независимостта на Косово. Така ще бъде заобиколен Съветът за сигурност на ООН, където е почти сигурно че Русия ще наложи вето на независимостта на Косово...

Малко вероятно е да бъдат направени големи промени в предложението на Ахтисаари, защото сръбските власти отказват изобщо да го дискутират. А този подход не води до по-добро положение на сръбското население в Косово. Партийните интереси изглежда надделяха. Тук всички политици се плашат да вземат решение, за да не останат в историята като личностите, предали Косово. В същото време Европейският съюз намекна, че може да направи известни отстъпки на Сърбия в замяна на решаването на въпроса с управляваната от ООН провинция. Получи се картина, доста приличаща на приказката за тоягата и моркова.

В началото на миналата седмица главният прокурор на международния трибунал в Хага Карла дел Понте призова европейските държави да не отстъпват и да не подновяват преговорите със Сърбия за евентуално членство до предаването на издирваните Ратко Младич и Радован Караджич. В същото време словенският външен министър Димитри Рупел и други анонимни дипломати заявиха, че „Младич в Хага” не е задължително условие за започване на преговори. Според сръбската преса на заседанието си през седмицата външните министри на страните от ЕС са се разделили на две по въпроса, а сред най-яростните привърженици на дел Понте са били Великобритания, Холандия, Франция, докато Италия, Словения, Гърция и Австрия са били на страната на Сърбия.

Ще използват ли сърбите сегашната ситуация, за да се върнат в Европа, откъдето излязоха през деветдесетте години на миналия век в резултат на войните при разпадането на бивша Югославия? И ще заменят ли една загубена кауза, каквато на практика е Косово, за нещо, което ще помогне за развитието на останалата част от Сърбия?

Другата позиция, която се застъпва от управляващите, беше най-ясно изразена от министъра на инвестициите Велимир Илич, който каза: „Ако ЕС иска по незаконен начин да ни отнеме територии, защо водим борба за (членство в) този Европейски съюз?”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ГОЦЕ-ДПС
    #56

    ????

  2. reakzioner
    #55

    Ti s zivi albanzi imal li si si rabota ili govorsish taka naizust?

  3. Виждащ
    #54

    Гърците също са славяни, колкото и ние, колкото и вие! Ние с Турция не искаме и не можеме да се бием - те са 90 милиона, ние сме 8 милиона. Но виж, вие ако искате, бийте се с турците - прав ви път! А колкото до това колко сме били страхливи - крал Милан през 1886г. усети страха ни! А най-приятно е било, когато първата и втората световна немските танкови колони смазаха сръбската въшлива армия!! А ние просто довършихме каквото беше необходимо...

  4. Smeli Bugari Ogledajte se !
    #53

    Abe Kosovo shte e srbsko vinagi. Ako trjabva shte idat da zhivejat 1 milion sarbi tam i pak shte e srbsko po demokratichno ,ako ne , shte vlezem s JNA ( Jugoslavska Nadorna Armija). Ami vie Bugari , po dobre si varnete Bosfora i ne gledajte kam Sarbija, ostavete ja za nakraja. Po dobre si varnete zemite ot ne slavjanite - varnete si Solun , varnete si Odrin , che dazhe i Bosfora. Badete smeli. Sega ot Sarbija vseki mozhe da iska , no hajde poiskaite ot Tucija i Garcija , che i ot Makedonija...????

  5. Виждащ
    #52

    Ти недей ни мисли нас! Ние си знаем интересите. Никакъв Босфор, никакъв Солун. Кога сме имали ние Босфора и Солун бе, нещастник?!? Прочети историята пък после ни нахъсвай срещу Турция и Гърция. Ние с тях сме добри съседи и приятели, заедно сме членове на НАТО, а с Гърция и в ЕС!!! Хайде да те видим как ще запазиш Косово с твоята парчарска шумадийска армия от сръбски овчари!! Арканчо го светнаха май а ;) Кво стана с националния ви герой. Честито и за Милошевич!!! Скоро като хванат и Радкото и Караджича, ще има да ревете сополи 20 години поред.Между другото - къде ходите на море през лятото?? :))

  6. tochno mnenie
    #51

    Наскоро имах възможността да напиша в друг форум с подобна тема, че разпада на бивша Югославия няма да приключи с отцепването на Косово и най-вероятно това ще се случи в следващите няколко години, без значение кой управлява в Сърбия.Наред са Западните покрайнини, Войводина и Нови Сад.Отцепването на тези територии зависи от действията на българското и унгарското малцинства, подобно на албанското в Косово, като България и Унгария трябва ясно да предявят исканията си пред международната общност в качеството

  7. Tinko
    #50

    Suglasen sum s kazanoto ot teb, s edno malko utochnenie - kakto kazah i predi, topkata e v bulgarskite polititzi, 99% ot koito niamat i haber ot vunshna politika, koiato da e nasochena kum zashtita na bulgarskite natzionalni interesi. Da se nadivame, che s godinite v EU v edno obozrimo budeshte, nashite polititzi shte proumeiat, che i v Obedinena Evropa vseki zashtitava natzionalnite si interesi i taka shte bude pone oshte 500-600 godini. Taka che , kolkoto po-burzo nashite upravnitzi se obrazovat

  8. Историята
    #49

    Когато изразих носталгия по отсъстващите възрожденски идеализъм и романтизъм, имах предвид масовото народно възпитание, а не политиката. В политиката няма място за сантименталности и за да бъдат ефективно защитавани националните интереси, Българската държава трябва да има принципна позиция по всички въпроси, които пряко или косвено ни засягат. Това не значи да проявяваме невъздържаност и агресия,но означава да имаме свой собствен почерк и ХАРАКТЕР и да оползотворяваме, както сърфистите, по най-благоприятния

  9. Виждащ
    #48

    Щом искаме да ни уважават трябва да имаме позиция и ако трябва да се месим. Ако ние не се месим, кой - Марти Ахтисаари от Финландия ли да дойде? Ние живеем тук, съседи сме и трябва да имаме национална позиция. Ние не се месим на Шведите, Норвежците и Финландците, нали? Нито на поляците, унгарците, латвийците! Но на Балканите сме задължени.Какво от това като засегнем нечий нечистоплътни интереси? Щели сме да обидим някого - това да не е детска игра, който се обижда много му здраве. И не е важно някой

  10. Виждащ
    #47

    Косово да получи ограничена независимост, а в перспектива може и пълна независимост. После ако иска да се съединява с Албания, техен проблем - ние нито имаме ползи, нито вреди от това. Дори ако сега подкрепим Албанците, ще имаме основание да изискваме от тях услуги и ползи в бъдеще. Да не говорим, че Албания и Косово, а и всички останали други държави на Балканите трябва да се отнасят с достатъчно респект към България вече, бидейки член на ЕС и НАТО - за да не ядат шамари един ден - военни, политически или икономически шамари. Ама, видите ли, сърбите щели да страдат - ами такъв е животът, не може винаги тяхното да става.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.