Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Костов: България подпомага многоетническото македонско правителство

0 коментара


23 март

Парламентът трябва да препотвърди позицията на България, че конфликтът в Македония трябва да се реши с политически средства и че България подпомага не само една от страните в конфликта, а многоетническото македонско правителство. Това каза Иван Костов пред парламента.

Инициатива на българското правителство за кризата в Македония

Премиерът информира парламента за инициативата на българското правителство за начало на преговори между парламентарните сили в Македония, които да се произнесат по предложенията на албанските партии в Македония за политическото решение на конфликта. Това ще изолира терористите и ще даде сигурност на албанците, че Македония е и тяхна държава, каза той. От друга страна, това ще даде силна подкрепа за албанските политически партии в Македония, добави министър-председателят.

Македония трябва да бъде оставена сама да се справи с вътрешния си конфликт. Нейните съседи и международната общност не трябва да допускат през територията на Македония да преминават хора, въоръжение, оборудване за участие в конфликта - такава е позицията на българското правителство.

НАТО и ЕС трябва да подават информация и технически средства на македонската армия за адекватен отговор на военните провокации, посочи Костов. Срещу лековъоръжени отряди е недопустимо да се изпращат танкове и друго тежко въоръжение. Според българското правителство това разпалва конфликта.

Иван Костов каза, че скоро ще стане ясно къде е центърът на дестабилизация на Северна Македония и Южна Сърбия.
Албанската кауза със сигурност губи, смята Иван Костов. По думите му вече много международни наблюдатели се питат дали албанците не са основен източник на конфликта.

България ще подкрепя усилията на международната общност и ще настоява тя да поеме колкото се може повече отговорности за сигурността и стабилността на Македония. България ще работи в рамките на действията на Съвета за сигурност и съществуващите системи, гарантиращи сигурността в Югоизточна Европа, добави Иван Костов.


Премиерът Иван Костов поиска от парламента да изрази още веднъж ясна подкрепа за усилията на международната общност за решаване на конфликта в Македония.

Реалните рискове за България при разрастването на конфликта

Има опасност авторитетът на България да бъде увреден при неадекватни действия на политически партии и държавни институции, каза Иван Костов.

Премиерът призова Народното събрание да изрази отново позиция за ясна подкрепа на македонския парламент, правителството и на усилията на международната общност за решаване на конфликта.

България подкрепя европейската кауза, а не измислена балканска етническа кауза, каза Иван Костов.

Действията на България, изказванията на политици и публикациите в медиите сега се следят с повишено внимание от всички международни наблюдатели, припомни Иван Костов. Според него само с издържана, европейски сигурна и солидна позиция може да се запази авторитетът на България като фактор на стабилността.

Иван Костов каза, че е реален рискът България да бъде въвлечена в конфликта на двустранна, политическа и дори обществена основа - чрез бойци, съветници, доброволци, представители на Червения кръст. Ако това стане, пораженията върху авторитета на България ще са непоправими, посочи той.

Българският премиер прогнозира нов отлив на чуждестранни инвеститори от страната и съобщи, че подобно явление вече е факт в Македония.

Сред по-малко вероятните рискове за България премиерът открои пренасянето на въоръжени сблъсъци на българска територия. Той изрази тревога, че цивилни в Македония се въоръжават с леко стрелково оръжие. Това ни смущава при евентуално искане за нова техническа помощ, каза премиерът.

Зараждането на антибългарски настроения поради версии, че българи участват на една от двете страни на конфликта, е друга евентуална опасност за България. Премиерът призова албанското правителство бързо да овладее антибългарските настроения.

Ако се окаже вярно предположението, че в основата на конфликта стоят организираната престъпност и наркотрафикантите, България може да стане обект на терористични акции на албанците, казаИван Костов.

През миналата година над 2 тона хероин са заловени по българската граница, което е почти половината от количеството,преминаващо към Европа. При успех на борбата срещу наркоканалите Иван Костов не изключи терористични акции и в България.

Бежански потоци засега не се очакват, въпреки че досега 3000 македонски албанци са преминали през България за Турция, а други 1500 - 2000 души имат желание да напуснат Македония, каза премиерът.

В анализа на сегашната обстановка в Македония Иван Костов каза, че най-големият риск за страната е политическата дестабилизация, а не толкова военният конфликт.


Анализ на конфликта

В Македония навлизат въоръжени терористи от Косово, бивши бойци на Армията за освобождение на Косово, а към тях се присъединяват македонски албанци, каза премиерът. Той допуска разпалване на военния конфликт и завземане на територии в западна Македония, след като албански жени и деца са били изведени зад граница - обичайна според премиера практика в действията на АОК.

Освен предположението, че конфликтът е опит етнически да се маскират интересите на албанската организирана престъпност, правителството има и други две хипотези за конфликта. Според първата става дума за износ на конфликт от Косово, за да се подсилят позициите на радетелите за независимо Косово.

Другата хипотеза е, че се поставят под въпрос границите на западните Балкани. Това, според българския премиер, подсказват и изявления на албански политически лидери в Албания и Косово.

Според становище на македонските ръководители най-голямата опора за Македония е стабилността на България, каза премиерът. Затова той призова политическите сили да съдействат за запазването на тази тенденция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.