Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Костов остава начело на ДСБ, но с уговорка

0 коментара

Досегашният председател на ДСБ Иван Костов бе преизбран почти единодушно за лидер на партията от делегатите на IV-тото национално събрание в събота, свикано извънредно след провала във вота за Европарламент, отбелязал серия изборни загуби на партията. Той бе и единственият издигнат от събранието кандидат за поста, като се изключи посрещнатото с недоволство предложение за Нено Димов. Депутатът обаче заяви, че „осъзнато и убедено няма да приеме никаква позиция в новото ръководство”.

От 775 регистрирани делегати 726 гласуваха „за” Костов, 10 бяха „против”, сред тях и Димов, а 18 се  „въздържаха”. Бившият министър-председател благодари за доверието, но поиска по-кратък мандат – година и шест –година и девет месеца, за да може достатъчно време преди парламентарните избори през 2009 г. да се преценят шансовете на партията начело с него и подновеното национално ръководство.  „Ако тогава няма прелом в общественото доверие, ще се направи извод, че трябва да бъде сменен и председателят. В противен случай от християни ще се превърнем в хора, които си избират тотеми и вярват в табута, а за мен това е грях. Не мога да бъда заложник и не бива да бъда правен на такъв”, каза Иван Костов.

Дискусията, предхождаща избора, премина емоционално и в дух „без Костов не можем”. Все пак се чуха по-различни гласове, най-яркият от които на депутата Нено Димов.

Статуквото остава

Очевидно е, че статуквото ще бъде запазено. Въпросът е ще осъзнаем ли нуждата от промяна и ще направим ли това достатъчно рано, за да има шанс тази промяна да доведе до оцеляване на партията, заяви Димов. Според него има нужда от ясна перспектива, но запазвайки статуквото, тя изглажда невъзможна. Промяната включва три неща, посочи досегашният член на националното ръководство на партията. Първо, изграждане на лидерски потенциал, зад който да застане сегашният лидер. Второ, смяна на лидерството без кризи и революции и трето – процесът да стартира веднага след местните избори.

По-голямата част от делегатите посрещнаха думите му с неодобрение, въпреки че в самото начало Костов помоли да бъдат изслушани всички мнения, а след това заяви,че приема като напълно основателни всички критики към себе си. Делегатите се разгневиха най-много от въпроса на Димов: Какво сме ние – ДСБ или партията на Костов?

„Безспорно лидерството на Иван Костов води до старание на хората около него за запазване на периметъра, затваряне, изолиране на председателя от потенциално конкурентноспособни съперници. Центрирането на усилията към фигурата на Костов от своя страна прави партията още по-непопулярна”, продължи той.

По думите му заявката за ново лидерство е невъзможна без категоричното заявление на Костов да се оттегли. Начинът на подаване на оставка след евровота обаче показва точно обратното, заключи Димов, който не смята да напуска ДСБ.      

В разгара на дискусията един от членовете на ДСБ- „Люлин” заяви, че напуска организацията, защото статуквото няма да бъде променено.

По време на партийните дискусии, предхождали Националното събрание, Костов не даде знак, че смята категорично да се оттегли, а хора като Нено Димов, обявили се за промяна, бяха набедени от апарата за противници на Костов. Преди ден бившият премиер каза пред БНТ, партията „видимо не генерира друга алтернатива” освен неговата кандидатура. “Тази безалтернативност и липсата на възможности да се продължи по друг начин за мен е абсурдна и силно потискаща”, бе неговият коментар.

Правителство в сянка

Един от множеството изказали се в подкрепа на Костов делегати предложи партията да създаде правителство в сянка начело с бившия премиер, който да бъде и министър на финансите, защото „той е най-добрия икономист”. „Външен министър да бъде Екатерина Михайлова, вътрешен Веселин Методиев, на отбраната нашият ген. Атанасов и т.н.”, продължи с „кабинетното строителство” развълнуваният делегат.

