Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Костов: Прокуратурата изпълнява политически поръчки

0 коментара

Лидерът на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов влезе в директен сблъсък с прокуратурата, като обяви, че тя изпълнява политически поръчки и използва политическа терминология във връзка със случая със задържането на бившия директор на НСС ген. Атанас Атанасов.

Така Костов днес коментира предупреждението на прокуратурата от вчера, цитирано в пресата, "костовистите да не се бъркат в работа на съдебната власт", изказано по повод позицията на Елиана Масева от ДСБ, че задържането на ген. Атанасов е "политически акт".

Според Костов фактът, че прокуратурата използва политическа терминология ("костовисти"), типична за опонентите на ДСБ, които са НДСВ, ДПС и БСП, показва, че всъщност тази институция се е политизирала и разкрива до каква степен тя изпълнява политическа поръчка.

Арестът на ген. Атанасов незаконен?

В същото време юристи коментират, че процесът срещу бившия шеф на контраразузнаването може получи много силен международен отзвук, тъй като фактическото му задържане в сряда все още не е потвърдено от съда.

Ген. Атанасов бе арестуван с прокурорско постановление за 72 часа заради неплащане на парична гаранция от 9 500 лева по заведеното срещу него дело във връзка с доклад на НСС за корупцията във висшите ешелони на властта през 1999 г.

Днес ген. Атанасов бе доведен под засилена охрана в Съдебната палата, където се гледа друго дело, по което той е обвиняем, за предполагаемо подслушване на главния прокурор Никола Филчев през 2000 г.

Адвокатът на ген. Атанасов Даниела Доковска каза пред репортери, че още вчера е обжалвала задържането му пред Софийския военен съд.

"Днес съдът прие, че жалбата е недопустима, тъй като постановленията на прокурора не подлежали на обжалване в съда и прати жалбата ми на прокуратурата. Според Европейската конвенция за правата на човека всяко фактическо задържане подлежи на съдебен контрол", каза Доковска.

Прокурорът задържа ген. Атанасов, но и досега не е направил предложение до съда за това. "Прокурорът има право да постанови задържане до 72 часа само, за да осигури явяването на обвиняемия пред съда. Но както виждаме, ген. Атанасов се явява днес пред съда два пъти, а искане за задържането му няма. Прокуратурата е длъжна веднага да изправи обвиняемия пред съда. Не разбирам какво става...Аз отново ще обжалвам пред Военно-апелативния съд, но не зная дали той ще разгледа жалбата", заяви пред репортери Доковска. По думите ѝ, нещата "не се движат нещата по правилата".

Според практиката на Европейския съд, всеки задържан трябва незабавно да бъде изправен пред съда и само съдът е този, който може да вземе мярка за неотклонение "задържане под стража".

Около осем полицаи в Съдебната палата не позволиха на журналистите да стигнат до залата, където се гледа делото, известно като "Филчевгейт". По него бяха разпитани двама свидетели, единият от които е заместник - директорът на НСС Иван Дражков, заемал този пост и при предишното правителство, и бившият началник на отдел в контраразузнаването Александър Човалинов.

Гаранцията от 9 500 лева, която ген. Атанасов смята за непосилна и незаконосъобразна, му беше наложена по друго следствено дело, образувано по жалба на бившия му шеф Богомил Бонев, за изготвения през 1999 г. доклад на НСС срещу корупцията, вследствие на който той бе отстранен от кабинета.

"Знак за упадъка на институциите в България"

По повод последните събития около ген. Атанасов, лидерът на ДСБ Иван Костов заяви пред репортери в парламента: "Добре е истината да излезе наяве. Ние винаги сме за това съдебните органи да изпълняват действията, които повелява закона, но никоя прокуратура в света не си служи с политически термини, с политически атаки".

"Това е абсурдно и е знак за упадъка на институциите в България", заключи бившият премиер, набеждаван и от свои, и от чужди, че стои зад избора на Никола Филчев за главен прокурор, макар че по процедура кандидатът се номинира от Висшия съдебен съвет и се назначава с указ на президента.

Запитан откога, според него, прокуратурата е започнала да се влияе политически, Костов посочи, че при оглавяваното от него управлението на ОДС прокуратурата не е изпълнявала политически поръчки и никой не е пострадал от действията ѝ по политически причини.

Например бившият прокурор Иван Татарчев се опита да се намеси в политическия дебат, той беше човекът, който започна да сяда на една маса с престъпниците, допълни Костов. По думите му Татарчев е бил първият , който се е опитал да влияе политически, разигравайки за картите по делото "Сапио", заведено срещу самия Иван Костов, което беше отваряно и затваряно 6-7 пъти. Днес вече действията на главния прокурор и на хората около него са съвсем очевидни, допълни лидерът на ДСБ.

Влиятелният американски лобист Брус Джаксън, президент на Проекта за демокрациите в преход, заяви в сряда пред ББС, че България, изглежда,не полага усилия да създаде независимо правосъдие. "Службата на главния прокурор... е повече място за печалба, за правене на пари. Президентът, премиерът, властите са до голяма степен съучастници, защото те не смятат, че това е ключов проблем за развитието на страната", каза Джаксън, който преди влизането на България в НАТО открито призоваваше главният прокурор Никола Филчев да бъде сменен.

Делата срещу ген. Атанасов

По делото "Филчевгейт" Атанасов е обвинен в длъжностни престъпления. Според прокуратурата той не е упражнил контрол върху служителите си за демонтирането на специални разузнавателни средства от дипломатически апартаменти, собственост на бившето БОДК. В един от апартаментите е бил настанен главният прокурор, който сам сигнализира на за откритите устройства. Живелият в този апартамент Пламен Арсов е сред обвиняемите по делото за подслушването на Филчев. Докато делото се води, починаха трима от обвиняемите.

Генерал Атанасов е обвинен още, че е разработвал бивш високопоставен служител на Специалните технически служби и в същото време го настанил в жилище на МВР и му дал техника за подслушване.

Бившият вътрешният министър Емануил Йорданов, по чието време избухна скандала, заяви, че едва ли главният прокурор е бил подслушван. Заради откритите през 2000 г. устройства оставка подаде тогавашният главен секретар на МВР Божидар Попов, също покойник вече.

Съмнение за подслушване на Филчев изрази обаче Богомил Бонев, който бе в конфликт с Атанасов.

При предишното заседанието по "Филчевгейт" ген. Атанасов заяви, че скандалът от лятото на 2000 г. е първият сериозен опит за дестабилизиране на правителството на Иван Костов.

В сряда, преди да влезе в сградата на военна прокуратура и да бъде арестуван, той прогнозира, че ще е първият задържан за това, че е писал доклад срещу корупцията.

Срещу бившия шеф на НСС от времето на правителството Костов вече са повдигнати три обвинения. Освен за корупционния доклад и подслушването на главния прокурор, ген. Атанасов беше обвинен заради спирането на украински самолет с оръжие за ембаргова държава на летището в Бургас през 2000 г., който по-късно бе пуснат по нареждане на прокуратурата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.