Екатерина Михайлова, единственият преизбран член от старото ръководство и дясна ръка на Костов, съзря повод за оптимизъм във форума, че може да положи ново начало за ДСБ. Тя формулира дилемата пред партията – как, след като сме толкова принципни, не успяваме да печелим избори, а ги губим. Тя очерта местните избори като най-трудните и най-комплицираните, а битката за София - най-тежка. Партията може да се върне на политическата сцена само като мине през избори. Затова са нужни кураж, решителност, компетентност и емоция, каза Михайлова.

Според Веселин Методиев да си партиен лидер не е трудна работа, но да си национален се изисква много повече. По думите му в лицето на Иван Костов ДСБ има непартиен, а национален лидер. „Когато говорим за приемственост трябва да знаем, че приемственост без национален лидер няма”, посочи още Методиев.

Грешките

Липсата на истинска политическа работа според Костов е причина ДСБ да губи подкрепа, а не хоризонталната структура на партията. Според него причините за това трябва да се търсят в неопитността на хора, които са на ключови позиции, в незаинтересоваността на председатели на структури, в конфликтите и битките по места.  

Освен това Костов смята, че националното ръководство и той самият са надценили много електоралните възможности на ДСБ. „Участвахме във всички избори след създаването си, което за нас като млада и неукрепнала организационно партия се оказа изтощително и обезсилващо”, отбеляза Костов и даде пример с „Атака”, която пропусна междинните избори в столицата, и НДСВ, което не се яви на президентските, без никой да ги обвинява за това.

„Партията ни се натовари с непосилната задача да преодолее кризата на българската десница. Не отчетохме трезво собственото нежелание на десницата да преодолее своята криза и слабост”, заяви Костов.   

Трябва да се направят крайни усилия, за да излезем от спиралата „загуба на избори – загуба на присъствие”. Губейки избори ние преставаме да бъдем алтернатива на управляващите, преставаме да сме политически фактор в страната. В тази спирала надолу гласовете ни се губят с простия аргумент –„от тях нищо не зависи”, продължи Костов. 

Местните избори като средство за парламентарните

Загуба на местните избори има потенциала да разбие тройната коалиция и ще открие път към предсрочни парламентарни избори, смята Костов.

На местните избори без изключение и навсякъде ДСБ трябва да е срещу управляващите, за да върви към изпълнение на основната си политическа цел - свалянето им от власт, обясни председателят на партията. Той допълни, че ДСБ не трябва да подкрепят кандидати на ГЕРБ и "Атака" на предстоящите избори. Невъзможно е да подкрепим софийския кмет не само заради това, че е олицетворение на мафиотска обвързаност, а и поради демонстрираната от него пълна неспособност да реши който и да било проблем на европейската ни столица. Вместо да отдели време, сили и внимание на проблемите на града и хората в него, той се отдаде на показност и партийно строителство, продължи той.

Иван Костов каза, че ДСБ отива на местните избори в кризисно състояние, но въпреки това има фактор, който дава възможност да постигнат политически успех. Този факт е, че тройната коалиция отслабва непрекъснато поради неизпълнени обещания, все по-разголваща се корупция, поради очевидната си прегръдка с мафията и поръчковите убийства.

Основната ни задача на местните избори е да изберем колкото се може повече кметове и общински съветници, каза Костов и добави, че най-близките им партньори в решаването на тази задача са партиите от българската десница.

Новото ръководство

След единодушното му преизбиране за председател на партията, Костов предложи изцяло ново национално ръководство на партията, запазвайки единствено Екатерина Михайлова от стария екип. Новите имена в него, гласувани индивидуално, са Иван Иванов, Даниел Митов, Христо Даскалов, Валентина Наумова, Димитър Бъчваров, Калин Янакиев, Цветен Цветков, Даниела Желязкова, Петър Москов и Любка Дойнска.

Първите четирима, събрали най-много гласове, се избират и за зам.-председатели. Това  са Михайлова, Иванов, Митов и Бъчваров.

След избора Костов благодари на старото ръководство на партията, чийто членове остават да работят за нейната кауза.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.